1. Promedica24 >
  2. Aktualności >
  3. Zrozumieć i zaakceptować starość

Zrozumieć i zaakceptować starość

01-03-2016 Opieka nad osobą starszą, Zawód opiekunki
 

Po czym rozpoznajemy, że proces starzenia rozpoczął się? Po jednej zmarszczce na twarzy, zupełnie już siwych włosach czy przybraniu na wadze?

Z medycznego punktu widzenia starzenie się jest powolnym procesem przemian, dokonujących się na poziomie biologicznym, które zachodzą w naszym organizmie właściwe przez całe życie. Wyróżniamy jednak starość, jako ten moment w życiu, w którym siły psychiczne i fizyczne, a także odporność na różne choroby, w zauważalny sposób spadły, i odczuwalna staje się dla osoby starszej różnica między tym, jak czuła się kiedyś, a tym, jak czuje się obecnie. Mimo, że ogólnie rzecz biorąc, te procesy rozwijają się powoli, zaczyna ona w końcu dostrzegać to, że zdolność organizmu do obrony zostaje mocno ograniczona, czego skutkiem są atakujące go choroby. Moment, w którym proces starzenia „zaczyna się” nie może być dokładnie określony. Wpływa on na każdego, ale zmian, które zachodzą w organizmie, czy w zachowaniu, osoba starsza nie jest w pełni świadoma. Duży wpływ na to, w jaki sposób starzejemy się, ma środowisko, w którym żyjemy i indywidualne uwarunkowania genetyczne.

Psychika osoby starszej

Starość jednak to nie tylko zmiany biologiczne, ale też i te psychiczne. Zostają one spowodowane przez procesy, jakie zachodzą w ludzkim ciele, ale i przez nastawieniem samego seniora do swojej starości. Starość nie jest chorobą, a to, w jaki sposób się starzejemy zależy też od nas samych. Ważną rolę odgrywa więc nie tylko zdrowy tryb życia, ale przede wszystkim sposób, w jaki podchodzi się do aktualnej sytuacji.

Przez całe życie gromadzimy doświadczenia, wspomnienia i niektóre z nich stają się czymś wyjątkowym w naszym życiu, momentami, do których chcemy powracać. Błędem jednak jest myśleć, że wraz ze starością przestajemy zbierać nowe doświadczenia; nie powinniśmy wtedy skupiać się tylko na tym, co było. Robert D. Hill, autor książki „Pozytywne starzenie się. Młodzi duchem w jesieni życia” potwierdza tezę, że to, w jaki sposób będziemy postrzegać starość jest również kwestią nastawienia. Starsza osoba, która zaczyna przyznawać przeszłości miejsce zarezerwowane jednak dla teraźniejszości sama sobie wyrządza dużą krzywdę. Z tego powodu najczęściej pojawia się poczucie frustracji, ponieważ świadomie bądź nieświadomie niektóre osoby akcentują wady swojego wieku. Ubolewają nad tym, że młodość i aktywne życie przeminęły, i że nie mogą na to nic poradzić. Ma to destrukcyjny wpływ na ich życie obecne, w którym tak jakby nie cieszy ich już nic. W sytuacji, gdy Opiekunka lub Opiekun dostrzega taki spadek nastroju i apatyczność u seniora, jak powinien zareagować, jak może pomóc? O tym i ogólnie o sposobach komunikacji z seniorem napiszemy w naszym kolejnym artykule, dotyczącym komunikacji z osobą starszą.

 

Pracuj z solidnym pracodawcą i zyskaj

  • atrakcyjne zarobki
  • sprawdzone i indywidualnie dobrane oferty pracy
  • pełną organizację podróży i pobytu: transport, zakwaterowanie i wyżywienie
  • kompleksowe szkolenia merytoryczne z zakresu opieki nad seniorami, udokumentowane certyfikatami
  • dodatkowe ubezpieczanie medyczne (ERGO)
  • całodobowe wsparcie telefoniczne 24/7
  • dedykowanego Opiekuna Kontraktu

Rekrutacja na terenie całej Polski. Prosty i szybki proces rekrutacji!

Zgłoś się »

Zgłoś się do nas. Bezpłatnie oddzwonimy!

Fields with * are required

Informujemy o możliwości wycofania w dowolnym momencie udzielonej zgody więcej+ przez wysłanie maila na adres: daneosobowe@promedica24.pl. lub drogą telefoniczną dzwoniąc na numer: +48 22 120 21 00, pisemnie na adres: Aleje Jerozolimskie 94, 00-807 Warszawa, lub osobiście. Cofnięcie zgody nie będzie wpływało na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.-ukryj

Administratorem Państwa danych osobowych jest spółka Promedica Care Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie (00-807) przy Al. Jerozolimskich 94. Dowiedz się więcej

Polecane oferty pracy dla opiekunek

Do Opieki Pani Hilda od zaraz- Frankfurt nad Menem, Frankfurt nad Menem

Data wyjazdu: 2021-09-24

Okres wyjazdu: 6 tygodni

Lokalizacja: Frankfurt nad Menem , Niemcy

Znajomość języka: brak

Opis oferty

Praca dla niepalącej opiekunki, Brigachtal-Klengen

Data wyjazdu: 2021-10-08

Okres wyjazdu: 6 tygodni

Lokalizacja: Brigachtal-Klengen, Niemcy

Znajomość języka: dobra

Opis oferty

Nowe wyższe stawki! , Konstanz

Data wyjazdu: 2021-09-23

Okres wyjazdu: 1 miesiąc

Lokalizacja: Konstanz, Niemcy

Znajomość języka: brak

Opis oferty