Czy poradzę sobie jako opiekunka osób starszych?

17 lutego 2021
Oceń ten artykuł

Badania wykazują, że w II kwartale 2020 roku ok. 270 tysięcy osób straciło pracę z powodu pandemii COVID-19. Wyniki potwierdzają, że aktywność zawodowa w Polsce jest najgorsza od 10 lat.

Gdzie zatem szukać miejsca zatrudnienia? Liczba ofert kontraktów, jako opiekunka osób starszych w Niemczech, Polsce czy Anglii nie maleje. Dla Polek to nie tylko szansa na stabilne i dobrze płatne zatrudnienie, ale również sposób na walkę z samotnością. Dowiedz się, czy sprawdzisz się w tej roli.

Praca jako opiekunka osób starszych – czy to zawód dla każdego?

Opiekunka osób starszych to jeden z najbardziej deficytowych zawodów w Polsce. Społeczeństwo polskie, niemieckie, jak i angielskie gwałtownie się starzeje. Rodziny w trosce o swoich bliskich nie chcą korzystać ze specjalistycznych ośrodków opieki. Zamiast tego, wolą jak najdłużej pozostać razem, o ile stała opieka medyczna, jest zbędna. Opiekunka seniora to zawód odpowiedni dla osób w różnym wieku. Może to być osoba młoda lub dojrzała po 50. roku życia.

Warto wiedzieć:
Opiekunką seniora może być zarówno kobieta, jak i mężczyzna. W Wielkiej Brytanii preferowane są jednak przede wszystkim panie.

Opiekunka osób starszych – praca i zadania

Do najczęstszych obowiązków opiekunki osób starszych należą:

  • proste zadania domowe – gotowanie, zakupy, sprzątanie,
  • zajmowanie się seniorem – karmienie, ubieranie itp.,
  • organizowanie dla podopiecznego czasu wolnego.

Doświadczenie medyczne nie jest wymagane – opiekunki przechodzą kompleksowe szkolenie przed wyjazdem do podopiecznego. Jeśli opiekunka przeszła dedykowane szkolenie w zakresie sprawowania opieki medycznej, na pewno jest to atut, który warto uwzględnić w CV. Czas pracy jest elastyczny i ma związek z potrzebami seniora.

Dla wielu to nie tylko praca opiekunki w Niemczech, Anglii lub Polsce. To przede wszystkim powołanie i wewnętrzna chęć pomocy. Możliwość samorozwoju, szkolenia się oraz poznania nowej kultury. Szansa na wieloletnią przyjaźń i stały kontakt z drugim człowiekiem. Kontrakt trwa przeważnie od kilku tygodni do 3 miesięcy, dlatego praca jako opiekunka osób starszych nie jest dobra dla ludzi, którzy nie są przygotowani na rozłąkę oraz zmianę środowiska. Pozytywne nastawienie i chęć działania to jedne z ważniejszych cech dobrej opiekunki seniora. W podjęciu decyzji zawsze pomaga spotkanie informacyjne.

Praca opiekunki w Niemczech i Anglii – czy to bezpieczne w czasie pandemii?

Wsparcie jest szczególnie potrzebne ze względu na powikłania po SARS-CoV-2. Oferty pracy dla opiekunek w Niemczech, Anglii, jak i Polsce nie znikają mimo pandemii COVID-19. Przy zachowaniu wszelkich środków ostrożności i stosowaniu zaleceń, opiekunce, jak i seniorowi nie grozi niebezpieczeństwo. Trzeba jednak być ostrożnym – osoby starsze są silnie narażone na zarażenie się. Zachowanie dystansu społecznego, ograniczenie kontaktów, zakrywanie nosa oraz ust, a także częsta dezynfekcja to jedne z metod zapewniających bezpieczeństwo podopiecznego oraz opiekunki osób starszych. Praca z seniorem w dobie pandemii stała się jeszcze bardziej potrzebna – niech nie ogranicza Cię strach!

Opiekunka osób starszych – co ją charakteryzuje?

W przypadku pracy opiekunki w Niemczech ważny jest język niemiecki, przynajmniej na poziomie podstawowym. Analogicznie w Wielkie Brytanii wymagany jest angielski na komunikatywnym poziomie. Firmy, które zajmują się organizacją kontraktu wyjazdowego, często zapewniają szkolenia językowe, lecz podstawowa wiedza łamie bariery poznawcze. Promedica24 zapewnia kursy stacjonarne i online z języka niemieckiego, które przygotują osobę do pracy z podopiecznym. Podstawowe zwroty i słówka w ramach szkoleń językowych dla opiekunek, pozwolą na dobrą komunikację w języku niemieckim.

Opiekunka seniora powinna być zdrowa pod względem fizycznym. Niektórzy podopieczni nie mogą samodzielnie się przemieszczać, wstawać czy korzystać z toalety, dlatego opiekun musi być przygotowany na podnoszenie lub przenoszenie chorego. Praca jako opiekunka osób starszych to nie tylko satysfakcja z czynienia dobra, ale także duża odpowiedzialność. Z tego właśnie względu dobry stan psychiczny to podstawa dla wykonywania tej pracy.

Opiekunka seniora – pożądane cechy:

  • odporność na stres,
  • asertywność,
  • wyrozumiałość i empatia,
  • zorganizowanie oraz zaradność,
  • cierpliwość i opanowanie,
  • łagodne usposobienie,
  • łatwość w nawiązywaniu kontaktów,
  • łatwość adaptacji,
  • przyjacielskie nastawienie i chęć zrozumienia seniora.

Każda opiekunka osób starszych przed rozpoczęciem pracy dowiaduje się o chorobach i dolegliwościach seniora. Poznaje rozkład dnia oraz zaznajamia się z zakresem obowiązków. Wie, jak reagować w danych sytuacjach i co robić, aby pomóc osobie starszej. W razie jakichkolwiek wątpliwości lub pytań opiekunka seniora może skontaktować się managerem kontraktu.