Zrozumieć i zaakceptować starość

1 marca 2016 Redakcja Promedica24
Oceń ten artykuł

Po czym rozpoznajemy, że proces starzenia rozpoczął się? Po jednej zmarszczce na twarzy, zupełnie już siwych włosach czy przybraniu na wadze?

Czym właściwie jest starość?

Z medycznego punktu widzenia starzenie się jest powolnym procesem przemian, dokonujących się na poziomie biologicznym, które zachodzą w naszym organizmie właściwe przez całe życie. Wyróżniamy jednak starość, jako ten moment w życiu, w którym siły psychiczne i fizyczne, a także odporność na różne choroby, w zauważalny sposób spadły, i odczuwalna staje się dla osoby starszej różnica między tym, jak czuła się kiedyś, a tym, jak czuje się obecnie. Mimo, że ogólnie rzecz biorąc, te procesy rozwijają się powoli, zaczyna ona w końcu dostrzegać to, że zdolność organizmu do obrony zostaje mocno ograniczona, czego skutkiem są atakujące go choroby. Moment, w którym proces starzenia „zaczyna się” nie może być dokładnie określony. Wpływa on na każdego, ale zmian, które zachodzą w organizmie, czy w zachowaniu, osoba starsza nie jest w pełni świadoma. Duży wpływ na to, w jaki sposób starzejemy się, ma środowisko, w którym żyjemy i indywidualne uwarunkowania genetyczne.

Psychika osoby starszej

Starość jednak to nie tylko zmiany biologiczne, ale też i te psychiczne. Zostają one spowodowane przez procesy, jakie zachodzą w ludzkim ciele, ale i przez nastawieniem samego seniora do swojej starości. Starość nie jest chorobą, a to, w jaki sposób się starzejemy zależy też od nas samych. Ważną rolę odgrywa więc nie tylko zdrowy tryb życia, ale przede wszystkim sposób, w jaki podchodzi się do aktualnej sytuacji.

Przez całe życie gromadzimy doświadczenia, wspomnienia i niektóre z nich stają się czymś wyjątkowym w naszym życiu, momentami, do których chcemy powracać. Błędem jednak jest myśleć, że wraz ze starością przestajemy zbierać nowe doświadczenia; nie powinniśmy wtedy skupiać się tylko na tym, co było. Robert D. Hill, autor książki „Pozytywne starzenie się. Młodzi duchem w jesieni życia” potwierdza tezę, że to, w jaki sposób będziemy postrzegać starość jest również kwestią nastawienia. Starsza osoba, która zaczyna przyznawać przeszłości miejsce zarezerwowane jednak dla teraźniejszości sama sobie wyrządza dużą krzywdę. Z tego powodu najczęściej pojawia się poczucie frustracji, ponieważ świadomie bądź nieświadomie niektóre osoby akcentują wady swojego wieku. Ubolewają nad tym, że młodość i aktywne życie przeminęły, i że nie mogą na to nic poradzić. Ma to destrukcyjny wpływ na ich życie obecne, w którym tak jakby nie cieszy ich już nic. W sytuacji, gdy Opiekunka lub Opiekun dostrzega taki spadek nastroju i apatyczność u seniora, jak powinien zareagować, jak może pomóc? O tym i ogólnie o sposobach komunikacji z seniorem napiszemy w naszym kolejnym artykule, dotyczącym komunikacji z osobą starszą.