Praca jako opiekunka osób starszych w Niemczech: legalny zarobek w bezpieczny sposób

21 listopada 2016 Redakcja Promedica24
Oceń ten artykuł

Praca opiekunki osoby starszej to doskonała możliwość zarobienia dużych pieniędzy oraz zdobycia ciekawego doświadczenia. Tym bardziej, że według ostatnich badań aż 69% respondentek rozważa podjęcie pracy za granicą w przyszłości. Krajem, w którym najczęściej pracują polskie opiekunki są Niemcy, wybierane ze względu na wysokie zarobki i stabilną, bezpieczną pracę.

Ze względu na sytuację demograficzną starzejących się społeczeństw zapotrzebowanie na opiekunki w Europie Zachodniej ciągle rośnie, co stwarza atrakcyjne możliwości zatrudnienia dla Polek pragnących pracować za granicą jako opiekunki. Niemcy, ze względu na bliską lokalizację są najczęściej wybieranym krajem, w którym Polki opiekują się osobami starszymi.

Jak wygląda praca opiekunki osoby starszej w Niemczech?

Zakres obowiązków opiekunki osoby starszej w dużej mierze uzależniony jest od potrzeb podopiecznego. Praca obejmuje podstawową pielęgnację, dbanie o dobre samopoczucie oraz zapewnianie towarzystwa podczas czasu wolnego – spacery, rozmowy, wspólne czytanie książek. Zawód opiekunki wymaga dużej dozy empatii, cierpliwości oraz zrozumienia dla potrzeb drugiej osoby. Warto pamiętać, że jest to bardzo odpowiedzialne zadanie, jednak brak doświadczenia stoi na przeszkodzie w podjęciu pracy opiekunki, ponieważ wiodące firmy, które zatrudniają pracowników w takim charakterze, zapewniają swoim kandydatom pakiet szkoleń przygotowujących do wykonywania zawodu. Do rozpoczęcia pracy w charakterze opiekunki nie są więc wymagane ukończone kursy czy studia, jedyne czego potrzeba to chęci do nauki i dobre nastawienie.

Sprawdź, jakie kursy dla opiekunek gwarantuje Promedica24: .

Dlaczego Polki sprawdzają się w opiece nad osobami starszymi??

Polskie opiekunki są jednymi z najbardziej cenionych i chwalonych przez podopiecznych. Na tle innych narodowości, Polki wyróżnia ogromna empatia, ciepłe i serdeczne podejście do osób starszych oraz sumienność i dokładne wykonywanie obowiązków. Wynika to z faktu, że aż 78% Polek w wieku 35-65 lat posiada doświadczenie w opiece nad członkiem rodziny, dzięki czemu, Polki stanowią idealne kandydatki na opiekunki osoby starszej. W badaniu przeprowadzonym dla jednej z najlepszych firm zatrudniających opiekunki – Promedica24, aż 69% badanych pań wyraziło chęć podjęcia pracy za granicą w przyszłości.

Wysokie zarobki opiekunki w Niemczech

Praca w roli opiekunki to nie tylko ciekawe doświadczenie i możliwość rozwoju, ale również dobre zarobki. Jednym z powodów, dla których wiele osób decyduje się na wyjazd do Niemiec w celu pracy opiekunki, jest wysokie wynagrodzenie w euro. To opiekunka decyduje w jakim zakresie godzin chce pracować oraz czy woli wyjechać na dwa tygodnie, kilka miesięcy lub dłuższy czas, dzięki czemu kontroluje wysokość swoich zarobków. Dodatkowym atutem jest fakt, że najlepsze firmy zatrudniające opiekunki zapewniają darmowy transport, zakwaterowanie oraz wyżywienie, dzięki czemu koszty wyjazdu są dużo mniejsze.

Sprawdź, jak Promedica24 wspiera opiekunów w organizacji wyjazdu na kontrakt do Niemiec.

Bezpieczeństwo

Planując podjęcie pracy w charakterze opiekunki osoby starszej, należy przede wszystkim zdać się na sprawdzonych i wiarygodnych pracodawców, którzy zapewniają swoim pracownikom legalne i bezpieczne zatrudnienie. Przede wszystkim, nie wolno zgadzać się na pracę bez umowy, która jest podstawą do wypłacenia wynagrodzenia. Pracując bez umowy nie można mieć pewności, że otrzyma się pieniądze, na które uczciwie się zapracowało. Żeby uniknąć nieprzyjemnych sytuacji najlepiej podpisać umowę przed podjęciem pracy – za nielegalną pracę w Niemczech grozi aż 5000 euro kary. Przed wyjazdem warto również upewnić się, czy pracodawca zapewnia ubezpieczenie za granicą – bez tego koszty transportu medycznego lub wizyty u lekarza mogą okazać się bardzo wysokie. Cieszące się największym zaufaniem firmy zapewniają swoim opiekunkom dostępną bez przerwy linię alarmową, poprzez którą mogą zgłosić wszystkie awaryjne sytuacje, również problemy ze zdrowiem.

Jak szukać pracy jako opiekunka osoby starszej?

Podczas przeglądania ofert pracy dla opiekunek przede wszystkim należy wybrać te, które zapewniają legalne i bezpieczne zatrudnienie. Oferty nielegalnego zatrudnienia najczęściej wyróżniają się nierealistycznie wysokimi zarobkami, które nie zrekompensują jednak zagrożeń oraz stresu związanych z pracą na czarno. Kolejnym aspektem, który należy wziąć pod uwagę jest doświadczenie pracodawcy i opinie pracowników przez niego zatrudnianych. Jeżeli firma działa od wielu lat, na pewno będzie zatrudniała odpowiednich doradców, którzy odpowiedzą na wszystkie pytania potencjalnego kandydata.

Podczas wyboru pracodawcy najlepiej rozważyć wszystkie oferty, a następnie wybrać tę, która daje największe możliwości rozwoju. Przed podjęciem pracy warto sprawdzić czy pracownik ma dostęp do szkoleń podnoszących jego kwalifikacje zawodowe. Najlepsze firmy, poza nauką opieki nad seniorami, oferują swoim pracownikom darmowe kursy językowe, dzięki którym praca za granicą jest dużo łatwiejsza. Dodatkowo profesjonalne agencje opiekunek, takie jak Promedica24, zapewniają indywidualne dopasowanie ofert pracy adekwatnie do doświadczenia i możliwości opiekunki.

Praca w opiece nad seniorem przynosi satysfakcję

Zawód opiekunki to niezwykle ciekawe i pouczające zajęcie, które zapewnia możliwość rozwoju oraz wysokie wynagrodzenie. Opiekując się osobą starszą dbamy o jej potrzeby, dobre samopoczucie oraz stan fizyczny, dlatego satysfakcja wynikająca z bycia opiekunką porównywana jest do tej, jaką daje zawód lekarza czy pielęgniarki. Wyjazd za granicę umożliwia poznanie innego kraju, jego kultury, tradycji oraz zabytków, dodatkowo jest to świetna okazja do poprawienia znajomości języków obcych. O terminie i długości trwania wyjazdu decyduje opiekunka, dzięki czemu pracę można łatwo pogodzić z innymi obowiązkami. Koszty podróży, zakwaterowania oraz wyżywienia ponosi pracodawca, dzięki czemu opiekunka może przeznaczyć całość wynagrodzenia na wybrany przez siebie cel, nie odliczając od nich kosztów utrzymania. Zapotrzebowanie na opiekę nad seniorami nieustannie wzrasta, dlatego praca w tym sektorze to świetna inwestycja na przyszłość.