Aktywność seniora podczas okresu pylenia

3 czerwca 2019 Redakcja Promedica24
Oceń ten artykuł

Aktywność fizyczna jest ważna o każdej porze roku, jednak nadejście ciepłych dni zachęca wszystkich – w tym, także seniorów, do większej aktywności na świeżym powietrzu. Warto namawiać osoby starsze do zażywania spacerów i kąpieli słonecznych. Jednak sezon letni i czas budzenia się przyrody do życia, to także czas pylenia roślin. Co zrobić, jeśli podopieczny ma alergię na pyłki?

Na pewno nie rezygnować zupełnie z wychodzenia z domu! Zapewnienie seniorowi codziennej dawki ruchu, i to ruchu na świeżym powietrzu, jest kluczowe dla zachowania zdrowia i dobrej kondycji – zarówno  fizycznej, jak i psychicznej. Alergia na pyłki, choć zazwyczaj ma łagodny przebieg, może jednak być dość uciążliwa. Rzadko kiedy ludzie są uczuleni na wszystkie pyłki – warto zatem zrobić testy i zapoznać się z kalendarzem pylenia. Poza przyjmowaniem odpowiednich leków, są także inne sposoby na zniwelowanie skutków alergii, bez konieczności rezygnowania z wychodzenia na dwór.

Jak spędzać czas z seniorem wiosną?

Wiosna i lato to szczególny czas – przyroda budzi się do życia, dni są dłuższe i słoneczne i każdy ma ochotę spędzać więcej czasu na dworze. To samo dotyczy seniorów – i bardzo dobrze!. Należy ich zachęcać do wychodzenia z domu, do spacerowania i uprawiania innych aktywności, oczywiście dostosowanych do ich możliwości. Zażywanie spacerów nie tylko dobrze wpływa na kondycję fizyczną osób starszych, ale także na samopoczucie psychiczne. Spacerowanie jest zatem niezbędne, zwłaszcza, że wielu seniorów cierpi na obniżenie nastroju, a nawet depresję. Ruch i słońce świetnie działają na poprawę humoru.

Regularne spacerowanie, nawet w niezbyt szybkim tempie, poprawia sprawność fizyczną, a dodatkowo dotlenia organizm, obniża poziom złego cholesterolu i zmniejsza ryzyko zawału i choroby wieńcowej. Pomaga także dbać o utrzymanie prawidłowej wagi. Spacery i inne aktywności na dworze poprawiają również równowagę u seniorów i tym samym zapobiegają upadkom. Inne propozycje ruchu na świeżym powietrzu to: popularny ostatnio nordic walking, uprawiany przez wielu seniorów, jazda na rowerze, korzystanie z parkowych siłowni, mini golf czy nawet gra w boule.

A co, jeśli senior ma uczulenie na pyłki roślin, które pojawia się właśnie w sezonie letnim? Czy powinien zrezygnować ze spędzania czasu na dworze?

Alergia na pyłki roślin

Ten rodzaj alergii zalicza się do sezonowych, czyli pojawiających się w określonej prze roku. Jej objawem jest katar sienny – ostry, alergiczny nieżyt nosa. Towarzyszą mu: swędzenie nosa, gardła i oczu, napady kichania, łzawienie oczu i wyciek wodnistej wydzieliny z nosa.

Rośliny, które uczulają najczęściej to: brzoza, olcha, pokrzywa, bylica oraz żyto. W Polsce, okres pylenia występuje od stycznia do września, jednak najwięcej roślin pyli od marca do czerwca.

Jak niwelować objawy alergii na pyłki u seniorów?

Przede wszystkim, osoba uczulona powinna zażywać przepisane leki. Warto wybierać leki nowej generacji, które działają przez całą dobę i nie powodują senności. Tego typu leki są dostępne bez recepty, jednak seniorzy, z racji przyjmowania innych leków, powinni ich zażywanie skonsultować z lekarzem. Należy także kilka razy dziennie płukać nos preparatami z roztworem soli fizjologicznej, by oczyścić śluzówkę z pyłków oraz nawilżać śluzówkę oczu kroplami.

Seniorzy uczuleni na pyłki roślin, powinni unikać wychodzenia z domu (zwłaszcza do parku, lasu czy na łąkę) w okresie, kiedy ich stężenie w powietrzu jest najwyższe, czyli nad ranem i rano. Należy także zadbać o to, by pyłki nie przenikały do domu (zamykanie okien i drzwi, stosowanie filtrów przeciwpyłowych). Można także częściej przecierać kurze na mokro, gdyż pyłki lubią się do niego przyczepiać.

Na spacer najlepiej wybrać się tuż po ulewnym deszczu – wtedy pyłki opadają na ziemię, a kolejne jeszcze nie zdążyły rozprzestrzenić się w powietrzu. Najlepszą porą na spacer jest popołudnie i wieczór. Po powrocie, warto umyć włosy i ręce oraz przebrać się, gdyż pyłki mogą przyczepić się do włosów i ubrania.

By zniwelować objawy alergii, należy nosić maskę do oddychania, nakrycie głowy, okulary przeciwsłoneczne, zaś by zmniejszyć łzawienie i pieczenie oczu, warto posmarować okolice nosa tłustym kremem, który zatrzyma część pyłków. Należy także dużo pić, by nawilżyć śluzówkę – wysuszona, gorzej reaguje na alergeny.

Jeśli jest taka możliwość, to warto by w czasie największego pylenia senior wyjechał w rejon o niskim stężeniu pyłków (nad morze/w wysokie góry).

Jak wynika z powyższego, istnieje szereg sprawdzonych sposobów, który wpływa na zmniejszenie objawów alergii sezonowej bez konieczności całkowitej rezygnacji ze spędzania czasu na dworze.