Jak starzeje się kobieta, a jak mężczyzna? Czy zmiany w naszych organizmach wyglądają tak samo?

27 marca 2020 Redakcja Promedica24
Oceń ten artykuł

Wraz z upływem czasu, w organizmie człowieka zachodzą pewne nieodwracalne zmiany, w rezultacie których następuje proces starzenia się. Zmienia się między innymi metabolizm, pogarsza się elastyczność skóry, następuje spadek masy mięśniowej. Ale czy etapy starzenia się człowieka wyglądają tak samo w przypadku kobiet i mężczyzn?

opieka nad seniorem

Kiedy zaczyna się starość?

Niektórzy zastanawiają się nad tym, kiedy właściwie zaczyna się starość. Tymczasem w dobie dynamicznych zmian zarówno w medycynie, jak i szeroko rozumianej kosmetologii, a także dzięki zdrowej diecie czy życiu bez nałogów dziś często żyjemy dłużej niż nasi przodkowie. Niemniej jednak, w życiu każdego człowieka przychodzi taki moment, gdy na twarzy zaczynają pojawiać się pierwsze zmarszczki, a na głowie połyskuje pierwszy siwy włos. Czy wtedy zaczyna się starość? Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Z biologicznego punktu widzenia, proces starzenia się zaczyna się niemal natychmiast po osiągnięciu dojrzałości. Na jego tempo i przebieg wpływa wiele czynników – są to m.in. uwarunkowania genetyczne, ale również aspekty środowiskowe oraz prowadzony styl życia.

W końcu przychodzi taki moment, kiedy wymagana jest opieka nad seniorem, a tym samym pojawia się potrzeba skorzystania z pomocy opiekunki osób starszych, która dobrze zna i rozumie zmiany, jakie zachodzą nie tylko w ciele, ale też w umyśle jej podopiecznego.

Jak starzeje się kobieta, a jak mężczyzna?

Wbrew pozorom organizm kobiety starzeje się inaczej niż mężczyzny. Różnice te wynikają głównie z tego, że panie i panowie często prowadzą inny tryb życia i mają inny metabolizm, a tym samym w ich ciałach inaczej zachodzą pewne procesy regeneracyjne.

Przykładowo skóra mężczyzn starzeje się wolniej niż skóra kobiet, ponieważ ma więcej kolagenu i elastyny, jest o około ¼ grubsza i jędrniejsza. Co ciekawe, skóra u panów rzadziej się przesusza (ma więcej gruczołów łojowych), w związku z czym pierwsze zmarszczki pojawiają się później niż u kobiet. Najczęściej kobiety przykładają większą wagę również do opalenizny i chętniej poddają swoją skórę działaniu promieni słonecznych, a te zaś ją wysuszają i niekorzystnie wpływają na jej kondycję. Pewne różnice w procesie starzenia się widoczne są również w głosie, który u pań po około 60. roku życia staje się niższy, zaś u panów wyższy. Niezależnie jednak od płci, mowa w pewnym wieku staje się mniej wyraźna. Kolejna różnica wynikająca ze starzenia się organizmu człowieka, związana jest ze zmysłem słuchu – jak się bowiem okazuje, problemy ze słuchem częściej dotyczą mężczyzn.

Czy wiesz, że…

 

kobiety w Polsce żyją dłużej od mężczyzn? Zgodnie z danymi Głównego Urzędu Statystycznego, w 2018 roku mężczyźni w Polsce żyli średnio 73 lata, podczas gdy kobiety 81 lat.

Nie ma wątpliwości co do tego, że proces starzenia się dotyczy również mózgu. Pod tym względem jednak, płeć nie ma żadnego znaczenia. Po ukończeniu 50. roku życia spada masa mózgu i zaczynają się pierwsze kłopoty z koncentracją, co z czasem nasila się i 75-latkowie często mają już duże problemy z pamięcią i uczeniem się. Wykwalifikowane opiekunki osób starszych, które decydują się na świadczenie profesjonalnej opieki nad seniorem, powinny zdawać sobie sprawę z tak postępującego procesu starzenia się organizmu. Niezbędna okazuje się więc duża cierpliwość oraz empatia.

Objawy starości inaczej wyglądają również pod kątem pracy serca. U kobiet mięsień ten ma zawsze taką samą grubość, podczas gdy u mężczyzn następuje jego pogrubienie – mogą się więc pojawiać pierwsze problemy związane z chorobą wieńcową i konieczne okazuje się być leczenie farmakologiczne. Odmienny przebieg starzenia się kobiet i mężczyzn można zauważyć również w przypadku mięśni – panie narażone są na większy spadek masy mięśniowej. Co więcej, po 70. roku życia zwiększa się zawartość tkanki tłuszczowej nawet do 45% – u kobiet gromadzi się najczęściej w okolicy brzucha. Znaczące zmiany wynikające ze starzenia się organizmu, można zauważyć również we wzroście – panie stają się niższe średnio o 5 cm, podczas gdy panowie o około 3-3,5 cm.

Opieka nad seniorem a starość

Każda kandydatka do pracy w zawodzie opiekunki osób starszych powinna znać i rozumieć mechanizmy związane z procesem starzenia się ludzi. Warto znać również pewne różnice, związane z płcią – kobiety starzeją się inaczej od mężczyzn, są bardziej podatne na niektóre przypadłości – inne natomiast częściej dotyczą panów. Choć objawy starości, menopauzy czy andropauzy są kwestią indywidualną i zwykle postępują powoli, to odpowiednia opieka nad seniorem, jest kluczowa do tego, by łatwiej mógł pogodzić się z postępującymi zmianami, jakie zachodzą nie tylko w nim, ale także w jego bezpośrednim otoczeniu. Nad doświadczoną pomocą dla seniora warto pomyśleć nie tylko wtedy, gdy widać już problemy, z jakimi się zmaga, ale również wówczas, gdy na pozór wydaje się, że jest zdrowy i w dobrej kondycji psychofizycznej. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w poradniku, dostępnym na https://promedica24.com.pl/opieka-nad-osobami-starszymi-poradnik/.