Jak przygotować się do pracy w charakterze opiekunki seniora?
Praca jako opiekunka osób starszych, choć jest pod wieloma względami trudna, wiąże się z dużym poczuciem życiowej satysfakcji i atrakcyjnymi zarobkami.
Najważniejsze to wybrać zaufaną firmę, z którą wyjedzie się na kontrakt. Na rynku jest bardzo wielu pośredników i agencji, warto rozejrzeć się dokładnie, aby sprawdzić oferty i propozycje. W jaki sposób warto przygotować się do swojego pierwszego dnia w nowej pracy?
Po pierwsze: ustal, do jak dużej miejscowości będziesz jechać
Wielkość miejscowości najczęściej ma ścisły związek z dostępnością sklepów, urzędów czy poczty, dlatego jest tak ważna dla osób przyjeżdżających do pracy z zagranicy. Całodzienna opieka nad podopiecznym może znacząco utrudnić wyjście na zakupy, jeżeli sklep będzie oddalony od domu kilka czy kilkanaście kilometrów. W takich przypadkach należy planować zakupy z wyprzedzeniem.
Po drugie: ustal szczegóły rozliczenia
Jeżeli podejmujesz pracę opiekunki osób starszych za pośrednictwem agencji, sprawa jest prosta – to właśnie z nią ustala się wszystkie szczegóły, także te dotyczące częstotliwości wypłat wynagrodzenia. Warto spisać stosowną umowę, w której zawarty będzie okres świadczenia usług, kwota wynagrodzenia oraz inne szczegóły dotyczące pracy opiekunki.
Po trzecie: wybierz podopiecznego
W pracy opiekunki osób starszych zarówno w Niemczech, jak i Anglii zdarzają się różne przypadki mniej lub bardziej chorych seniorów. W przypadku współpracy z agencją opiekunka ma możliwość wyboru płci i stanu zdrowia osoby, która będzie znajdować się pod jej opieką. Podopieczni leżący są bardziej wymagający i potrzebują opiekunek o większej sile i sprawności fizycznej. Z kolei osoby starsze chodzące samodzielnie w większym stopniu radzą sobie z poruszaniem się w obrębie domu, dlatego może zajmować się nimi nieco mniej sprawna fizycznie opiekunka. Dobra agencja pomoże w dobraniu odpowiedniej oferty pracy dla opiekunki w zależności od jej doświadczenia i sprawności.
Po czwarte: przygotuj się mentalnie do zmiany miejsca zamieszkania
Zmiana miejsca zamieszkania zawsze jest stresująca i wiąże się z procesem adaptacyjnym. Opiekunka również musi zdawać sobie z tego sprawę. Pierwsze dni w obcym domu, w którym nie wiadomo, co i gdzie się znajduje, również nie muszą należeć do najłatwiejszych. Często już chwilę po przywitaniu z rodziną seniora, opiekun otrzymuje listę obowiązków i informacji, które musi zapamiętać. Towarzyszący temu stres i zmęczenie po podróży nie pozwalają dobrze przyswoić nowych faktów. Warto dać sobie czas na oswojenie się z nową i trudną sytuacją. Zazwyczaj opiekunka może liczyć w pierwszym dniu na dużą pomoc i wsparcie ze strony rodziny osoby starszej, dlatego nie powinna za bardzo się obawiać. W adaptacji do nowego miejsca zamieszkania mogą nieco pomóc również najbliżsi osoby starszej, przygotowując drobne powitanie w postaci czekoladek czy bukietu kwiatów, a także poprzez udostępnienie wysprzątanego pokoju przeznaczonego właśnie dla opiekunki, w którym będzie się ona mogła urządzić po swojemu.
Po piąte: ustal zakres prac przy podopiecznym i w jego domu
Ustalenie zakresu codziennych obowiązków opiekunki jest kluczową kwestią przy pierwszym spotkaniu z rodziną osoby starszej. Od tego, jakie zadania opiekunka zdecyduje się wziąć na swoje barki, zależy ilość pracy, ale także odpowiedzialność, która się z tym wiąże.
Bardzo ważne jest uzgodnienie ewentualnych informacji na temat tego, kiedy i w jaki sposób należy kontaktować się z pielęgniarką czy rehabilitantem odwiedzającym podopiecznego. Ważne do ustalenia pozostają również kwestie robienia codziennych zakupów. Opiekunka musi wiedzieć, gdzie, za ile i jak często powinna je robić.
Po szóste: przygotuj się na spotkanie z seniorem i jego rodziną
Pierwsze wrażenie można zrobić tylko raz. Aby wypaść jak najlepiej, zdecydowanie warto zadbać o schludną odzież, zadbany wygląd, pozytywne nastawienie i – oczywiście – szczery uśmiech. Dobrą praktyką jest przygotowanie drobnego podarunku dla rodziny podopiecznego i jego samego, czy to w postaci regionalnego polskiego smakołyku, czy też w formie drobnego prezentu do domu. Ważne jest także przygotowanie krótkiej historii na swój temat – opiekunka może być pewna, że rodzina będzie chciała dowiedzieć się o niej czegoś więcej i zapyta o to bez większych ogródek. Nie należy się temu dziwić – w końcu ci ludzie oddają pod opiekę zupełnie sobie obcej osoby kogoś bliskiego, zwykle rodzica, który z uwagi na wiek i choroby wieku starszego jest słaby i bezbronny.