1. Promedica24 >
  2. Aktualności >
  3. Fakty i mity o zawodzie opiekuna

Fakty i mity o zawodzie opiekuna

14-09-2017 Zawód opiekunki
 

Opiekun osób starszych to zawód z ogromnym potencjałem – jedna z najbardziej potrzebnych na rynku profesji, a zapotrzebowanie stale rośnie. Osoby wykwalifikowane w tym zawodzie nie muszą martwić się o pracę, bo zapotrzebowanie na usługi specjalistów w tej dziedzinie będzie coraz większe.

Zawód opiekuna a rozwój technologii

Profesjonalny opiekun osoby starszej to jedna z tych profesji, których nie da się zastąpić żadną maszyną. Oczywiście telemedycyna i innowacyjne urządzeń medyczne będą wspierać opiekę (zdalny monitoring ciśnienia, rytmu serca, etc), ale nigdy nie zastąpią człowieka, jego doświadczenia, umiejętności i kontaktu z podopiecznym w podeszłym wieku.

Profesjonalny opiekun osoby starszej – czy musi mieć wykształcenie medyczne?

Jednym z mitów jakie narosły wokół zawodu opiekuna osoby starszej jest przekonanie o konieczności posiadania wykształcenia medycznego. A to nie prawda. Opiekun nie jest sanitariuszem ani pielęgniarką. Każdy kto podejmuje się pracy w tym zawodzie, przechodzi odpowiednie szkolenia z zakresu opieki, specyfiki schorzeń osób starszych, pielęgnacji. Kursy przygotowują do podjęcia pracy w tym zawodzie, ale pamiętać należy również o tym, że bardzo istotne są cechy osobowościowe kandydata na opiekuna. To praca wymagająca przede wszystkim empatii, cierpliwości i wyrozumiałości wobec podopiecznych. Z danych Promedica24 wynika, że opiekunowie posiadają rozmaite wyuczone zawody. Wśród osób pracujących na terenie Niemiec najczęściej jest to: ekonomista, fryzjer i krawcowa, a w Wielkiej Brytanii sanitariusz, kosmetyczka i fizjoterapeuta. Nie wszędzie wymagana jest także bardzo dobra znajomość języka obcego. Przyszli opiekunowie przechodzą bowiem dodatkowe kursy językowe oraz otrzymują dodatkowe wsparcie w tym zakresie.

Dla kogo jest zawód opiekuna osoby starszej?

Osoby rozpoczynające pracę w zawodzie Opiekuna przechodzą specjalne kursy zawodowe, podczas których uczą się profesjonalnych technik przenoszenia i wsparcia podopiecznych. Nie jest to praca wymagająca ponadprzeciętnej tężyzny fizycznej. Opiekunowie nabywają umiejętności, które pozwalają na sprawne i bezpieczne dla zdrowia wykonywanie obowiązków. Wbrew obiegowej opinii nie jest to także zajęcie przeznaczone wyłącznie dla osób w średnim wieku. Obecnie społeczeństwo szybko się starzeje, więc zawód opiekuna daje duże perspektywy rozwoju osobom młodym. Według danych Promedica24 wśród osób zatrudnionych w tej profesji w Niemczech pracują w większości osoby poniżej 51 roku życia. Z kolei, w Wielkiej Brytanii najwięcej opiekunów znajduje się w przedziale wiekowym 36-40 lat.

Opiekun nie jest służącym

Czasem spotkać się można z niesłusznym przekonaniem, że opiekun pełni funkcję służącego. To nie jest prawda. Opiekę nad seniorem powinniśmy rozumieć jako towarzyszenie mu podczas codziennych czynności, pomoc w pielęgnacji, wsparcie w aktywności, podczas posiłków oraz pomoc w podstawowych obowiązkach domowych. Podopieczni nierzadko cierpią także na różne schorzenia geriatryczne takie, jak np. problemy z mobilnością, pamięcią czy zaburzenia związane z demencją. To często dysfunkcje, które wymagają asysty i wsparcia w codziennych czynnościach.

Fakty i mity w zawodzie opiekuna osoby starszej

 

Pracuj z solidnym pracodawcą i zyskaj

  • atrakcyjne zarobki
  • sprawdzone i indywidualnie dobrane oferty pracy
  • pełną organizację podróży i pobytu: transport, zakwaterowanie i wyżywienie
  • kompleksowe szkolenia merytoryczne z zakresu opieki nad seniorami, udokumentowane certyfikatami
  • dodatkowe ubezpieczanie medyczne (ERGO)
  • całodobowe wsparcie telefoniczne 24/7
  • dedykowanego Opiekuna Kontraktu

Rekrutacja na terenie całej Polski. Prosty i szybki proces rekrutacji!

Zgłoś się »

Zgłoś się do nas. Bezpłatnie oddzwonimy!

Fields with * are required

Informujemy o możliwości wycofania w dowolnym momencie udzielonej zgody więcej+ przez wysłanie maila na adres: daneosobowe@promedica24.pl. lub drogą telefoniczną dzwoniąc na numer: +48 22 120 21 00, pisemnie na adres: Aleje Jerozolimskie 94, 00-807 Warszawa, lub osobiście. Cofnięcie zgody nie będzie wpływało na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.-ukryj

Administratorem Państwa danych osobowych jest spółka Promedica Care Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie (00-807) przy Al. Jerozolimskich 94. Dowiedz się więcej

Polecane oferty pracy dla opiekunek

Praca w Niemczech dla doświadczonej opiekunki, wieś

Data wyjazdu: 2022-02-14

Okres wyjazdu: 6 tygodni

Lokalizacja: wieś, Niemcy

Znajomość języka: dobra

Opis oferty

Praca u Sprawdzonej Rodziny - Wysokie Wynagrodzenie, Göppingen

Data wyjazdu: 2022-02-14

Okres wyjazdu: 6 tygodni

Lokalizacja: Göppingen, Niemcy

Znajomość języka: podstawowa

Opis oferty

Sprawdzona oferta dla doświadczonego Opiekuna!, Wolfsburg

Data wyjazdu: 2022-02-07

Okres wyjazdu: 6 tygodni

Lokalizacja: Wolfsburg, Niemcy

Znajomość języka: bardzo dobra

Opis oferty