Wyszukaj w serwisie

Czy obowiązuje kwarantanna po powrocie z Niemiec?

26 marca 2020 Redakcja Promedica24
Oceń ten artykuł

Drogie Opiekunki i drodzy Opiekunowie, dbając o zdrowie i bezpieczeństwo Wasze, jak i naszych pracowników, na bieżąco monitorujemy sytuację w naszym kraju i na świecie. Staramy się możliwie najszybciej podejmować decyzje, a za nimi odpowiednie kroki, aby zapewnić naszym Opiekunkom i Opiekunom jak najlepszą jakość świadczonych przez nas usług, która wiąże się ze stosowaniem ogólnych zasad higieny oraz zaleceń przekazywanych przez Główny Inspektorat Sanitarny, WHO oraz polskie organizacje rządowe. Chcemy na bieżąco informować, czy praca w Niemczech jest możliwa i na jakich warunkach.

Nam wszystkim przyszło zmierzyć się z niezwykle trudną i szybko zmieniającą się sytuacją. Wiele krajów podejmuje szereg działań mających na celu zahamowanie rozprzestrzeniania się wirusa. Należy jednak pamiętać, że działania te mają charakter działań prewencyjnych – apelujemy zatem o zachowanie spokoju i przestrzeganie zasad higieny.

Obecnie wjazd do Niemiec z terenu innych państw Unii Europejskiej czy Schengen jest możliwy bez ważnego powodu. Dodatkowo, aby wjechać na terytorium Niemiec nie trzeba aktualnie robić testu ani rejestrować wjazdu – Polska nie jest w tym momencie uznawana za obszar podwyższonego ryzyka. Należy jednak pamiętać, że ta zasada nie obowiązuje jednak w przypadku podróży lotniczej – konieczne jest zrobienie testu. Co jednak ważne, obecnie negatywnego wyniku testu nie muszą mieć osoby wylatujące do Niemiec z Polski, które:

– są w pełni zaszczepione (i minęło co najmniej 14 dni od dnia podania ostatniej dawki),

– są ozdrowieńcami (czyli minęło co najmniej 28 dni od choroby, ale nie więcej niż 6 miesięcy).

Czytaj więcej na temat obowiązkowych testów na covid dla opiekunek w Niemczech: https://promedica24.com.pl/o-firmie/aktualnosci/obowiazek-wykonania-testu-przed-wjazdem-do-niemiec/

Kwarantanna po powrocie z Niemiec do Polski

Kwarantanna po powrocie z Niemiec jest obowiązkowa. Zgodnie z Rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 23 czerwca 2021 r. zmieniającym rozporządzenie w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii (Dz. U. poz. 1125), obecnie po przyjeździe do Polski z krajów ze strefy Schengen lub EOG konieczna jest 10-dniowa kwarantanna.

Z obowiązku odbywania kwarantanny zwalnia negatywny wynik testu wykonanego nie wcześniej niż 48 h przed przekroczeniem granicy.

Należy jednocześnie pamiętać, że w mocy zostały utrzymane przepisy zwalniające osoby w pełni zaszczepione z konieczności poddania się kwarantannie. Przez osoby w pełni zaszczepione należy rozumieć takie, które przyjęły szczepionkę dopuszczoną do obrotu w Unii Europejskiej – czyli obie dawki szczepionek AstraZeneca, Pfizer czy Moderna lub jedną dawkę szczepionki Johnson&Johnson. Ponadto od przyjęcia ostatniej dawki musiało minąć co najmniej 14 dni. Oprócz tego z kwarantanny wyłączeni są też ozdrowieńcy, którzy przebyli zakażenie koronawirusem nie później niż 6 miesięcy przed dniem przekroczenia granicy RP.

