5 rzeczy, które powinnaś wiedzieć o pracy w Niemczech jako opiekunka seniora

14 grudnia 2021 Redakcja Promedica24
Oceń ten artykuł

Przed wyjazdem do pracy w opiece warto wiedzieć, co należy do obowiązków opiekunki i na czym ta praca polega. Trzeba poznać warunki pracy i dowiedzieć się co oferuje firma, która zatrudnia opiekunki. Jak wygląda rekrutacja? Czy trzeba znać język niemiecki i czy trzeba mieć doświadczenie w pracy w opiece? Czy to legalna praca? Przeczytaj artykuł, a wszystkiego się dowiesz.

Rola opiekunki osób starszych

Czym jest opieka seniora? Rolą opiekunki jest wsparcie bliskich w opiece nad osobą starszą poprzez prowadzenie domu i towarzyszenie seniorowi w jego codzienności. Opiekunka wykonuje także czynności pielęgnacyjne i opiekuńcze. Warto wspomnieć, że opiekunka nie wykonuje żadnych czynności pielęgniarskich i medycznych. Po prostu zajmuje się seniorem w jego domu. Szczegóły współpracy ma zapisane w umowie, ustala je także z seniorem i jego rodziną po przyjeździe na miejsce.

Rekrutacja

Aby zgłosić swoją kandydaturę, należy zadzwonić lub zostawić swoje dane kontaktowe, wypełniając formularz na stronie. Pierwszy etap to rozmowa telefoniczna, podczas której konsultant przedstawia firmę, wymagania i omawia zasady zatrudnienia oraz pyta o doświadczenie w opiece i znajomość języka. Kolejny etap to rozmowa kwalifikacyjna w wybranym oddziale firmy. Spotkanie rekrutacyjne trwa ok. 3 godziny i kończy się podpisaniem umowy. Rekruter sprawdza kwalifikacje, umiejętności językowe i omawia warunki współpracy. Ostatni etap to wyjazd do pracy.

Znajomość języka niemieckiego

Opiekunka osób starszych musi znać język niemiecki w stopniu komunikatywnym, pozwalającym na porozumiewanie się z podopiecznym oraz jego rodziną. Wymagany poziom znajomości języka jest uzależniony od danej oferty pracy. Na spotkaniu rekrutacyjnym sprawdzana jest znajomość podstawowego słownictwa oraz umiejętność tłumaczenia z polskiego na niemiecki i odwrotnie. Jednak jeśli nie znasz języka, to nie przekreśla to szansy na wyjazd – możesz zapisać się na stacjonarny kurs niemieckiego od podstaw oraz uczyć się przy pomocy materiałów do samodzielnej nauki dostępnych online. Opiekunki mogą również wziąć udział w kursie niemieckiego doszkalającym.
Szkolenia dla opiekunek osób starszych

Choć doświadczenie w pracy w opiece nie jest wymagane, mile widziane jest, żeby kandydat opiekował się choćby seniorem z najbliższej rodziny. Kandydatki na opiekunki przechodzą szkolenie adaptacyjne oraz biorą udział w systemie szkoleń z zakresu opieki (np. szkolenie z opieki nad osobą niesamodzielną, pierwszej pomocy przedmedycznej, aktywizacji osób starszych z chorobą otępienną oraz warsztaty z użyciem kombinezonu geriatrycznego). Do dyspozycji opiekunek są także filmy instruktażowe prezentujące typowe sytuacje związane z opieką i pielęgnacją seniorów, poradnik opieki oraz wiele artykułów dotyczących pracy w zawodzie opiekuna dostępnych na stronie firmy.

Legalna praca

Warto wspomnieć, że praca w opiece jest w pełni legalna i bezpieczna. Przed wyjazdem opiekunka podpisuje umowę, dzięki czemu ma gwarancję otrzymania wynagrodzenia oraz płatności składek na ubezpieczenie emerytalne, wypadkowe i chorobowe. Nie pobiera się od opiekunek żadnych opłat związanych z transportem, zakwaterowaniem i wyżywieniem. Firma Promedica24 ma licencję i jest wpisana do Krajowego Rejestru Agencji Zatrudnienia. Na miejscu opiekunki mają do dyspozycji telefon alarmowy i infolinię oraz dedykowanego opiekuna kontraktu, z którym mogą kontaktować się w razie problemów.

Szczegółowe informacje na temat pracy, opieki, Niemiec można znaleźć na stronie: https://promedica24.com.pl/praca-opiekunki/rekrutacja/.