Pierwszy dzień pracy jako opiekunka osoby starszej – jak się przygotować?
Wyjazd do pracy za granicę sam w sobie jest bardzo stresujący; w końcu czeka Cię długa podróż oraz konieczność przyzwyczajenia się do nowego miejsca i rozmawiania w obcym języku. W przypadku zatrudnienia jako opiekunka osoby starszej dochodzi do tego zamieszkanie z seniorem, którego nawyków oraz zwyczajów jeszcze nie znasz. To taki sam stres i dla doświadczonych opiekunek zmieniających podopiecznego, i dla całkowicie nowych w branży. By maksymalnie ułatwić sobie ten pierwszy dzień pracy, warto dobrze się do niego przygotować. Przygotowaliśmy dla Ciebie pięć kwestii, które warto wziąć pod uwagę przed wyjazdem!
Po pierwsze: przygotuj własny niezbędnik opiekunki seniora
Podczas pakowania się na dłuższy wyjazd, który w przypadku pracy za granicą sięga często kilku miesięcy, myśli się zazwyczaj o zabraniu odpowiedniej odzieży oraz kosmetyków. Warto jednak na swojej liście „do zapakowania” zapisać kilka nieco mniej oczywistych elementów, które mogą zdecydowanie ułatwić Ci nie tylko pierwszy dzień pracy jako opiekunka osoby starszej, ale cały pobyt. To przede wszystkim:
- Podręczny słowniczek niemieckiego – możesz kupić sobie kieszonkowy egzemplarz uwzględniający wyrażenia, które sprawdzają się na co dzień, albo nauczyć się obsługi translatora w smartfonie (np. popularnego Tłumacza Google).
- Organizer – również fizyczny lub w smartfonie, jak Ci wygodniej. Ułatwi Ci zapamiętanie planu dnia seniora, co zdecydowanie zmniejszy stres związany z tym, że za późno podasz mu obiad czy wstaniesz z łóżka, gdy ten już od godziny będzie prosił o pomoc.
- Coś, co Cię relaksuje – pamiętaj o swoim czasie wolnym. Zabierz ze sobą kilka książek albo czytników e-booków czy aplikację z podcastami i audiobookami, maseczki do twarzy, ulubioną muzykę, zestaw do rysowania; rzeczy związane ze swoim hobby.
- Ulubiony kubek – to błahostka, która pomoże Ci poczuć się bardziej „swojsko”. Namiastka własnego domu i swoich rytuałów może ułatwić zaadaptowanie się w nowym miejscu.
Po drugie: zastanów się, jak przywitać się w nowej pracy
Jedną z najbardziej stresujących części pierwszego dnia pracy będzie spotkanie się z seniorem i jego rodziną. By już na wstępie zrobić dobre wrażenie, a tym samym dodać samemu sobie pewności siebie, warto przygotować karteczkę z wyrażeniami po niemiecku, których chcesz użyć podczas przywitania oraz z ewentualnymi pytaniami do rodziny seniora. Nawet jeśli dobrze znasz podstawy języka lub władasz nim na wysokim poziomie, to stres potrafi sprawić, że umysł w sekundę staje się pusty. Taka mała ściąga w kieszeni zadba o to, byś szybko nawiązał kontakt z nowymi towarzyszami.
Po trzecie: pamiętaj, że senior stresuje się tak samo, jak Ty
Mentalne przygotowanie się do pracy to ważny element całego procesu – więcej na ten temat piszemy w artykule Jak przygotować się do pracy w charakterze opiekunki seniora? Jego istotną częścią jest pamiętanie o tym, że to nowa sytuacja nie tylko dla Ciebie, ale również podopiecznego. Nawet jeśli wcześniej miał już opiekunkę, a Ty np. ją zmieniasz, to wciąż pozostajesz dla niego obcą osobą, która zamieszka w jego domu i będzie mu pomagać. Staraj się zatem już w pierwszym dniu pracy wykazać cierpliwością, empatią oraz zrozumieniem. Zestresowany senior może być małomówny albo wręcz opryskliwy, co wcale nie musi być oznaką złych intencji, a po prostu – strachu.
Po czwarte: porozmawiaj z opiekunką seniora, którą zmieniasz
Jeżeli przyjeżdżasz do pracy do domu, w którym pracowała inna opiekunka, koniecznie nawiąż z nią kontakt. Rozmowa z osobą, którą zmieniasz, da Ci dostęp do wielu ważnych informacji. Dzięki poprzedniej opiekunce możesz poznać zwyczaje seniora, drażliwe tematy, których poruszania nie lubi, dowiedzieć się o jego ewentualnych alergiach, ulubionych daniach – i tak dalej. To również osoba, która najszczerzej opowie Ci o rodzinie czy podpowie, z kim się kontaktować w razie konieczności przekazania jakiejś informacji o seniorze.
Po piąte: pamiętaj o swoich potrzebach – wyznacz granice
Oferty pracy za granicą różnią się między sobą zakresem obowiązków czekających na opiekuna osób starszych; uzależnia je przede wszystkim stan zdrowia seniora. A to oczywiście przekłada się na poziom obciążenia pracownika. Jednak bez względu na to, ile oraz jakiego rodzaju zadania będą na Ciebie czekać każdego dnia, ustal z rodziną seniora częstotliwość Twoich przerw.
Z pewnością zależy Ci na dobru podopiecznego i będziesz z całych sił starać się mu pomagać, musisz jednak pamiętać również o swoich potrzebach. Najlepsza opiekunka to wypoczęta opiekunka – nie staraj się poświęcać swojego wolnego czasu na wykonywanie czynności, które nie będą wiązały się z nagłą konieczną pomocą, by np. bardziej przypodobać się rodzinie. Wyznaczenie granic pozwoli Ci zachować balans między pracą a odpoczynkiem.