Międzynarodowy Dzień Seniora

24 października 2016 Redakcja Promedica24
Oceń ten artykuł

Październik jest miesiącem Seniora. 1 października to Międzynarodowy Dzień Osób Starszych.

Ta szlachetna inicjatywa została ustanowiona w 1990 roku przez Organizację Narodów Zjednoczonych i ma na celu uświadomienie potrzeb osób dojrzałych, walkę z ich dyskryminacją oraz zwrócenie uwagi na problemy podeszłego wieku. 20 października natomiast obchodzimy Europejski Dzień Seniora. Sprawić przyjemność osobie starszej można w różny sposób, ale najlepszym prezentem, jaki można podarować naszym bliskim podczas tego wyjątkowego dnia, jest czas i uwaga.

Potrzeby osób starszych są odmienne od tych, które odczuwają młodsi. Jest to efektem naturalnych procesów zachodzących zarówno w psychice, jak i ciele seniora. Z wiekiem ważniejsze staje się zdrowie, bezpieczeństwo, poczucie bycia potrzebnym czy możliwość spędzania czasu z bliskimi. Każdy, kto chciałby podarować bliskim prezent z okazji Europejskiego Dnia Seniora, niech spróbuje przez chwilę spojrzeć na świat oczami osoby starszej, po to, by zrozumieć jej odmienne potrzeby. Warto zauważyć, że w polskim kalendarzu świąt są jeszcze dwa dni poświęcone osobom starszym: 21 sierpnia obchodzimy Narodowy Dzień Seniora a 14 listopada Ogólnopolski Dzień Seniora. W sierpniu, październiku i listopadzie prowadzi się akcje, które mają na celu edukację społeczną w zakresie problemów i ograniczeń, których doświadczają osoby starsze na co dzień. Są to nie tylko bariery wynikające z gorszej adaptacji do zmieniających się realiów i wyzwań stawianych przez współczesny świat (wykluczenie cyfrowe), czynników ekonomicznych (bieda) ale także z pogorszenia zdrowia i sprawności. W dniach poświęconych osobom starszym, w wielu miastach organizuje się wiele ciekawych wydarzeń. Na przykład w oddziałach Promedica 24 zaprasza do swoich oddziałów, aby wspólnie świętować wspólnie z październik jako miesiąc seniora. Organizowane są również spotkania młodzieży z seniorami w ramach coraz popularniejszych Uniwersytetów Trzeciego Wieku. Dzięki istnieniom takich placówek starsze osoby mogą aktywnie spędzać czas poza domem, we własnej grupie wiekowej i wciąż rozwijać się intelektualnie, realizując swoje zainteresowania, na które wcześniej – z różnych , często niezależnych, przyczyn, wcześniej nie znaleźli czasu.

Potrzeba użyteczności

Jedną z najmniej znanych potrzeb osób starszych jest chęć bycia potrzebnym . Dla seniorów nie ma nic gorszego niż świadomość, że rodzina poradzi sobie bez nich. Dlatego, z okazji Światowego Dnia Osób Starszych należy przede wszystkim docenić mądrość i doświadczenie swoich najbliższych. Przeglądanie albumów ze zdjęciami i wspominanie wspólnych chwil, pieczenie ulubionego ciasta czy spacer w pobliskim parku to tylko niektóre z pomysłów na to, by sprawić, że osoby starsze będą miały pewność, że o nich nie zapomniano. Warto do tego powiedzieć kilka ciepłych słów, o tym jak ważną częścią naszego życia są nasi rodzice czy dziadkowie. Miłym gestem będzie również przywołanie sytuacji, w której pomoc osoby starszej okazała się bezcenna – to pomoże seniorowi czuć się wciąż potrzebnym.

Zdrowie

Naturalne procesy starzenia sprawiają, że z wiekiem ludzie stają się mniej sprawni i bardziej podatni na choroby. Do schorzeń charakterystycznych dla osób starszych należą: osteoporoza, choroba Parkinsona, choroba Alzheimera, nadciśnienie, cukrzyca czy choroba zwyrodnieniowa stawów. Szacuje się, że obecnie połowa osób starszych cierpi z powodu dolegliwości, które upośledzają funkcjonowanie w życiu codziennym. O zdrowie osób starszych powinni dbać nie tylko bliscy, ale i wykwalifikowani specjaliści. W przypadku nieuleczalnych, postępujących chorób konieczne może być wynajęcie profesjonalnego opiekuna, który zajmie się chorym. Zdrowie na długie lata byłoby najlepszym prezentem jaki możemy podarować osobie starszej. Choć, póki co, jest to wciąż niemożliwe, można zapewnić bliskim najlepszą możliwą opiekę i zadbać o to, by zdrowo się odżywiali i uprawiali sport. Dzięki takim działaniom, osoby starsze mogą dłużej cieszyły się dobrym zdrowiem i sprawnością.

Bezpieczeństwo w domu

Dla osoby w zaawansowanym wieku, poczucie bezpieczeństwa jest niezwykle istotne. W tym celu konieczne jest dostosowanie najbliższego otoczenia do potrzeb osób starszych. Ważne jest aby zabezpieczyć seniorów przed upadkami – w przypadku chorych na osteoporozę są one szczególnie groźne. Aby osoba w wieku dojrzałym czuła się we własnym mieszkaniu komfortowo i bezpiecznie, lepiej usunąć z ogólnodostępnych miejsc dywaniki, na których łatwo jest się poślizgnąć oraz zabezpieczyć ostre kantów mebli, które mogą być zagrożeniem podczas upadku. Warto również zamontować w łazience prysznic z niskim brodzikiem zamiast wanny, co znacznie ułatwi kąpiele. Jeśli nie jest to możliwe, dobrym pomysłem jest zamontowanie poręczy, których senior może się chwycić podczas wychodzenia z wanny. Osoby w wieku dojrzałym niechętnie przyjmują zmiany, dlatego remont lub przemeblowanie należy dokładnie przedyskutować i wspólnie poszukać najlepszego rozwiązania.

Aktywność fizyczna i społeczna

Osoby starsze coraz częściej spędzają wolny czas aktywnie i wśród rówieśników. Regularna aktywność fizyczna, najlepiej uprawiana w grupie, pozwoli seniorowi zarówno na zachowanie zdrowia i sprawności, jak i na aktywność społeczną. Samotność jest jednym z najczęstszych problemów dotykających osoby starsze. Aby zapobiegać osamotnieniu wśród osób z tej grupy wiekowej, tworzy się coraz więcej lokalnych inicjatyw pozwalających seniorom aktywnie spędzać czas w towarzystwie. Osoby w dojrzałym wieku mogą na przykład uczestniczyć w zajęciach na Uniwersytecie Trzeciego Wieku, dzięki czemu spędzą czas w interesujący sposób oraz będą miały okazję do poznania rówieśników. W ostatnich latach, nordic walking zyskał ogromną popularność wśród osób starszych – jest to umiarkowana aktywność fizyczna na świeżym powietrzu, idealnie dopasowana do potrzeb seniorów. Prezent z okazji Dnia Seniora w postaci kursu tańca, zajęć językowych lub sportowych to świetny pomysł, dzięki któremu nasi bliscy będą spędzać czas aktywnie i w towarzystwie.

Warto pamiętać o swoim seniorze i skorzystać z profesjonalnych usług opiekuńczych dla osób starszych, takich jak https://promedica24.com.pl/