1. Promedica24 >
  2. Aktualności >
  3. Zamknięci w czterech ścianach – jak pandemia zmieniła życie seniorów?

Zamknięci w czterech ścianach – jak pandemia zmieniła życie seniorów?

03-12-2021 Opieka nad osobą starszą
 

Rok 2020 wpłynął na życie ludzi na całym świecie, w tym również na codzienność polskich seniorów. Pandemia ograniczyła aktywność fizyczną i społeczną najstarszych Polaków, utrudniła dostęp do lekarza oraz odbiła się na ich zdrowiu psychicznym. Nie dziwi więc, że ponad połowa (53,6 proc.) osób w wieku powyżej 60 roku życia czuje się zmęczona towarzyszącymi aktualnej sytuacji obostrzeniami .

Pandemia ograniczyła aktywność fizyczną osób starszych

W wyniku pandemii wiele starszych osób zrezygnowało z dotychczasowych zajęć ruchowych. W przypadku osób po 60 roku życia swoją aktywność fizyczną ograniczyło aż 62,8 proc. badanych, a wśród siedemdziesięciolatków niemal 74 proc. Jest to szczególnie niepokojące, ponieważ dostępne badania jednoznacznie wskazują na związek aktywności fizycznej z ogólnym dobrostanem seniorów. Jej ograniczenie może być realnym problemem zwłaszcza dla osób cierpiących na choroby współistniejące.

Regularna aktywność fizyczna ogranicza ryzyko wystąpienia wielu chorób cywilizacyjnych i hamuje procesy starzenia. Nawet krótki spacer, który przed pandemią stanowił najpopularniejszą formę ruchu seniorów, pozytywnie wpływa na sprawność mięśni i stawów. Dlatego nawet mimo pandemii warto zadbać o codzienną dawkę sportu, choćby krótką poranną gimnastykę – komentuje Beata Czech, Dyrektor Wykonawcza Promedica24.

W trakcie izolacji społecznej seniorzy jeszcze bardziej samotni

Nowa sytuacja negatywnie wpłynęła na relacje społeczne przedstawicieli najstarszego pokolenia Polaków. Niemal połowa seniorów (46 proc.) ograniczyła w tym okresie swoje kontakty z innymi ludźmi . Spadek liczby utrzymywanych relacji odczuło aż 52 proc. osób w wieku 60–69 lat, natomiast w grupie siedemdziesięciolatków takiej odpowiedzi udzieliło 39,2 proc., a w grupie osiemdziesięciolatków 34,5 proc. Mniejszy odsetek wśród przedstawicieli starszych grup prawdopodobnie wynika z faktu, że często utrzymywali oni mniejszą liczbę kontaktów z innymi ludźmi (członkami rodzin, przyjaciółmi oraz sąsiadami) jeszcze przed wybuchem pandemii . Nie oznacza to jednak, że izolacja jest dla nich mniej dotkliwa. Ponad 1/3 badanych seniorów deklaruje, że odczuwa większy stres emocjonalny niż przed pandemią COVID-19 objawiający się często rozdrażnieniem i niepokojem . Alarmujące są także dane z badania PolSenior2, zgodnie z którym ponad jedna czwarta osób w wieku 60+ dostrzega u siebie objawy depresji .

Wynikające z aktualnej sytuacji przymusowe ograniczenie kontaktów społecznych zdecydowanie może pogłębić osamotnienie, którego na co dzień doświadcza wielu seniorów. Z tego powodu dla wielu z nich stres związany z trudnymi sytuacjami takimi jak trwająca pandemia COVID-19 może być jeszcze dotkliwszy. Jak pokazał raport Jakość życia osób starszych w Polsce w pierwszym roku pandemii COVID-19” niemal 60 proc. z nich odczuwa, że ich kondycja psychiczna uległa pogorszeniu, dlatego tak ważne jest zapewnienie im odpowiedniego wsparcia. Z perspektywy obecnej sytuacji cenna dla seniora może być pomoc zawodowego opiekuna, który nie tylko asystuje w codziennych czynnościach, ale staje się także jego towarzyszem. Takie wsparcie może być nieocenione w stresujących sytuacjach – dodaje Beata Czech, Dyrektor Wykonawcza Promedica24.

Potrzeba kontaktu i okno na świat

Ze względu na codzienne problemy towarzyszące osobom starszym, szczególnie w trudnym okresie pandemii, warto zadbać o ich odpowiednie wsparcie przez najbliższych lub zawodowego opiekuna. W tym aspekcie z jednej strony istotna jest dla nich pomoc w trakcie takich czynności jak zrobienie zakupów czy umówienie wizyty u lekarza, ale także np. zachęcenie seniora do gimnastyki. Z drugiej natomiast niezwykle istotne jest zaspokojenie potrzeby kontaktu z drugim człowiekiem. W pewnym stopniu takim oknem na świat może być też aktywne korzystanie z Internetu.  Daje on im możliwość utrzymania jakichkolwiek kontaktów społecznych, a nawet nawiązania nowych. Co prawda innych niż tradycyjne, niemniej jednak pozwala przynajmniej w pewnym stopniu na podtrzymanie relacji społecznych. Szczególnie w tym trudnym okresie warto zadbać, by bliskie na osoby starsze czuły, że mogą liczyć na czyjąś pomoc i towarzystwo.

 

Pracuj z solidnym pracodawcą i zyskaj

  • atrakcyjne zarobki
  • sprawdzone i indywidualnie dobrane oferty pracy
  • pełną organizację podróży i pobytu: transport, zakwaterowanie i wyżywienie
  • kompleksowe szkolenia merytoryczne z zakresu opieki nad seniorami, udokumentowane certyfikatami
  • dodatkowe ubezpieczanie medyczne (ERGO)
  • całodobowe wsparcie telefoniczne 24/7
  • dedykowanego Opiekuna Kontraktu

Rekrutacja na terenie całej Polski. Prosty i szybki proces rekrutacji!

Zgłoś się »

Zgłoś się do nas. Bezpłatnie oddzwonimy!

Fields with * are required

Informujemy o możliwości wycofania w dowolnym momencie udzielonej zgody więcej+ przez wysłanie maila na adres: daneosobowe@promedica24.pl. lub drogą telefoniczną dzwoniąc na numer: +48 22 120 21 00, pisemnie na adres: Aleje Jerozolimskie 94, 00-807 Warszawa, lub osobiście. Cofnięcie zgody nie będzie wpływało na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.-ukryj

Administratorem Państwa danych osobowych jest spółka Promedica Care Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie (00-807) przy Al. Jerozolimskich 94. Dowiedz się więcej

Polecane oferty pracy dla opiekunek

Szybki wyjazd do Herrenberg (Kuppingen), Herrenberg (Kuppingen)

Data wyjazdu: 2022-02-03

Okres wyjazdu: 6 tygodni

Lokalizacja: Herrenberg (Kuppingen), Niemcy

Znajomość języka: bardzo dobra

Opis oferty

Opiekunka do samotnej podopiecznej!, Jestetten

Data wyjazdu: 2022-02-10

Okres wyjazdu: 6 tygodni

Lokalizacja: Jestetten, Niemcy

Znajomość języka: bardzo dobra

Opis oferty

Opiekunka do samotnej podopiecznej! , Jestetten

Data wyjazdu: 2022-02-10

Okres wyjazdu: 6 tygodni

Lokalizacja: Jestetten, Niemcy

Znajomość języka: bardzo dobra

Opis oferty