Polecane książki dla seniorów – spędzanie wolnego czasu z osobą starszą

3 czerwca 2019 Redakcja Promedica24
Oceń ten artykuł

Są różne sposoby na miłe spędzanie czasu wolnego z seniorem. Wszelkie aktywności pozytywnie wpływają na stan psychiczny i nastrój osób starszych. Nawet tak – pozornie – prozaiczna czynność, jak czytanie książek może skutecznie poprawić samopoczucie. Jakie książki są polecane dla seniorów?

Praca opiekuna osoby starszej polega nie tylko na wykonywaniu czynności pielęgnacyjnych, karmieniu, doglądaniu podopiecznego i dbania o dom. Opiekun musi zadbać także o to, by podopieczny miło i pożytecznie spędzał czas wolny, czyli nieprzeznaczony na wszystkie te niezbędne czynności opiekuńcze. Jakimi aktywnościami warto zająć seniora?

Jak umilić seniorowi wolny czas?

Jest wiele sposobów na zajęcie osoby starszej i umilenie jej wolnego czasu. I nie chodzi tutaj tylko o relaks, ale także o ćwiczenie umysłu i oderwanie podopiecznego od codzienności i myślenia o chorobie oraz ograniczeniach. Angażowanie seniora w różne czynności wpływa korzystnie na poprawę nastroju, który często jest obniżony, a nawet wręcz depresyjny.

Do polecanych aktywności zaliczyć można trening umysłu, czyli różnego rodzaju gry dostosowane do możliwości podopiecznego, arteterapię, czyli różne terapeutyczne techniki plastyczne, muzykoterapię, czyli słuchanie muzyki, która korzystnie wpływa na stan psychiczny podopiecznego, ergoterapię polegającą na angażowaniu seniora w tzw. łatwe prace domowe. Bardzo ważne jest także spędzanie wolnego czasu na powietrzu, czyli spacery (jeśli stan podopiecznego na to pozwala).

Bardzo korzystnie na seniorów wpływa także czytanie – gazet codziennych, czasopism i książek. Jeśli osoba starsza nie jest w stanie sama czytać, to bardzo dobrym rozwiązaniem jest czytanie przez opiekuna. Z wiadomych względów, należy czytać wolno i głośno, by podopieczny dobrze słyszał i rozumiał.

Książki polecane dla seniorów

Jakie książki są polecane dla seniorów? Wszystko zależy od zainteresowań osób starszych. Na przykład, jeśli podopieczny lubi gotować, to warto podsunąć mu jakąś ciekawą książkę kucharską, a potem zaproponować wspólne przetestowanie jakiegoś wybranego przez seniora przepisu. Gdy seniora pasjonują podróże, to na pewno chętnie przeczyta książkę podróżniczą czy ciekawy przewodnik. Wiele osób starszych lubi także czytać biografie sławnych ludzi. Jeśli senior jest na tyle sprawny umysłowo, że interesuje się nowinkami technologicznymi i komputerem, to można zaproponować mu książki na temat obsługi komputera czy internetu. A na pewno każdy senior lubi poczytać dobrą prozę, czyli np. trzymający w napięciu kryminał, romans, powieść przygodową czy sensacyjną. Dla seniorów pasjonujących się historią najlepsza będzie książka historyczna.

Książka naprawdę potrafi działać cuda i dzięki niej, osoba starsza może choć na trochę oderwać się od ponurej rzeczywistości – w której codziennością są choroby i liczne ograniczenia z nich wynikające, a także często samotność i depresja.

Jeśli chcesz podjąć się pracy jako opiekunka osób starszych i pragniesz dowiedzieć się więcej na temat roli opiekuna seniorów, wejdź na stronę Promedica24 https://promedica24.com.pl/praca-opiekunki/opiekunka-zawod-z-przyszloscia/  i zapoznaj się z najważniejszymi aspektami pracy z osobą starszą.