rozmiar tekstu: AAA
Switch to high contrast

Poradnik

Promedica24>Poradnik>Sezonowa praca za granicą

Praca sezonowa za granicą

5 porad, jak nie dać się oszukać nieuczciwym pośrednikom

Zbliżające się wakacje to już tradycyjnie okres zwiększonej aktywności zarobkowej Polaków za granicą. Takie wyjazdy to remedium na podreperowanie domowego budżetu, sposób na dorobienie do skromnych emerytur, czy wręcz wyjście z większych kłopotów finansowych

Oto 5 porad, które ułatwią poszukiwanie legalnej pracy i pozwolą na uniknięcie kłopotów.

  1. PODPISZ UMOWĘ jeszcze przed wyjazdem, bo to dowód legalności zatrudnienia. Brak podpisanej umowy może oznaczać brak pewności otrzymania wynagrodzenia, brak składek na ubezpieczenie emerytalne, brak ubezpieczenia wypadkowego i chorobowego. W interesie pracownika leży wyjaśnienie wszelkich niezrozumiałych szczegółów umowy i dopytanie o kwestie wymagające wyjaśnienia.
  2. SPRAWDŹ WIARYGODNOŚĆ FIRMY – o legalnym pośredniku możemy znaleźć dużo informacji, chociażby w Internecie. W Polsce, legalne wyjazdy za granicę mogą organizować licencjonowane agencje zatrudnienia, czyli takie które są wpisane do KRAZ (Krajowy Rejestr Agencji Zatrudnienia).
  3. NIE PŁAĆ PROWIZJI ZA ZNALEZIENIE PRACY – pośrednik organizujący pracę nie może domagać się prowizji, zwłaszcza przed wykonaniem pracy. O samo dotyczy kosztów transportu, zakwaterowania i wyżywienia.
  4. ZADBAJ O SWOJE BEZPIECZEŃSTWO – poszukując pracy za granicą nie powinniśmy udostępniać naszych dokumentów osobom trzecim. Profesjonalne firmy dbają o bezpieczeństwo swoich pracowników, umożliwiają kontakt z opiekunem i z firmą. Równie często do dyspozycji pracowników jest telefon alarmowy, infolinia.
  5. JĘZYK OBCY –za granicą jesteśmy obcokrajowcami, zatem im lepiej znamy język kraju, do którego wyjeżdżamy, tym większa szansa na znalezienie legalnej pracy, czy nawet wyższa płaca. Warto zatem sprawdzić przed wyjazdem, czy pośrednik nie oferuje kursów i szkoleń językowych. Inwestycja w znajomość języka obcego to podniesienie naszej wartości na wymagającym rynku pracy.

Promedica_infografika

Zadzwoń do nas:

22 250 55 00


poniedziałek - niedziela / 8:00 - 20:00

Zostaw dane. Oddzwonimy:

Pola oznaczone * są obowiązkowe

Promedica24 najbliżej Ciebie

Zapraszamy do odwiedzenia jednego z naszych oddziałów w całej Polsce.

Znajdź oddział

Promedica Care Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie jest certyfikowana w zakresie rekrutacji opiekunek osób starszych (DEKRA) oraz zarządzania jakością w opiece nad osobami niesamodzielnymi (TÜV Rheinland).