Czy wiesz jaka jest idealna opiekunka osób starszych?

2 lutego 2017 Redakcja Promedica24
Oceń ten artykuł

W związku z utrzymującą się od lat tendencją do starzenia się zachodnich społeczeństw, na rynku potrzebnych jest coraz więcej opiekunek osób starszych. Praca w opiece jest bardzo dobrą okazją do doskonalenia kompetencji zawodowych, poprawy umiejętności językowych czy zwiedzania świata. Do rozpoczęcia pracy opiekunki nie są konieczne specjalistyczne studia – wszystkie wymagane szkolenia zapewnia pracodawca, jednak istnieją pewne cechy charakteru, które zdecydowanie ułatwią start w zawodzie.

Niemcy zamieszkuje ponad 4.5 miliona osób powyżej 75 roku życia, z czego większość potrzebuje pomocy w czynnościach dnia codziennego. Taka sytuacja stwarza ogromną ilość potencjalnych miejsc pracy dla opiekunek osób starszych. Praca opiekunki nie jest wymagająca – zazwyczaj polega na pomocy podopiecznemu w codziennych czynnościach takich, jak pielęgnacja i higiena, zakupy, gotowanie, ubieranie się czy spacery. Czas pracy jest elastyczny i uzależniony od preferencji osoby chętnej do podjęcia pracy, ponieważ niektórzy podopieczni potrzebują pomocy tylko przez kilka godzin dziennie, podczas gdy inni wymagają stałej opieki. Aż 48% kobiet w wieku 45-60 lat jest potencjalnie zainteresowana pracą opiekunki osób starszych. Jakie cechy wyróżniają idealną kandydatkę w tym zawodzie?

Empatia i cierpliwość

Łatwość zrozumienia i wczuwania się w emocje jest jedną z najważniejszych cech, które powinna posiadać opiekunka osoby starszej, ponieważ zdecydowanie ułatwi to komunikację oraz codzienne relacje z podopiecznym. Należy przy tym pamiętać, że część chorób charakterystycznych dla wieku dojrzałego, jak na przykład Alzheimer, objawia się zaburzeniami emocjonalnymi – w przypadku takich pacjentów należy zwrócić szczególną uwagę na sygnały wysyłane przez osobę starszą i umiejętnie rozróżniać, które z nich są wynikiem schorzenia. Cierpliwość to kolejna zaleta profesjonalnej opiekunki. Podopieczni wielokrotnie potrzebują więcej czasu na wykonanie danej czynności niż młodzi ludzie, w takiej sytuacji opiekunka nie może okazywać niecierpliwości, ponieważ ograniczenia te spowodowane są naturalnymi zmianami fizjologicznymi w starzejącym się organizmie. Jak ciężko osobie starszej wykonywać nawet najprostsze czynności doskonale obrazuje szkolenie z użyciem kombinezonu geriatrycznego, zapewniane przez najlepszych pracodawców w sektorze opieki.

Łatwość adaptacji

Umiejętność szybkiego przystosowywania się do nowych warunków zdecydowanie ułatwi pracę opiekunkom – w domu każdego podopiecznego obowiązują różne zasady i reguły, których należy przestrzegać. Szybkie dostosowanie się do nowych warunków pozwoli na nawiązanie dobrej relacji z osobą starszą i jej bliskimi oraz pozwoli uniknąć potencjalnych konfliktów. Zdolność do szybkiego nawiązywania kontaktów dodatkowo ułatwi pracę, zapewniając miłą atmosferę w domu podopiecznego już od pierwszego dnia współpracy.

Sprawność fizyczna

Pomoc osobom starszym, w szczególności chorym leżącym, może być sporym obciążeniem, dlatego sprawność fizyczna jest dodatkowym atutem kandydatek na stanowisko opiekunki. Szkolenia odbywane przed rozpoczęciem pracy obejmują naukę prawidłowego podnoszenia podopiecznego lub transferu z wózka na krzesło, a dodatkowo, pozwalają na poznanie sprawdzonych sposobów wykonywania rozmaitych czynności dnia codziennego, jak na przykład zmiana prześcieradła pod osobą leżącą, bez użycia siły.

Znajomość języków

W przypadku pracy za granicą znajomość języków to podstawowa umiejętność konieczna do komunikowania się z podopiecznym i jego rodziną. Najlepsze firmy zatrudniające opiekunki osób starszych zapewniają swoim kandydatkom możliwość skorzystania z darmowych kursów językowych przed rozpoczęciem pracy. Posługiwanie się językiem obcym jest potrzebne nie tylko podczas opieki, ale również podczas pomocy w codziennych czynnościach jak zakupy czy realizowanie recept w aptece. Krajem, do którego najczęściej wyjeżdżają polskie opiekunki są Niemcy, dlatego przed podjęciem pracy warto opanować podstawy języka niemieckiego.

Doświadczenie

Mimo, że specjalistyczne kursy nie są wymagane w zawodzie opiekunki , to posiadanie doświadczenia w tym zakresie zdecydowanie ułatwi pierwsze kroki w nowym miejscu pracy. Osoby, które zajmowały się osobami starszymi w rodzinie, wiedzą, czego może potrzebować taki człowiek i jak spełnić jego oczekiwania. Dodatkowym atutem podczas kandydowania na stanowisko opiekunki jest wykształcenie medyczne, jak na przykład pielęgniarka czy fizjoterapeuta. Mimo, że nie jest ono konieczne, to zdecydowanie podniesie kwalifikacje osoby ubiegającej się o pracę.

Dodatkowe umiejętności

Poza pięcioma najważniejszymi cechami opiekunki osób starszych jest wiele dodatkowych umiejętności, które ułatwią pracę w tym zawodzie. Prawo jazdy, sympatia do osób starszych, kreatywność i umiejętność szybkiego radzenia sobie z problemami przydadzą się podczas codziennych zadań opiekunki. Nie należy się jednak zniechęcać do pracy w opiece, jeśli nie posiada się wszystkich wymienionych zalet – najlepiej przyjść na spotkanie informacyjne do wybranego pracodawcy i osobiście przekonać się, czy praca opiekunki osób starszych jest wymarzonym zawodem.