Opiekun osób starszych – rosnące zapotrzebowanie na zawód

11 lutego 2017 Redakcja Promedica24
Oceń ten artykuł

Obecnie jednym z najbardziej deficytowych zawodów jest opiekun osób starszych i / lub chorych. Rosnące zapotrzebowanie na pracowników wykwalifikowanych w tym obszarze dotyczy nie tylko Polski, ale również naszych zachodnich sąsiadów – Niemiec, a także Wielkiej Brytanii czy Norwegii. Wynika to z wielu zmian cywilizacyjnych, jakie każdego dnia dokonują się na naszych oczach…

Jedną z najważniejszych przyczyn takiego obrotu spraw jest gwałtownie postępujące starzenie się społeczeństwa. Obecnie, dysproporcja pomiędzy liczbą osób starszych i młodych jest bardzo duża i stale się powiększa (oczywiście na rzecz osób starszych). W samych Niemczech aż 4,5 miliona obywateli to osoby powyżej 75 roku życia. Świadczy to o tym, iż za kilka lat na jedną osobę młodą będzie przypadało od kilku do nawet kilkunastu seniorów! Dlatego popularność zawodu, jakim jest opiekun osób starszych stale wzrasta.

Oprócz powyższego trendu demograficznego, na popularność profesji opiekuna osób starszych wpływa również tendencja wśród osób zamieszkujących wielkie ośrodki miejskie do intensywnego rozwijania swojej kariery zawodowej. Bardzo często ilość obowiązków przerasta w takiej sytuacji możliwości młodej osoby, która zmuszona jest zapewnić rodzicom bądź dziadkom opiekę w inny sposób. Ponieważ wielu seniorów nie chce przebywać w domach spokojnej starości czy odpowiednich dla nich placówkach, dzieci i wnuki takich ludzi często decydują się na zatrudnienie profesjonalnego opiekuna osoby starszej.

Kolejnym powodem, dla którego rośnie zapotrzebowanie na pracę opiekunek osób starszych, jest zmieniająca się świadomość społeczna, dotycząca tego, w jaki sposób należy traktować seniorów. Większość lekarzy zgodnie przyznaje, iż miejscem, które sprzyja rehabilitacji i procesowi zdrowienia jest własny dom seniora – właśnie z tego powodu coraz więcej rodzin zatrudnia opiekunki osób starszych, które dbają o seniora i jego zdrowie w zaciszu jego mieszkania, robiąc mu zakupy, gotując, sprzątając, przypominając o przyjmowaniu leków i troszcząc się o jego dobre samopoczucie.

Odpowiedzialna i satysfakcjonująca praca: opieka nad osobami starszymiSchutz im Alter

W obliczu poziomu bezrobocia, jakie panuje w Polsce, zwłaszcza wśród osób dojrzałych, warto zwrócić uwagę na możliwości, które daje wyjątkowa praca: opieka nad osobami starszymi. Dzięki podjęciu takiego zajęcia zyskuje się nie tylko komfort i bezpieczeństwo finansowe, ale także… towarzystwo osoby, z którą można spędzać czas, pomagać i zwyczajnie porozmawiać. To wielka szansa, od seniorów, dla seniorów, a każdy, kto podejmuje takie wyzwanie, szybko przekonuje się, że nie pasuje do tego określenie „praca”. Opiekunka osób starszych to zdecydowanie coś więcej, niż wykonywanie mechanicznych czynności.

Jeśli więc jesteś osobą po 50 roku życia, chcesz dorobić do renty lub podjąć pracę z zarobkami podobnymi do tych, jakie można uzyskać na etacie, a dodatkowo nie boisz się podróży, obcego języka i masz doświadczenie w opiece nad osobami starszymi czy chorymi, śmiało skontaktuj się z Promedica24 i rozpocznij swoje życie zawodowe na nowo!

Twoja nowa praca: opiekunka osób starszych

W Polsce tradycja opiekowania się własnymi rodzicami i dziadkami jest znacznie silniejsza niż w krajach zachodnich: w Niemczech czy Wielkiej Brytanii. Nierzadko cenniejsze niż więzi rodzinne są tam kariera, praca, dobra materialne, pieniądze – właśnie dlatego jest tam praca – opieka nad osobami starszymi (w postaci pełnoprawnego zawodu). Polacy, którzy zazwyczaj opiekują się członkami własnej rodziny, są idealnymi kandydatami, bowiem nie muszą przechodzić wielu szkoleń czy kursów. Promedica24 zapewnia ponadto podstawowe przeszkolenie z zakresu opieki nad osobami starszymi, jednak doświadczenie zgłaszających się do pracy osób w wielu przypadkach jest już wystarczające…

Opiekun osób starszych to zawód bardzo odpowiedzialny i wymagający, dający jednak mnóstwo satysfakcji. Chcąc zostać takim opiekunem, musisz przygotować się na kaprysy ze strony podopiecznego, nietypowe życzenia, uwagi. Z drugiej strony, opieka nad seniorem daje mnóstwo satysfakcji, ponieważ to, że wykonujesz proste zajęcia, spotyka się niemal we wszystkich przypadkach z ogromną wdzięcznością.

Opiekun osób starszych, jako zawód deficytowy i szansa na nowe doświadczenia

W ramach pośrednictwa Promedica24, wiele osób skorzystało już z możliwości, jakie dają nam zmiany cywilizacyjne w postrzeganiu statusu seniorów, zmiany demograficzne oraz specyficzna sytuacja związana z różnicami tradycyjnego pojmowania pracy – opieki nad osobami starszymi w Polsce i w krajach zachodnich. Nasi kandydaci, wyjeżdżając do Niemiec lub Wielkiej Brytanii, każdorazowo rozpoczynają nową przygodę – nie tylko związaną z zatrudnieniem i pełnieniem obowiązków opiekuna, ale również z podróżą, poznawaniem nowych miejsc i ludzi.

Jeśli potraktujemy rosnące zapotrzebowanie na zawód i pracę opiekunki osób starszych, jako wielką szansę, z której obie strony – opiekun i podopieczny – mogą skorzystać w równym stopniu, to zmiany demograficzne przestaną się nagle rysować w czarnych barwach. Praca oparta na zrozumieniu, empatii i obopólnej korzyści jest bowiem wartością samą w sobie – dlatego Promedica24 uczyniła z niej swoją misję.