Nadciśnienie tętnicze u seniorów
Powyżej jakiej wartości ciśnienia krwi mamy do czynienia z nadciśnieniem? Jakie są objawy? Jak zadbać o swoje zdrowie?
Kiedy możemy mówić o nadciśnieniu?
Jednym z najczęściej występujących problemów zdrowotnych jest nadciśnienie tętnicze. Za normalne ciśnienie uważamy <120 skurczowe i <90 rozkurczowe. Często wartości te wzrastają, nie powodując zagrożenia dla życia. Przyjęto, że graniczną wartością pomiaru, od której mówimy o nadciśnieniu jest 140-160 skurczowe i 90-95 rozkurczowe.
Objawy nadciśnienia
Objawami nadciśnienia mogą być:
- bóle głowy odczuwane zwykle w tyle głowy, w jej szczycie lub, wg niektórych, obejmujące całą głowę – jednak wiele osób z nadciśnieniem wcale ich nie odczuwa.
- uczucie szumu w uszach, zazwyczaj dotyczy ono obu uszu, czasami osoby z nadciśnieniem mówią o szumie w głowie, u niektórych występuje od samego rana, u innych dopiero po południu, a u wielu wcale.
- wrażenie iskierek lub mroczków albo plamek przed oczami. Osoby skarżące się na tę dolegliwość twierdzą, że im bliżej wieczora, tym zjawisko bardziej się nasila, jednak wiele osób nigdy nie doświadcza takich doznań wzrokowych.
- kołatanie serca pojawia się najczęściej o różnych porach dnia, rzadko w nocy i trwa krótko – od kilku do kilkunastu minut, ten objaw dotyczy niewielu osób z nadciśnieniem,
- zawroty głowy pojawiają się rano po wstaniu z łóżka lub w ciągu dnia przy wysiłku fizycznym, ale niewielu chorujących na nadciśnienie miało je choćby raz,
- problemy ze snem mogą dotyczyć samego zasypiania lub częstego budzenia się w nocy, czasami występują oba symptomy, jednak i te dotyczą niewielu osób z nadciśnieniem,
- ponawiające się krwawienia z nosa są nieprzyjemnym objawem, jednak występują niezwykle rzadko.
Przy każdym z objawów wskazaliśmy, że bardzo wiele osób wcale ich nie ma, ponieważ objawy nadciśnienia są bardzo różne, a aż ok. 50% osób z nadciśnieniem nie ma żadnych symptomów, dlatego kardiolodzy zalecają każdemu dorosłemu badanie ciśnienia raz w roku. Możemy wspomóc leczenie farmakologiczne obniżające ciśnienie podopiecznego, zapewniając mu regularny i higieniczny tryb życia, przede wszystkim dbając o:
- systematyczną aktywność fizyczną Regularny wysiłek zwiększa wydolność serca i korzystnie wpływa na cały układ krążenia. Spacer z podopiecznym dodatnio wpłynie na jego kondycję, dlatego warto przekonać go do wyjścia z domu, o ile nie ma przeciwwskazań.
- ograniczenie soli w pokarmach. Bardzo często sama zmiana diety na niskosolną wystarczy, aby obniżyć ciśnienie.
- zdrową dietę niskotłuszczową, która pomoże utrzymać właściwą wagę seniora. Prawidłowa waga ma wyraźne znaczenie dla utrzymania ciśnienia w normie oraz obniżenia poziomu cholesterolu. Posiłki powinny zawierać wszystkie niezbędne składniki pokarmowe, witaminyi mikroelementy. Zadbajmy o to, aby podopieczny często spożywał ryby, ponieważ zawierają one cenne kwasy omega 3, oraz pełnoziarniste pieczywo, które jest źródłem błonnika obniżającego poziom złego cholesterolu we krwi. Podopieczni z nadciśnieniem powinni także pić soki: aroniowy, porzeczkowy i grejpfrutowy – po uzgodnieniu z lekarzem, ponieważ niektóre leki wchodzą w interakcję ze składnikami soku i mogą gwałtownie obniżyć ciśnienie.
Profilaktyka i pomoc
Zadbajmy o:
- odpowiednią ilość wypoczynku. Dzięki relaksowi zmniejsza się poziom stresu, który ma wpływ na niebezpieczny, gwałtowny wzrost ciśnienia.
- unikanie stresu i wsparcie psychiczne. Osobom starszym niejednokrotnie towarzyszy poczucie głębokiego przygnębienia z powodu spadku wydolności fizycznej, intelektualnej i społecznej. Powinniśmy wspierać podopiecznego w jego zainteresowaniach i zajęciach oraz dbać o jego dobre samopoczucie.