Dostosowanie się do nowych realiów w pracy opiekunki osób starszych

11 stycznia 2021 Redakcja Promedica24
Oceń ten artykuł

Niezależnie od tego, czy dopiero rozważasz podjęcie pracy jako opiekunka osób starszych, czy współpracowałaś już z Promedica24 i chcesz wyjechać na kolejny kontrakt, zapewne, w obliczu trwającej pandemii COVID-19, masz wiele pytań i wątpliwości.

Dostosowanie się do nowych realiów w pracy opiekunki osób starszych w czasie zagrożenia jakie stanowi koronawirus, jest nowym wyzwaniem, ale Promedica24 wychodzi mu naprzeciw, wspierając opiekunki seniora na wielu polach. Przeczytaj o szczegółach!

Najwyższe standardy bezpieczeństwa

Promedica24 podjęła szereg działań mających na celu ograniczenie do minimum ryzyka infekcji dla opiekunów, podopiecznych i ich bliskich. Przestrzegamy przepisów i zaleceń Głównego Inspektoratu Sanitarnego w Polsce, WHO, polskich organizacji rządowych oraz odpowiadających im instytucji w Niemczech i Anglii. Wprowadziliśmy zasadę wykonywania testu wśród opiekunów wyjeżdżających na kontrakt do Niemiec do landów, gdzie podniesiony jest wymóg posiadania negatywnego wyniku testu na COVID-19. Promedica24 umożliwia wykonanie bezpłatnego testu na maksymalnie 48 godzin przed wyjazdem na kontrakt do Niemiec i załatwienie w związku z tym wszelkich formalności. Ponadto, ze względu na obecną sytuację w kraju i całej Europie związaną ze zwiększoną zachorowalnością na COVID-19, zostały wdrożone nowe standardy obsługi potencjalnych kandydatów do pracy jako opiekunka osób starszych. Zadbaliśmy także o bezpieczeństwo w drodze do i z domu podopiecznego i na kontrakcie.

Ochrona zdrowia na każdym etapie

W obliczu pandemii koronowirusa kontakty bezpośrednie podczas rekrutacji ograniczono do minimum. Pierwszy etap rekrutacji zwykle przeprowadzany jest telefonicznie. Jeżeli spotkanie odbywa się w biurze lub domu potencjalnej opiekunki seniora, w rozmowie uczestniczy jedynie rekruter oraz osoba, która chce podjąć pracę. Także termin i dane dotyczące wyjazdu oraz niezbędne dokumenty opisujące stan zdrowia podopiecznego przekazywane są za pośrednictwem kuriera lub elektronicznie. Do Niemiec i na etapie dojazdu do lotniska w przypadku podjęcia pracy w Anglii Promedica24 realizuje przejazdy na kontrakt małym, firmowym busem, który przed i po każdym przejeździe, części wspólne są dezynfekowane, a pasażerowie i kierowcy przebywają w oddzielnych strefach. Dodatkowo, dbając o to, aby wszystkie osoby jadące do pracy jako opiekunka osób były bezpieczne – przed umówionym dniem wyjazdu przeprowadzany jest ponowny krótki wywiad na temat samopoczucia i stanu zdrowia. Przed wejściem do pojazdu każdy ma mierzoną temperaturę, otrzymuje pakiet, który zawiera rękawiczki, maseczkę, środek dezynfekujący oraz instrukcję zachowań, mających na celu uniknięcie zakażenia COVID-19. Także opiekunki seniora jadące do pracy w Anglii mogą się czuć bezpiecznie. Po opuszczeniu busa, na lotnisku przeprowadzane są dodatkowe kontrole bezpieczeństwa (m. in. mierzenie temperatury ciała), a z lotniska w Anglii przejazd na kontrakt lub do tymczasowego miejsca przebywania odbywa się taksówką, której koszt pokrywa Promedica24.

Nie jesteś sama

Stały kontakt opiekunki seniora z Promedica24 przez cały okres trwania kontraktu jest priorytetem firmy, który zapewnia bezpieczeństwo wszystkim stronom. Pomimo pandemii COVID-19 cały czas trwają rekrutacje do pracy w Niemczech i opieki nad podopiecznym w Anglii. Bez zmian, choć przy zwiększonej dbałości o bezpieczeństwo, świadczone są usługi opiekuńcze. Także podczas pełnienia obowiązków w domu podopiecznego opiekunka nie zostaje pozostawiona sama sobie. Promedica24 służy wsparciem i kontaktem z Opiekunem Kontraktu, który organizuje wyjazd i podaje numer kontaktowy bezpośrednio do siebie.

Opiekunko seniora, zwróć uwagę na nawyki!

Najwyższe standardy bezpieczeństwa zapewniane przez Promedica24 są bardzo ważne, ale najważniejsze jest to, by opiekunka seniora na co dzień w pracy i poza nią dbała o bezpieczeństwo swoje, podopiecznego i jego bliskich. Osoby starsze i schorowane są szczególnie narażone na ciężki przebieg infekcji, który nie zawsze może skończyć się wyzdrowieniem. Należy stosować się do ograniczeń w kontaktach społecznych, zasady dystansu od innych osób, unikania zatłoczonych miejsc oraz do zasad zachowania higieny – mycia rąk, zasłaniania ust i nosa w komunikacji zbiorowej, podczas robienia zakupów czy w budynkach użyteczności publicznej. Trzeba unikać dotykania ust, nosa lub oczu. Ważne jest także regularne czyszczenie powierzchni, takich jak blaty kuchenne, biurka, klamki, poręcze, klucze czy ekrany telefonów komórkowych środkiem dezynfekcyjnym. Możliwie jak najczęściej należy dezynfekować ręce i używać rękawiczek jednorazowych. Wsparciem w utrzymywaniu najwyższych standardów bezpieczeństwa jest pakiet, który zawiera rękawiczki, maseczkę oraz środek dezynfekujący, a w który Promedica24 wyposaża osoby wyjeżdżające do domów podopiecznych. Rodzina i bliscy podopiecznych są też instruowani o zachowaniu najwyższej ostrożności i poproszeni o zminimalizowanie konieczności wyjść opiekunki osoby starszej w ramach obowiązków do miejsc, gdzie występują duże skupiska ludzi, np. do sklepu. Warto też pamiętać, że to właśnie dom podopiecznego jest jednym z najbezpieczniejszych miejsc, gdyż osoba starsza często jest osobą niewychodzącą.

Codzienne nawyki to jedno, ale będąc w pracy za granicą, koniecznie trzeba też śledzić na bieżąco informacje dotyczące sytuacji epidemiologicznej w miejscu pobytu. Na obszarach, gdzie następuje duży wzrost zachorowań, wprowadzane są dodatkowe ograniczenia, a każde państwo stosuje własne zalecenia i obostrzenia związane z profilaktyką COVID-19. Warto też orientować się, jakie są warunki objęcia kwarantanną wyjeżdżających do pracy jako opiekunki osób starszych.

Więcej informacji na temat zasad bezpieczeństwa podczas pandemii znajdziesz w najnowszym poradniku: Koronawirus – najważniejsze informacje dotyczące pandemii SARS-COV-2