Opiekun osób starszych jako praca sezonowa czy stały zawód?
Czy opieka nad osobami starszymi za granicą to raczej praca sezonowa czy może zajęcie na stałe? Dlaczego warto podjąć pracę w charakterze opiekuna seniorów? O tym poniżej.
Stale rośnie liczba osób, zwłaszcza kobiet, które decydują się na pracę za granicą w charakterze opiekuna seniorów. Niektóre traktują taki wyjazd jako jednorazową przygodę, czyli pracę sezonową. Jednak dla większości osób wyjeżdżających jest to stała praca i stałe źródło dochodu.
Praca na wakacje jako opiekunka osób starszych
Dla wielu osób, w tym studentów i nauczycieli, którzy mają długie wakacje, praca w charakterze opiekuna seniorów jest pracą sezonową. Traktują ją jako możliwość podreperowania domowego budżetu, dorobienia do pensji oraz połączenia pracy i podróżowania, a także podszlifowania znajomości języka obcego. Jest to zatem świetne rozwiązanie dla osób, które nie mogą wyjechać na dłuższy kontrakt. Firmy pośredniczące w tego typu pracy poszukują osób, które mogą wyjechać na 1, 2 lub 3 miesiące podczas wakacji w zależności od dostępności.
Praca ta daje nie tylko możliwość uzyskania atrakcyjnego wynagrodzenia, co jest oczywiście decydującym czynnikiem dla osób, które zastanawiają się nad wyjazdem. Wiąże się także z szeregiem dodatkowych korzyści.
Od kandydatów wymaga się znajomości języka obcego oraz doświadczenia z zakresu opieki nad osobami starszymi. Osoby z niewielkim doświadczeniem także mogą wyjechać, gdyż firmy pośredniczące organizują kursy i szkolenia przygotowujące do pracy.
Wiele osób traktujących tę pracę jako pracę sezonową wyjeżdża raz lub dwa razy w roku. Najczęściej są to nauczyciele oraz studenci, a także osoby pracujące podczas nagromadzonego urlopu. Wyjeżdżają również osoby bez statusu studenta, które chcą zarobić na studia, nauczyć się języka albo przełamać barierę językową.
Stała praca w charakterze opiekuna seniorów
Większość osób traktuje pracę opiekuna jako stałe zatrudnienie od razu albo po wyjazdach sezonowych. Jest to praca trudna, jednak dobrze płatna, a więc pozwalająca na osiągnięcie stabilizacji finansowej. Daje także możliwość podniesienia kwalifikacji poprzez naukę języka obcego oraz zdobycia zawodu z perspektywami na przyszłość.
Plusem pracy opiekuna seniorów jest możliwość decydowania o czasie wyjazdów. Opiekun sam decyduje kiedy i na jak długo wyjedzie. Najczęściej wyjazd taki trwa 2 miesiące. Przerwy między wyjazdami trwają zazwyczaj od 1 do 2 miesięcy. Kontrakt zwykle dostosowany jest do umiejętności językowych i doświadczenia w opiece kandydata. Istnieje także możliwość określenia przez opiekuna swoich preferencji dotyczących pełnionych obowiązków i miejsca wyjazdu. Oczywiście jest to legalna praca za granicą. Firmy, które rekrutują opiekunów do pracy za granicą, odprowadzają składki na ubezpieczenie zdrowotne i społeczne, a także składki emerytalne. Okres pracy za granicą wlicza się do stażu emerytalnego i dotyczy to także przerw w pracy spędzonych w kraju.
Dlaczego warto podjąć pracę w charakterze opiekuna seniorów za granicą?
Szacunkowo przyjmuje się, że za miesiąc pracy za granicą w charakterze opiekuna seniorów można zarobić od 1000 do 1400 euro netto. Stawki są o wiele wyższe niż stawki oferowane w Polsce. Zatem zazwyczaj to atrakcyjne wynagrodzenie jest głównym motywatorem dla osób podejmujących tę pracę. Pensja w takiej wysokości pozwala na podreperowanie domowego budżetu, ale także na utrzymanie się. Jest to świetne rozwiązanie dla osób bezrobotnych, bezskutecznie poszukujących pracy, a także osób mających problemy finansowe czy wreszcie opiekunek pracujących w kraju, a chcących zarabiać więcej.
Opiekunowie wyjeżdżający za granicę mają zapewniony transport w obie strony oraz zakwaterowanie (mieszkanie razem z podopiecznym), a także ubezpieczenie i wsparcie konsultanta. Umowę podpisują jeszcze przed wyjazdem. Określa ona ich obowiązki i prawa, a także warunki pracy. Nad pracą na miejscu czuwa opiekun kontraktu, który organizuje przejazd i z którym można się kontaktować. Opiekunowie mogą także korzystać ze specjalnej infolinii.
Ale oczywiście atrakcyjne wynagrodzenie to nie jedyny powód, dla którego osoby szukające pracy decydują się na taki wyjazd. Praca tego typu, czy to stała, czy sezonowa oferuje także inne dodatkowe korzyści. Przede wszystkim, możliwość szlifowania znajomości języka obcego i możliwość poznania innej kultury i obyczajów, dzięki wspólnym mieszkaniu z podopiecznym.