6 rzeczy, o których musisz pamiętać przy opiece nad osobą z demencją

8 listopada 2022 Redakcja Promedica24
Oceń ten artykuł

Czy wiecie, że wedle szacunkowych danych co 4 minuty jedna osoba na świecie zapada na demencję? Osoby z tym schorzeniem wymagają dodatkowego wsparcia od opiekunów. Jak przygotować się do opieki nad podopiecznym dotkniętym tą chorobą? Dowiesz się tego z naszego artykułu.

Samodzielność

Dla seniorów z demencją niezwykle ważne jest to, aby jak najdłużej pozostać samodzielnym. Dlatego opiekun powinien raczej oferować im wsparcie, a nie wyręczać ich w czynnościach takich jak dbanie o higienę czy przyrządzanie posiłków. Samodzielność nie tylko poprawia samopoczucie chorych ale i zwiększa poczucie własnej wartości, co spowalnia rozwój choroby.

Regularny plan dnia

Zachowanie codziennej rutyny to jeden z najważniejszych aspektów życia osoby chorej na demencję. Stały rozkład dnia pozwala zachować cykl dziennej aktywności i nocnego odpoczynku, a także zmusza chorego do pamiętania o codziennych obowiązkach. Powtarzanie czynności zapewnia choremu poczucie stabilizacji i bezpieczeństwa.

Aktywność mózgu

Jest wiele aktywności, w które można zaangażować podopiecznego z demencją. Czynności takie jak rozwijanie zainteresowań korzystnie wpływają na samopoczucie seniora oraz dają mu poczucie sensu. Poza rozwijaniem hobby seniora, warto poświęcić czas na zajęcia usprawniające umysł. Do ćwiczeń wspomagających pamięć i zdolność skupienia należą np. sudoku, krzyżówki czy szachy/warcaby.

Wspólna lektura ulubionych książek pomoże spowolnić chorobę

Zdrowa dieta

Osoby cierpiące na choroby otępienne, szczególnie w późniejszych stadiach choroby mogą zapominać o tym, że są głodne czy spragnione. To może znacząco wpłynąć na stan ich zdrowia. Dlatego jako opiekun powinieneś dbać o to, aby senior wypijał dużo wody oraz jadał o stałych porach. To pozwoli na utrzymanie efektywności pracy mózgu seniora.

Aktywność fizyczna

Regularne ćwiczenia fizyczne to kolejny warunek utrzymania chorego w dobrym stanie zdrowia. Pamiętajmy, że ćwiczenie nie muszą, a nawet nie powinny być intensywne. Umiarkowany wysiłek fizyczny najlepsze efekty przyniesie przy zachowaniu regularności.

Intymność

Kąpiel to dla większości ludzi intymna sprawa. Problem związany z obecnością opiekuna podczas kąpieli może w dużej mierze krępować osoby ze zdiagnozowaną chorobą demencyjną. W związku z tym warto wykazać się cierpliwością w stosunku do chorego oraz zadbać o to, aby doświadczenie kąpieli było dla seniora przyjemne. Ciepła woda, optymalna temperatura powietrza w pomieszczeniu z pewnością wpłyną pozytywnie do doświadczenie kąpieli.