Praca opiekuna osób starszych – jak wygląda po godzinach?
Opiekunki osób starszych, podobnie jak przedstawiciele wszystkich innych zawodów, potrzebują wytchnienia od swojej pracy. Zdarza się jednak, że czas wolny w pracy opiekunek jest kwestią, która rodzi pewne nieporozumienia między opiekunem, a seniorem lub jego rodziną. Jak wygląda praca opiekunek seniorów po godzinach? Ile czasu wolnego przysługuje osobom, które wykonują tę profesję?
Czas wolny w pracy opiekunki – czym jest?
W rozumieniu osób wykonujących pracę opiekunów seniorów, czas wolny to przerwa w wykonywaniu obowiązków, którą mogą przeznaczyć na to, na co mają ochotę. Chodzi nie tylko o chwilę dla siebie, np. czytanie książki, oglądanie telewizji, rozmawianie z rodziną przez telefon, ale też o aktywności poza domem podopiecznego. Opiekunka, podczas czasu wolnego, ma prawo wyjść do kina, na spacer czy na wycieczkę rowerową. Nie jest wtedy zobowiązana do wykonywania żadnych obowiązków związanych z pracą.
Tym samym, nawet jeśli opiekunka podczas czasu wolnego zostaje w domu, jej spokój nie może być zakłócany przez podopiecznego, który w tym czasie powinien być pod opieką innej osoby. Czas wolny nie może być pojmowany jako konieczność przebywania w towarzystwie podopiecznego, by – w razie czego – pozostać w gotowości do niesienia mu pomocy.
Czas wolny oczami rodziny podopiecznego
Rodzina seniora może mieć inne podejście do czasu wolnego opiekunki. Najbliżsi często rozumieją tę kwestię jako możliwość opuszczenia domu przez opiekunkę, w celu np. zrobienia zakupów, związanych z wykonywaną pracą. Dla innych, czasem wolnym będzie oglądanie telewizji razem z podopiecznym, czytanie książki w jego towarzystwie lub wizyta z seniorem na obiedzie u jego rodziny. Często bywa, że opiekunka musi kilka razy w nocy wstawać do podopiecznego. Wtedy zwykle oczekuje, że w ciągu dnia będzie mieć – adekwatną do poświęconej wcześniej – ilość czasu wolnego, która pozwoli jej się wyspać.
Czasem rodziny starają się zaaranżować opiekunkom czas wolny, np. poprzez zorganizowanie wspólnej wycieczki po okolicy, zrobienie grilla, zabranie do miasta czy zajęcie rozmową. Jednak warto przy tym wziąć pod uwagę potrzeby samej opiekunki. Niektóre osoby, w trakcie czasu wolnego, nie mają siły lub ochoty na kurtuazyjną rozmowę z bliskimi seniora, szczególnie w obcym języku. Wolą pobyć same i odpocząć.
Praca opiekunki po godzinach – organizacja
Opiekunowie osób starszych, często wykonują swoją pracę przez 24 godziny na dobę, zawsze będąc w pogotowiu, gdy zajdzie taka konieczność. Potrzebują zatem odpoczynku, by jak najlepiej wykonywać swoje obowiązki. W wielu domach opiekunki mają do dyspozycji – w określonych przedziałach godzinowych – czas wolny. W tym czasie, seniorem zajmuje się ktoś inny: pomoc domowa, członek rodziny, logopeda, sąsiad, a opiekunka może w dowolny sposób odpoczywać. Innymi słowy, praca opiekuna lub opiekunki seniorów po godzinach to czas, podczas którego odpowiedzialność za podopiecznego przejmuje ktoś inny, a opiekun ma chwilę tylko dla siebie.
Ile czasu wolnego przysługuje opiekunom? To zależy przede wszystkim od rodzaju zawartej umowy i wewnętrznych ustaleń z rodziną podopiecznego. Warto wcześniej dowiedzieć się, czy w czas pracy wliczane są takie elementy jak np.: jedzenie posiłku w towarzystwie osoby starszej, zrobienie zakupów dla podopiecznego czy wspólne grillowanie z jego rodziną. Najwięcej praw przysługuje osobom zatrudnionym na umowę o pracę lub umowę zlecenia.
Opiekunka osób starszych – atrakcyjne zajęcie
Opiekun seniorów to, w ostatnich latach, popularne zajęcie, którego podejmuje się coraz więcej osób, zachęconych przez wysokie zarobki. Na czym polega praca opiekuna seniorów? Zwykle na pomocy podopiecznemu w codziennych czynnościach, dotrzymaniu mu towarzystwa i prowadzeniu gospodarstwa domowego. Warto jednak pamiętać o tym, że nie każdy sprawdzi się w tej profesji. Opiekunowie muszą być cierpliwi, empatyczni i wyrozumiali, a także pozytywnie nastawieni do osób starszych. Tylko wtedy będą w stanie dobrze wypełniać swoje obowiązki.