Kwarantanna po powrocie z zagranicy polega na czasowym odizolowaniu osoby, która może być nosicielem choroby zakaźnej. Ograniczenie kontaktu osoby podejrzanej o zakażenie z innymi ludźmi ma na celu zminimalizowanie ryzyka rozprzestrzenienia się pandemii. Kwarantanna może przyjmować różne formy i w razie konieczności obejmować konkretne obiekty lub całe miasta. W przypadku kwarantanny domowej zaleca się pozostanie w domu osób, które mogły wejść w kontakt z nowym koronawirusem. Tego rodzaju izolacja o charakterze profilaktycznym dotyczy jednak osób, u których nie pojawiły się jeszcze żadne niepokojące objawy. Pojawienie się objawów wskazujących na rozwijanie się choroby to sygnał, że konieczny jest kontakt z najbliższą stacją sanitarno-epidemiologiczną lub szpitalem zakaźnym.

Wszystkim Opiekunkom oraz Opiekunom pragniemy przypomnieć, że w trosce o jak najlepszą komunikację w tych czasach – Promedica24 jest dla Was – i uruchomiła specjalną, CAŁODOBOWĄ Infolinię alarmową:

  • 022 250 5566 (tel. stacjonarny)
  • 662 162 068 (tel. komórkowy)

NAJWAŻNIEJSZE PYTANIA I ODPOWIEDZI

Czy wprowadzenie dodatkowych obostrzeń w związku z przekraczaniem granicy skutkuje tym, że po tym dniu nie będę mogła wrócić do domu do Polski?

Nie, nasze Opiekunki będą mogły swobodnie wrócić do swoich domów po ukończeniu kontraktu. Jeśli nie są w pełni zaszczepione, nie są ozdrowieńcami lub nie przedstawią negatywnego wyniku testu, zostaną jedynie poddane obowiązkowej, 10-dniowej kwarantannie, które będą musiały odbyć pod groźbą grzywny.

Czy skoro jestem zdrowa to muszę poddawać się kwarantannie?

Tak – chyba że przedstawimy negatywny wynik testu lub jesteśmy ozdrowieńcem lub osobą w pełni zaszczepioną.

Czy podczas odbywania kwarantanny mogę wychodzić np. na spacer z psem, do sklepu czy do apteki?

Nie, kwarantanna oznacza, że nie można nam wykonywać takich czynności. W przypadku konieczności zrobienia zakupów czy wyjścia z psem na spacer – bardzo prosimy o skontaktowanie się z inną osobą, która wykona te czynności za Was.

Czy na kwarantannie można wyjść na podwórko?

Tak – jeżeli dysponujesz własnym ogródkiem lub innym terenem ogrodzonym przynależnym do posesji, na którym nie będziesz mieć kontaktu z osobami spoza gospodarstwa domowego, możesz z niego skorzystać.

Czy osoby odbierające Opiekunki powracające z zagranicy powinny zostać objęte kwarantanną ze względu na kontakt z nimi?

Nie, obecnie takie osoby nie muszą poddawać się kwarantannie.

Czy w sytuacji wprowadzenia obowiązkowej kwarantanny dla osób powracających z zagranicy będę mogła wyjechać do pracy jako Opiekunka?

Tak, oczywiście. Wyjazdy do Niemiec oraz powroty do Polski odbywają się jak dotychczas. Wprowadzone ograniczenie dotyczy konieczności odbycia obowiązkowej, 10-dniowej kwarantanny po powrocie do Polski. Chcesz wiedzieć więcej o tym, jak wygląda wjazd do Niemiec i praca opiekunki podczas pandemii? Zapoznaj się z artykułem: https://promedica24.com.pl/aktualnosci/news-praca-w-niemczech-w-czasie-pandemii-jest-mozliwa-co-warto-wiedziec-w-obecnej-sytuacji/.

Jak formalnie wygląda zakończenie kwarantanny? Jakie dokumenty powinno się mieć i jakie dokumenty komu dostarczyć?

Ten kto nakłada kwarantannę, ten ją zdejmuje. Może być informacja telefoniczna/ustna, a później przesłany dokument.

Warto pamiętać, że w związku z sytuacją epidemiologiczną opiekunki osób starszych w Promedica24 mają możliwość rekrutacji zdalnej. Dowiedz się więcej o procesie zatrudnienia także na https://promedica24.com.pl/praca-dla-opiekunek/zostan-opiekunka/rekrutacja/