Poszerzaj swoje horyzonty i zarabiaj!
Kto nie marzy o pracy, która z jednej strony pozwoli mu na nauczenie się czegoś nowego i opanowanie przydatnych umiejętności, a z drugiej strony pozwoli na zarobienie konkretnej sumy pieniędzy?
Jeszcze więcej osób chciałoby choć przez chwilę pracować za granicą, a osobisty rozwój i robienie kariery zawodowej połączyć z podróżami. Najwięcej możliwości w tym zakresie mają uczniowie, studenci i osoby, które jeszcze nie założyły własnej rodziny.
Nauka języka obcego – nie tylko na kursie językowym
Obecnie znajomość języka obcego jest wręcz niezbędna, by dostać dobrze płatną pracę i rozwijać się w wymarzonej branży. Niestety, nauka języka w szkole jest zazwyczaj mało efektywna, podobnie jest zresztą z doskonaleniem umiejętności językowych na specjalnych kursach. Nie zawsze jest to wina nauczycieli czy złego systemu nauczania; osoba ucząca się nie ma po prostu stałego kontaktu z językiem. Jedynie częste komunikowanie się w danym języku może przynieść długotrwałe efekty. Z tego względu wiele osób, które chce osiągnąć prawdziwą biegłość językową, wyjeżdża za granicę – na studia lub do pracy. Decydują się na to głównie studenci i osoby młode, nie mające jeszcze żadnych zobowiązań, choć coraz częściej o takim rozwiązaniu myślą również osoby w średnim wieku. Warto jednocześnie pamiętać, że najlepiej wybrać pracę, która z jednej strony wymusi częstą komunikację w języku obcym, a z drugiej strony nie będzie wymagać pełnej biegłości językowej.
Dobrym rozwiązaniem może być np. podjęcie pracy jako opiekun osób starszych za granicą – w tym przypadku konieczne jest częste posługiwanie się językiem obcym, co pozwala na podniesienie poziomu komunikatywności. Dobra wiadomość – zwłaszcza dla studentów – jest taka, że wcale nie jest konieczne zatrudnianie się na stałe. Możliwe jest np. wyjechanie na 1-,2- lub 3-miesięczne kontrakty w sezonie wakacyjnym. O tym, gdzie szukać zatrudnienia jako opiekun osób starszych zagranicą, można przeczytać w artykule „Idealna praca na wakacje – opiekun seniorów”. Najlepiej, jeśli kandydaci znają na poziomie komunikatywnym przynajmniej jeden z dwóch języków – angielski lub niemiecki (większość ofert dotyczy osób starszych mieszkających w Niemczech i Anglii).
Poszerzanie horyzontów i zarabianie w jednym
Nawet krótki, kilkumiesięczny wyjazd za granicę poszerza horyzonty i umożliwia poznanie obyczajów i kultury mieszkańców innych państw. Takie doświadczenie zazwyczaj rozwija tolerancję, pozwala na spojrzenie na wiele spraw z innej perspektywy, wreszcie ułatwia zrozumienie niektórych zjawisk, które do tej pory sprawiały wrażenie pozbawionych sensu. Opieka nad osobami starszymi jest wprawdzie dość absorbującym zajęciem, jednak umożliwia dobre poznanie okolicy czy zwiedzenie ciekawych miejsc znajdujących się w pobliżu.
Co więcej, zarobki w innych państwach (zwłaszcza na zachodzie Europy) są zazwyczaj dużo wyższe niż w Polsce. Dla młodej osoby, która wyjeżdża do pracy na wakacje, zarobione pieniądze mogą starczyć nawet na kilka miesięcy życia po powrocie do kraju. To istotne zwłaszcza dla studentów, którzy dzięki zarobionym środkom mogą skupić się na nauce. Zarobione pieniądze umożliwią także wyjazd w wymarzone miejsce czy zakup samochodu lub potrzebnego sprzętu.
Opiekun seniorów – międzypokoleniowa wymiana doświadczeń
Praca jako opiekun osób starszych ma jeszcze jedną zaletę. To możliwość pewnej wymiany doświadczeń, poglądów i myśli; młodzi ludzie coraz rzadziej czerpią wiedzę od osób starszych od siebie, przez co trudno zrozumieć im punkt widzenia rodziców, nauczycieli, wykładowców czy dziadków. Opieka nad osobami starszymi uczy także empatii i cierpliwości, czyli cech, które mają niebagatelne znaczenie podczas nawiązywania i pielęgnacji relacji międzyludzkich.
Co ważne, zgłoszenie się do takiej pracy umożliwia również…zdobycie zawodu. Firmy, które zajmują się rekrutacją osób chętnych do podjęcia pracy, organizują dodatkowe szkolenia i kursy – tak działa np. Promedica24. Przed wyjazdem za granicę zakwalifikowane osoby nabywają zatem nowe umiejętności i utrwalają wiedzę, którą już posiadają. Warto pamiętać, że zgłaszać mogą się jedynie osoby, które mają już jakieś doświadczenie w opiece; nie musi to być jednak długi okres, co nieco ułatwia staranie się o kontrakt. Niezbędna jest również znajomość wspominanego już języka obcego – na ogół wystarcza poziom komunikatywny, dlatego osoby, które chcą wyjechać za granicę z myślą o podniesieniu poziomu biegłości swojego języka nie mają się czego obawiać.