1. Promedica24 >
  2. Aktualności >
  3. Przesilenie wiosenne – jak pomóc osobie starszej przejść przez ten okres?

Przesilenie wiosenne – jak pomóc osobie starszej przejść przez ten okres?

26-04-2019 Opieka nad osobą starszą
 

Zmęczenie, trudności z koncentracją, ogólne osłabienie organizmu. To objawy typowe dla przesilenia wiosennego. Mogą być szczególnie uciążliwe dla osób starszych, które gorzej znoszą zmiany pogody i są niezwykle podatne na wahania ciśnienia atmosferycznego. Jak opiekunowie osób starszych mogą pomóc seniorom w przejściu przez ten trudny okres?

 

Przesilenie wiosenne: objawy zbyt często są bagatelizowane

Przesilenie wiosenne to trudny i specyficzny czas. Wiele osób, niezależnie od wieku, bagatelizuje objawy, jakie mu towarzyszą. Najczęściej zaczyna się od osłabienia organizmu – charakterystyczne jest przewlekłe zmęczenie, senność. Zmiany mogą dotyczyć również nastroju – osoby, które gorzej przechodzą przesilenie wiosenne, stają się bardziej drażliwe lub wręcz odwrotnie – apatyczne i obojętne na wszystko. Zazwyczaj dodatkowymi objawami są spadek koncentracji i bóle głowy. Jeśli taki stan utrzymuje się dłużej niż kilka dni, może poważnie wpływać na komfort i samopoczucie seniora. Oczywiście konieczne jest sprawdzenie, czy objawy nie są związane z żadną chorobą; jeśli jednak to tylko kwestia przesilenia wiosennego, to opiekunowie osób starszych mogą skorzystać z kilku poniższych wskazówek.

Najlepiej wykorzystać uroki wiosennej pogody

Przesilenie wiosenne to jedno, ale to nie znaczy, że nie warto skorzystać z pięknej, wiosennej pogody. Walka z uciążliwymi dolegliwościami jest możliwa na przykład poprzez dotlenienie organizmu starszej osoby. Spacer, odpoczynek na ławce czy w miarę możliwości nordic walking mogą okazać się doskonałym lekarstwem na objawy wiosennego przesilenia. Dzięki aktywności na dworze organizm zostanie lepiej dotleniony, co z kolei pozytywnie wpłynie na układ krążenia i pracę wielu narządów, w tym serca i mózgu. Optymalna i zarazem minimalna zalecana dawka ruchu dziennie to 30 minut.

Kluczem do dobrego samopoczucia jest właściwe nawodnienie organizmu

Nie tylko dotlenienie organizmu jest ważne. Równie istotne jest jego odpowiednie nawodnienie. Osoby, które nie piją wystarczającej ilości wody, są narażone na znacznie gorsze samopoczucie, a przede wszystkim – silne zmęczenie i ospałość. Ponadto brak odpowiedniej ilości wody wpływa również na wysuszanie się skóry, która u osób starszych jest szczególnie delikatna i podatna na działanie wszelkich czynników – zarówno wewnętrznych jak i zewnętrznych.

 

Dieta może pomóc w walce z objawami przesilenia

Jak łatwo się domyślić, oprócz odpowiedniego dotlenienia (ruchu) i nawodnienia bardzo ważną rolę odgrywa także właściwa dieta. Niektóre pokarmy sprawiają, że czujemy się ociężali niezależnie od wieku. Z tego względu należy koniecznie zachęcić osobę starszą do spożywania większej ilości warzyw i owoców, które zawierają w sobie mnóstwo witamin. Warto także zadbać, by w diecie seniora nie zabrakło ryb czy orzechów, czyli produktów żywnościowych, które zawierają w sobie zdrowe tłuszcze. To szczególnie istotne ze względu na to, że tłuszcze omega-3 i omega-6 przyczyniają się do lepszego funkcjonowania mózgu, poprawy pamięci i koncentracji.

Nie można zapominać o odpowiedniej regeneracji organizmu

W każdym wieku regeneracja organizmu jest tak samo ważna. Mimo, że osoby starsze często nie potrzebuję tyle snu co ludzie w sile wieku, to wciąż odpoczynek i dobry sen mają kolosalny wpływ na ich samopoczucie. Aby jednak sen był wartościowy, należy pamiętać o kilku zasadach. Po pierwsze – senior powinien spożyć ostatni posiłek co najmniej trzy godziny przed snem; dotyczy to zresztą osób w każdym wieku. W innym wypadku procesy trawienne mogą uniemożliwić swobodne zaśnięcie.

Opieka nad osobami starszymi podczas przesilenia wiosennego: o co jeszcze warto zadbać?

Opiekunowie osób starszych powinni mieć świadomość, że nie wszystkie objawy będą widoczne na pierwszy rzut oka, a seniorzy mogą nie chcieć mówić o swoich dolegliwościach. Ważne jest, by osoba starsza miała nie tylko jak najwięcej czasu na relaks, ale także – w miarę możliwości – by mogła zająć się swoim hobby. Przesilenie wiosenne to pora, w której wiele osób musi nieco zwolnić, jednak nie oznacza to, że odradzana jest jakakolwiek aktywność. Podstawą do zapewnienia seniorowi odpowiedniej opieki jest jednak rozmowa i uważna obserwacja. Opiekunowie osób starszych, którzy potrzebują dodatkowych wskazówek na temat opieki nad seniorem, mogą zajrzeć do specjalnego poradnika dostępnego na stronie https://promedica24.com.pl/opieka-nad-osobami-starszymi-poradnik.

 

 

 

 

 

Pracuj z solidnym pracodawcą i zyskaj

  • atrakcyjne zarobki
  • sprawdzone i indywidualnie dobrane oferty pracy
  • pełną organizację podróży i pobytu: transport, zakwaterowanie i wyżywienie
  • kompleksowe szkolenia merytoryczne z zakresu opieki nad seniorami, udokumentowane certyfikatami
  • dodatkowe ubezpieczanie medyczne (ERGO)
  • całodobowe wsparcie telefoniczne 24/7
  • dedykowanego Opiekuna Kontraktu

Rekrutacja na terenie całej Polski. Prosty i szybki proces rekrutacji!

Zgłoś się »

Zgłoś się do nas. Bezpłatnie oddzwonimy!

Fields with * are required

Informujemy o możliwości wycofania w dowolnym momencie udzielonej zgody więcej+ przez wysłanie maila na adres: daneosobowe@promedica24.pl. lub drogą telefoniczną dzwoniąc na numer: +48 22 120 21 00, pisemnie na adres: Aleje Jerozolimskie 94, 00-807 Warszawa, lub osobiście. Cofnięcie zgody nie będzie wpływało na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.-ukryj

Administratorem Państwa danych osobowych jest spółka Promedica Care Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie (00-807) przy Al. Jerozolimskich 94. Dowiedz się więcej

Polecane oferty pracy dla opiekunek

Opiekun seniora w Niemczech, Mannheim

Data wyjazdu: 2021-11-11

Okres wyjazdu: 6 tygodni

Lokalizacja: Mannheim, Niemcy

Znajomość języka: brak

Opis oferty

Kontrakt do samotnej podopiecznej, Mainz

Data wyjazdu: 2021-11-04

Okres wyjazdu: 2 miesiące

Lokalizacja: Mainz, Niemcy

Znajomość języka: brak

Opis oferty

Sprawdzona oferta u Pani Helgi , Bad Homburg

Data wyjazdu: 2021-11-05

Okres wyjazdu: 2 miesiące

Lokalizacja: Bad Homburg, Niemcy

Znajomość języka: brak

Opis oferty