5 sposobów, by praca opiekunki była łatwiejsza

4 września 2020 Redakcja Promedica24
Oceń ten artykuł

Szukasz pracy jako opiekunka do osób starszych w Niemczech? To zajęcie, które niesie ze sobą wiele wyzwań. Jednak istnieją sposoby na to, by praca ta była łatwiejsza i by jak najlepiej wykorzystać swoją życiową szansę.

opiekunka osób starszych

Legalna praca dla opiekunki na jasnych zasadach

Rodzaj umowy, zawarte w nim zadania, zobowiązania, prawa i obowiązki wynikające z jej zawarcia mają ogromny wpływ na pracę jako opiekunka osób starszych. Jeśli pracujesz „na czarno” i nie zawarłaś umowy, w trudnych sytuacjach nie możesz liczyć na wsparcie organizacyjne od firmy. Mogą zdarzać się także nadużycia. Dlatego tak ważne jest podjęcie legalnej pracy, której zasady bardzo precyzyjnie określa umowa. Warto też podjąć współpracę z dużą, wiarygodną firmą. Taką niewątpliwie jest Promedica24 – lider na rynku usług opiekuńczych dla osób starszych w Niemczech, Anglii i Polsce. Oferty pracy na jasnych zasadach znajdziesz tu: https://promedica24.com.pl/oferty-pracy/.

Język (nie całkiem) obcy

Poziom zaawansowania znajomości języka niemieckiego, którego wymaga się w pracy opiekunki osoby starszej, znasz od razu, gdy znajdujesz oferty pracy na stronie Promedica24. Dzięki temu wiesz, czy powinnaś podszkolić swoje umiejętności, skorzystać z kursu a może tylko powtórzyć najpotrzebniejsze zwroty. Musisz pamiętać, że pierwsze spotkania z podopiecznym, jego rodziną, codzienne sprawunki czy załatwianie urzędowych spraw, nawet jeśli biegle posługujesz się językiem niemieckim, mogą okazać się na tyle stresujące, że komunikacja będzie utrudniona. Dlatego przygotowując się do pracy jako opiekunka seniora odśwież swój kontakt z językiem, przygotuj krótką autoprezentację, spisz najważniejsze zwroty czy nurtujące pytania. Powtórz sobie także słownictwo z zakresu codziennej opieki, chorób wieku starczego czy czynności związanych z domowymi obowiązkami. Poświęć też czas na dokładne zapoznanie się z „Poradnikiem dla Opiekunów, Seniorów i Rodzin” i kursami języka niemieckiego, które oferuje Promedica24.

Kierunek – rozwój

Niewątpliwie decydując się na pracę jako opiekunka seniora zagranicą musisz być osobą otwartą
na zmiany i wyzwania. Podejmując się tego zadania spójrz na nie nieco szerzej niż tylko na warunki finansowe i inne zawarte w umowie zobowiązania. Zapytaj sama siebie – jakie są moje cele, w jaki sposób będąc opiekunką seniora mogę zadbać także o swój rozwój, czego mogę się nauczyć o świecie
i o samej sobie? Z pewnością sam kontakt z nową osobą, jej rodziną i otoczeniem, ale także z życiem zagranicą ma wielki potencjał rozwojowy – warto otworzyć się na to, co dotąd nieznane! Wyjeżdżając
do pracy jako opiekunka osób starszych zdobędziesz cenne doświadczenie zawodowe i życiowe
a także podniesiesz kompetencje językowe.

Szacunek, życzliwość, empatia

Dla seniora moment Twojego pojawienia się w jego życiu też może być niełatwy i stanowić nie lada wyzwanie. Będziesz odtąd osobą wspierającą go na co dzień fizycznie i psychicznie, na której będzie polegać i od której wiele będzie zależeć. Może okazać się tak, że podopieczny na początku będzie nieufny. By temu sprostać, warto nawiązać więź porozumienia zarówno z nim, jak i z jego bliskimi opartą na wrażliwości, zrozumieniu i szacunku. Podejmując pracę jako opiekunka osób starszych warto spróbować empatycznie postawić się na miejscu seniora. Dzięki takiemu nastawieniu praca opiekunki osoby starszej z pewnością okaże się łatwiejsza.

Czas dla siebie

Bardzo istotnym aspektem w pracy opiekunki osób starszych jest dbanie o komfort psychiczny nie tylko podopiecznego, ale także o swój. Kilkutygodniowy wyjazd za granicę dla niektórych może być przytłaczający, dlatego warto już na samym początku pracy zaplanować czas wolny, który przysługuje każdej opiekunce seniorów. Czytanie książek, rozwiązywanie krzyżówek, słuchanie muzyki, długie spacery i zwiedzanie okolicy – wszystko zależy od tego, przy czym najlepiej odpoczywasz! Dzięki temu do pracy wrócisz pełna energii i motywacji do działania, co pozytywnie wpłynie na realizację codziennych obowiązków w roli opiekunki.

Więcej informacji dotyczących pracy opiekunki osób starszych znajdziesz na stronie:
https://promedica24.com.pl/zostan-opiekunka/odwaz-sie-na-zmiany/