Podagra – artretyzm

25 lutego 2022 Redakcja Promedica24
Oceń ten artykuł

Czynniki sprzyjające chorobie

Obecnie artretyzm stał się dosyć powszechną chorobą. Niewłaściwe prowadzony tryb życia – złe nawyki żywieniowe, ciągły pośpiech i stres, sięganie po różnego rodzaju używki przyczyniają się do jej rozwoju i przebiegu.

Objawy artretyzmu

Artretyzm nazywany jest także skazą moczanową, podagrą, dną moczanową. Jest to zaburzenie będące następstwem przenikania zbyt dużej ilości mocznika do płynów ustrojowych. Głównym objawem tego schorzenia jest silny i nawracający stan zapalny narządów ruchu. Dna atakuje najczęściej dłonie i stopy, ale mogą to być także kolana lub barki. Najczęściej dotyka mężczyzn po 40 roku życia i może przez wiele lat nie dawać o sobie w ogóle znać.

Ujawniając się, daje bardzo wyraźne objawy, do których należą:

  • ostre napadowe zapalenie w obrębie układu ruchu,
  • napięta i błyszcząca skóra, rumień, złuszczony naskórek, obrzęk,
  • bardzo silny ból, który pojawia się nagle i atakuje głównie bardzo wcześnie rano lub w nocy,
  • kamica, odmiedniczkowe zapalenie nerek,
  • przewlekłe zmiany stawów.

Leczenie artretyzmu

Leczenie jest długotrwałe i nie ma właściwie jednego skutecznego lekarstwa. Dobre efekty przynosi natomiast stosowanie diety lekkostrawnej i wykluczenie używania tytoniu, kawy i alkoholu. Mimo, iż artretyzm to choroba nawracająca, możemy nad nią zapanować. Wystarczy w tym celu dostosować się ściśle do zaleceń lekarza oraz przestrzegać wszelkich zasad nowego stylu żywienia. Nieco ruchu oraz mniej stresu i pośpiechu również może okazać się zbawienne dla naszych podopiecznych.