Czy praca w opiece nad seniorami jest przeznaczona tylko dla kobiet?
Na rynku pracy jest sporo ofert kierowanych do opiekunów osób starszych. Kto najlepiej nadaje się do tego rodzaju pracy? Jakie cechy mają kobiety, a jakie mężczyźni, które predysponują do opieki nad seniorami? Sprawdźmy!
Zajęcie, jakim jest opiekun osób starszych kojarzy się głównie z kobietami. I rzeczywiście jest tak, że większość osób zajmujących się seniorami to opiekunki. Ten trend jednak powoli się zmienia i coraz więcej mężczyzn podejmuje się takiej pracy, świetnie sprawdzając się w tej roli. W Niemczech i w Wielkiej Brytanii, aktualnie pojawia się sporo ofert pracy, skierowanych tylko do panów.
Kto lepiej sprawdza się w tym zawodzie – kobieta czy mężczyzna? Czy odpowiedź jest jednoznaczna?
Opiekunka vs. opiekun
Zarówno kobiety, jak i mężczyźni mają wiele cech, dzięki którym sprawdzają się w pracy opiekunki/opiekuna.
Na korzyść opiekunów przemawiają: większa siła fizyczna, dobra organizacja pracy, cierpliwość i asertywność. Panowie zwykle są silniejsi, więc lepiej sprawdzają się w opiece nad osobą leżącą, niepełnosprawną czy otyłą. Siła jest potrzebna, by pomagać takiemu podopiecznemu we wstawaniu i przemieszczaniu się. Bardzo często takie przypadki powodują, że rodzina decyduje się na zatrudnienie mężczyzny do opieki nad seniorem.
Poza tym zazwyczaj jest tak, że podopieczni – mężczyźni wolą, by zajmował się nim także mężczyzna, gdyż krępuje ich obecność kobiety podczas wykonywania czynności związanych z higieną osobistą. Czynności tego typu są wstydliwe dla seniora i bywają dla niego dużym dyskomfortem. Ten sam problem może dotyczyć podopiecznych -kobiet – te z kolei, wolą mieć opiekunkę niż opiekuna.
Jeśli chodzi o psychikę, to opinie na temat tego kto ma silniejszą – kobiety czy mężczyźni – są podzielone. Choć mężczyźni lepiej znoszą rozłąkę z rodziną podczas wyjazdów trwających kilka tygodni, kobiety sprawnie i szybko działają w sytuacjach stresowych lub pod presją czasu.
Z kolei na korzyść opiekunek przemawiają: większa empatia, opiekuńczość, troskliwość, zaradność, umiejętność gotowania i prowadzenia domu, świetna organizacja czasu.
Kobiety zazwyczaj potrafią dobrze gotować, a przyrządzanie posiłków podopiecznemu jest kluczowe. Choć oczywiście panowie także mogą być w tym dobrzy, tym bardziej, że kuchnia niemiecka nie jest szczególnie skomplikowana. Panie potrafią także organizować w sposób kreatywny czas podopiecznym i aktywizować ich do podejmowania różnych działań. Wykazują się także większą empatią niż panowie i są bardziej opiekuńcze.
To, że w tym zawodzie pracuje znacznie mniej mężczyzn wynika ze stereotypu, że kobieta kojarzy się bardziej z gospodynią, czyli kimś, kto ugotuje, posprząta, zrobi pranie i zakupy. Takie zajęcia wydają się mało męskie, ale także panowie potrafią dobrze je wykonywać. Stale jednak przybywa ofert pracy dla opiekunów, zatem za kilka lat zapewne ta proporcja się zmieni lub wyrówna. Mężczyźni są doceniani coraz bardziej w tym zawodzie.
Kto jest lepszym opiekunem osób starszych?
Na to pytanie nie da się jednoznacznie odpowiedzieć. Zarówno kobiety, jak i mężczyźni mają wiele cech, które predysponują ich do takiej pracy. W pewnych sytuacjach lepiej sprawdzają się opiekunki, a w innych opiekunowie. Nie da się rozstrzygnąć na korzyść żadnej ze stron.
Jednak na rynku pracy pojawia się coraz więcej ogłoszeń z ofertami pracy dla panów, choć jest ich wciąż mniej, niż tych dla pań. Na pewno zawód opiekuna osób starszych, jeszcze długo będzie kojarzony raczej z kobietami. Z pewnością wpływa na to również fakt, że cechy takie jak opiekuńczość i skłonność do bezinteresownego poświęcenia zwykle kojarzona jest z kobietami, zaś mężczyzn postrzega się raczej przez pryzmat rywalizacji zawodowej i realizacji w tym obszarze.
O wyborze płci opiekuna decyduje rodzina podopiecznego lub sam podopieczny. Niektórzy z nich wolą mieć opiekuna tej samej płci, z uwagi na – dla większości krępujące, codzienne rytuały higieniczne, przy których wymagają pomocy lub asysty. Dla innych zaś nie ma to większego znaczenia i są gotowi współpracować z opiekunem lub opiekunką, pod warunkiem, że jest to osoba kompetentna, cierpliwa i sympatyczna.