Empatia i zrozumienie – Światowy Dzień Chorego

10 lutego 2017 Redakcja Promedica24
Oceń ten artykuł

11 lutego 2017 obchodzimy XXV Światowy Dzień Chorego. To święto chrześcijańskie, ustanowione w 1992 roku przez Jana Pawła II. W związku z tegorocznym jubileuszem, papież Franciszek postanowił, że centralne obchody święta odbędą się w Lourdes – miejscu, w którym po raz pierwszy celebrowano Światowy Dzień Chorego.

Jan Paweł II zdecydował się na ustanowienie obchodów Światowego Dnia Chorego pod wpływem choroby Parkinsona, która dotknęła jego samego. Uważał, iż cierpienie osób, które zapadają na przewlekłe schorzenia powinno być zarówno ostrzeżeniem dla ludzi zdrowych, jak i przykładem woli walki dla tych, którzy już chorują. Papież chciał przede wszystkim zwrócić uwagę na problem samotności osób chorych, zwłaszcza na terenach położonych peryferyjnie wobec największych ośrodków wzrostu gospodarczego, gdzie opieka nad osobą chorą przynależy głównie do obowiązków rodziny. Jeśli chory nie ma bliskich, musi uporać się ze swoim cierpieniem w samotności.  Z kolei w stolicach wielkich miast często pojawia się problem braku czasu – kariera, praca i intensywna, często całodobowa opieka nad seniorem czy osobą chorą nie idą ze sobą w parze. Jest to duży problem o charakterze cywilizacyjnym – warto więc zwracać na niego uwagę w sposób globalny.

Światowy Dzień Chorego – opieka nad seniorem i osobą chorą to najlepszy sposób świętowania!

Glückliche Seniorin schaut ihre Tochter oder Enkelin an

Kolejnym celem, który przyświecał ustanowieniu Światowego Dnia Chorego, było uświadomienie osób postronnych oraz samych chorych, co do wagi ich cierpienia – po to, by chorzy i ich rodziny nie postrzegali cierpienia w kategoriach kary za grzechy czy złego zrządzenia losu, ale doświadczenia umacniającego i oczyszczającego, wspomagającego pojednanie z Bogiem. Światowy Dzień Chorego powstał także, jako poparcie idei włączania się wspólnot duszpasterskich w niesienie pomocy chorym i potrzebującym w ramach ich podstawowej działalności oraz po to, by propagować ideę wolontariatu, zarówno wśród osób młodszych, jak i starszych. Każdy, we własnym zakresie może pomagać osobom potrzebującym uwagi, opieki i troskliwości. Jest wiele miejsc, w których niezbędny jest wolontariat i dobrowolna praca. Opieka nad osobą chorą czy seniorem to empatyczne, aczkolwiek trudne działanie, które niewątpliwie daje wiele satysfakcji i radości z obcowania z drugim człowiekiem.

Jak możemy przyczynić się do misji stojącej za Światowym Dniem Chorego?

Światowy Dzień Chorego to idealna okazja, aby zrobić coś dobrego dla osób ze swojego otoczenia, rozpocząć wolontariat czy odwiedzić placówkę, w której chorzy i osoby starsze potrzebują opieki, ale również rozrywki. Rozejrzyjmy się w okolicy i sprawdźmy, czy w naszym otoczeniu nie zamieszkują samotni seniorzy – dla nich nawet symboliczna rozmowa przy herbacie czy pomoc w zrobieniu zakupów będą wspaniałym prezentem w Światowy Dzień Chorego. Nie zapominajmy również o własnych dziadkach i babciach, a także o chorych czy niepełnosprawnych członkach rodziny, z którymi na co dzień się nie widujemy. Wybierzmy się do nich tego dnia i postarajmy się poświęcić im swój czas – dla nas to tylko jeden dzień, a dla nich – aż jeden dzień, przerywający monotonię choroby i pozwalający, choć na moment, zapomnieć o towarzyszącym wciąż cierpieniu.

Opieka nad osobą chorą – to także nasz wkład w niesienie radości potrzebującym

Empatyczne podejście do osób chorych i cierpiących, nie tylko w Światowy Dzień Chorego, to wspaniała postawa, która może stać się wzorem do naśladowania dla innych. Czy wiesz, że opieka nad seniorem lub osobą chorą może stać się również… zajęciem, przynoszącym korzyści finansowe? Promedica24 pomaga wszystkim tym, którzy chcieliby podjąć pracę poza granicami kraju w zawodzie opiekunki seniora lub osoby chorej. Bez ryzyka, za to z pełnym ubezpieczeniem oraz gwarancją pracy, wyżywienia, transportu i wypłaty zarobionych pieniędzy.

Idea przyświecająca papieżowi Janowi Pawłowi II podczas ustanawiania Światowego Dnia Chorego była szlachetna i corocznie powinna stać się okazją do przemyśleń i dyskusji na temat stanu opieki osób chorych i seniorów – nie tylko w Polsce, ale i na świecie. W wielu miejscach żyją ludzie, którzy – poza zabiegami pielęgnacyjnymi, pomocą podczas zakupów, karmieniem czy myciem – potrzebują również zwykłej rozmowy i odrobiny uwagi. Opieka nad osobą chorą to wymagające zajęcie, które nierzadko całkowicie zmienia podejście do życia, cierpienia, sposobu traktowania seniorów i osób starszych. Opieka nad seniorem to coś więcej, niż praca – kiedy ją podejmiemy, jesteśmy w stanie poczuć, że wykonujemy zajęcie w rodzaju misji, po prostu – spełniamy dobry uczynek wobec bliźniego.

Empatia, zrozumienie i otwartość – to tylko niektóre cechy, którymi charakteryzują się pracownicy Promedica24. Wyjazdy do Niemiec czy Anglii, opieka nad seniorem lub osobą chorą oraz specyfika takiej pracy sprawiają, że Światowy Dzień Chorego trwa dla opiekunów i ich podopiecznych… przez cały rok.