Czego mogę się spodziewać w zawodzie opiekuna seniorów?

10 sierpnia 2020 Redakcja Promedica24
Oceń ten artykuł

Opieka nad osobami starszymi, niezależnie od tego, czy senior należy do rodziny, czy jest osobą obcą, a codzienne obowiązki są dla opiekuna pracą, wymagają zarówno wiele empatii, jak i przygotowania merytorycznego.

Rozważasz wyjazd zagranicę i podjęcie pracy polegającej na opiece nad osobą starszą? Podpowiadamy, czego możesz się spodziewać w tym trudnym, a zarazem niezwykle wdzięcznym zawodzie wyjeżdżając do pracy z Promedica24. Przyszły opiekunie osoby starszej, zapraszamy do lektury!

Wyjazd w ciemno? Nie z Promedica24!

Podejmując pracę jako opiekun seniora za pośrednictwem dużej firmy, nie musisz obawiać się tego, że na miejscu zastaniesz warunki inne niż te, na które wyraziłeś zgodę. Grupa Promedica24, która jest liderem na rynku usług opiekuńczych dla osób starszych w Niemczech, Anglii i Polsce bardzo dokładnie określa obowiązki opiekuna seniora, wyszczególnia w umowie to, co możesz, a czego nie możesz robić, dzięki czemu nie ma mowy o nieporozumieniach w tym zakresie. Nie bez znaczenia jest także to, że już wyjeżdżając, będziesz wiedzieć, w jakim wieku jest senior, którym będziesz się opiekować, gdzie mieszka, na jakie schorzenia cierpi i czego oczekują od Ciebie jego bliscy. Ponadto Promedica24 oferuje szereg szkoleń z zakresu pielęgnacji i opieki nad osobami starszymi, a także kursów językowych, które można znaleźć tutaj: https://promedica24.com.pl/niemiecki-dla-opiekunow/. Zanim ruszysz w drogę skontaktuje się z Tobą Specjalista ds. Szkoleń, który dobierze najbardziej odpowiednie szkolenie – dzięki temu nie będziesz mieć wątpliwości co do wykonywanych czynności i poczujesz się pewniej.

Opiekun osoby starszej – praca na jasnych warunkach

Promedica24 bardzo poważnie traktuje obowiązek zapewnienia opiekunowi seniora właściwych warunków pracy, abyś miał prawo do bezpłatnego leczenia i opieki medycznej, a w późniejszym czasie wypłaty emerytury. Kluczowe jest to, że praca podejmowana jest legalnie, czyli organizowana przez licencjonowaną agencję zatrudnienia wpisaną do KRAZ (Krajowego Rejestru Agencji Zatrudnienia). Przed każdym wyjazdem Promedica24 podpisuje z pracownikiem umowę, która obejmuje cały okres zatrudnienia, zapewnia bilet przejazdu oraz organizuje podróż z miejscowości najbliższej miejsca zamieszkania. Firma na żadnym etapie nie domaga się prowizji czy zwrotu kosztów transportu, zakwaterowania i wyżywienia. Menadżer Kontraktu udziela szczegółowych informacji dotyczących tego, jak dotrzeć do domu podopiecznego oraz z kim należy się kontaktować w razie pytań, jest też odpowiedzialny za bezpieczne, zgodne z umową, warunki pracy opiekuna seniora. Będąc na miejscu pracownik także nie zostaje pozostawiony samemu sobie, bo przez cały pobyt w domu podopiecznego do dyspozycji jest czynna przez całą dobę infolinia alarmowa.

Witaj w domu (seniora i jego rodziny!)

Jeśli wyjazd do pracy w charakterze opiekuna osoby starszej organizował wiarygodny pracodawca taki jak Promedica24, jeszcze zanim staniesz przed drzwiami domu podopiecznego, wiesz, czego możesz się tam spodziewać. Nie oznacza to oczywiście, że znasz podopiecznego i jego bliskich, ani że wiesz, jak wygląda Twój pokój, użytkowanie sprzętów domowych czy codzienna rutyna… Tuż po przyjeździe do pracy w charakterze opiekuna seniora, czeka Cię spotkanie z podopiecznym i jego bliskimi. Nie stresuj się, ale bądź przygotowany. Jeszcze w kraju, powtórz słownictwo, upewnij się, że umiesz się przedstawić i powiedzieć kilka zdań o sobie. Warto też przygotować się do zadania pytań o to, w jaki sposób funkcjonuje dom, o przyzwyczajenia seniora i jego bliskich, oczekiwania, zwyczaje. Pierwszego dnia warto ustalić rozkład dnia z podopiecznym i jego rodziną, co ułatwi pomyślną współpracę, zgodną z oczekiwaniami obydwu stron. Im więcej dowiesz się w tym momencie, tym łatwiej będzie Ci odnaleźć się w nowej sytuacji i nawiązać więź z nowo-poznaną rodziną, wykorzystaj tę okazję.

Jakich zadań możesz się spodziewać w zawodzie opiekuna seniorów

Rolą opiekunki osób starszych jest przede wszystkim wsparcie bliskich w opiece nad seniorem – można by powiedzieć:  tylko tyle i aż tyle. Składa się na to wiele obowiązków, od prowadzenia gospodarstwa domowego, czyli gotowania, prania, sprzątania aż po towarzyszenie seniorowi w życiu codziennym, którego nieodłączną częścią jest nierzadko choroba, niedołężność, problemy z poruszaniem, ze słuchem, wzrokiem, pamięcią… Opiekun osoby starszej jest więc kimś znacznie więcej niż pielęgniarka czy pomoc domowa, staje się domownikiem i towarzyszy podopiecznemu nieustannie, a zakres jego obowiązków zależy także od tego, w jakim stanie jest senior i jakiego wsparcia potrzebuje. Nie jest jednak tak, że rodzina seniora czy on sam mogą oczekiwać czegoś innego niż zakres usług świadczonych przez opiekuna określony w umowie z Promedica24. Zabroniona jest na przykład jakakolwiek ingerencja w powłoki skórne podopiecznego, jak na przykład wykonywanie zastrzyków, podawanie insuliny, pomiar cukru, opatrywanie otwartych ran i podobne zabiegi. Do obowiązków opiekuna nie należy także rozdzielanie leków podopiecznemu, a jedynie dopilnowanie, aby zostały zażyte przez podopiecznego. Równie ważnym jak pielęgnacja i dbanie o zdrowie seniora jest także opieka wyrażająca się w towarzyszeniu seniorowi. Opiekun wprowadza się do jego domu, spędza z nim czas, dzieli radości i troski, wspierając emocjonalnie. Ten aspekt pracy w zawodzie opiekuna osoby starszej wiele osób uważa zresztą za najciekawszy i najbardziej motywujący.