Dlaczego warto korzystać z usług opiekuńczych?

26 października 2016 Redakcja Promedica24
Oceń ten artykuł

Społeczeństwo się starzeje. Trend ten jest widoczny praktycznie w całej Europie, w której żyje coraz więcej starszych osób potrzebujących stałej opieki. Dzięki rozwojowi medycyny żyje się coraz dłużej, ale jakość tego życia pozostawia często – niestety – wiele do życzenia. Coraz więcej seniorów staje się więc osobami niesamodzielnymi i… samotnymi, bo ich dzieci są daleko od nich albo mają wymagającą pracę, która uniemożliwia stałą opiekę. Domowe usługi opiekuńcze rozwiązują ten problem i zapewniają bezpieczeństwo naszym bliskim opiekę i bezpieczeństwo.

Dlaczego zaleca się dziś właśnie opcję opiekunki w domu zamiast pobytu seniora w domu opieki? Jak pokazują obserwacje wielu lekarzy i fizjoterapeutów, profesjonalnie zajmujących się na co dzień osobami starszymi, najlepszym miejscem do spędzania szczęśliwej i spokojnej starości jest dom rodzinny, który wpływa na samopoczucie seniorów znacznie bardziej pozytywnie niż obce, nic nieznaczące dla nich miejsce. Takie opinie specjalistów skłaniają do tego, aby poważnie rozważyć zatrudnienie opiekunki lub opiekuna, co czyni obecnie coraz więcej osób.

Dlaczego warto?

  • Opieka nad osobą starszą wymaga niekiedy takich cech czy umiejętności, których członkowie najbliższej rodziny mogą po prostu nie mieć. Profesjonalna, wybrana na podstawie indywidualnych wymagań, opiekunka jest w stanie sprostać takiemu zadaniu.
  • Obecność opiekunki w domu daje poczucie bezpieczeństwa zarówno seniorowi, jak i jego rodzinie, która nie musi już martwić się w sytuacji, gdy senior pozostaje sam.
  • Opieka nad członkiem rodziny realizowana w ramach domowych usług opiekuńczych pozwala rodzinie seniora bez przeszkód wypełniać codzienne obowiązki zawodowe, nie rezygnować z pracy, ani z czasu wolnego.
  • Statystyki pokazują, że ludzie spędzający starość w otoczeniu własnego domu z reguły żyją nieco dłużej niż osoby spędzające jesień życia poza swoim miejscem zamieszkania w domach opieki.

W czym pomaga opiekunka osoby starszej?

Opiekunki i opiekunowie starszych osób oferują usługi paramedyczne, pomagają w czynnościach dnia codziennego i zapewniają seniorom tak ważne dla nich – szczególnie w tym okresie życia – towarzystwo. Wspierają psychicznie, dbają o właściwą aplikację leków zgodnie z zaleceniami lekarza, aktywizują fizycznie i mentalnie swoich podopiecznych, zabierając ich na spacery, czytając im książki, zabawiając rozmową… Czasami robią zakupy, podają posiłki, sprzątają mieszkanie… W zależności od indywidualnych wymagań i ustaleń, wykonują również wszystkie takie czynności, jakie w danym przypadku są niezbędne do wykonania przy osobie starszej. Pracują w różnych godzinach i różnym wymiarze. Wszystko zależy od potrzeb i konkretnej umowy.

Kim z reguły jest opiekunka osoby starszej?

Rodziny decydujące się na korzystanie z indywidualnych, domowych usług opiekuńczych mogą być spokojne o swoich seniorów, bo trafiają oni pod dobre skrzydła. Opiekunki osób starszych to osoby świadome podejmowanej pracy, wszystkich jej trudów i wymagań. Najczęściej są niezwykle empatyczne, cierpliwe, wyrozumiałe i troskliwe. Dysponują także zazwyczaj sporym doświadczeniem (w tym także osobistym) w opiece nad seniorami lub ludźmi niesamodzielnymi czy niepełnosprawnymi. To zresztą jeden z głównych motywów podejmowania przez nie takiej pracy – dobrze wiedzą, jak się to robi i jak fachowo zająć się potrzebującym człowiekiem. Wiele z nich czuje wręcz coś w rodzaju powołania. Część z nich ma też wykształcenie korelujące z tego typu zajęciem (na przykład emerytowane pielęgniarki). Opiekunki starszych osób często podkreślają również, że w pracy istotny jest dla nich po prostu kontakt z drugim człowiekiem i że lubią pracę z seniorami, bo jest ona z jednej strony dużym wyzwaniem, a z drugiej daje olbrzymią satysfakcję i poczucie tego, że jest się potrzebnym i robi się coś naprawdę ważnego.

Opiekunki z Promedica24

Opiekunki seniorów z ramienia Promedica24 cieszą się bardzo dobrymi opiniami (zarówno w Polsce, jak i poza granicami kraju) i są chętnie polecane, jako osoby profesjonalne i sumienne. W ciągu ostatnich 12 lat z ich usług opiekuńczych skorzystało już ponad 21 tysięcy klientów – głównie z Polski, Niemiec i Wielkiej Brytanii. Każda opiekunka delegowana do pracy przez Promedica24 podlega wcześniej szczegółowej, kilkuetapowej weryfikacji rekrutacyjnej. Sprawdzane są jej kwalifikacje, dodatkowe umiejętności, cechy osobowościowe i motywacje do podjęcia pracy opiekunki. Wszystko to pozwala na optymalne dobieranie kandydatek do opieki nad poszczególnymi seniorami, których rodziny zgłaszają się do Promedica24. Stosunkowo dużą grupę opiekunek osób starszych stanowią obecnie doświadczone życiowo i kompetencyjnie panie w wieku około 50 lat, pochodzące najczęściej z niewielkich miejscowości lub wsi.

Opiekunki seniorów o swojej pracy…

Czasami nie jest łatwo, ale w pracy z osobami starszymi trzeba być po prostu na to gotowym. Jeśli nie ma zaskoczenia, nie popełnia się błędów i wszystko cierpliwie udaje się realizować. [Anna]

Lubię tę pracę. Sama jestem osobą samotną i wiem, co to znaczy – nie mieć do kogo ust otworzyć. Codziennie obserwuję, jak zwykła rozmowa potrafi człowieka czasem postawić na nogi… [Halina]

Wizyty u mojego podopiecznego to nie jest moje jedyne zajęcie. Pracuję tam tylko kilka godzin w tygodniu, jednak te kilka godzin daje mi znacznie większą satysfakcję niż moja codzienna, pełnoetatowa praca. [Justyna]

Jestem z zawodu pielęgniarką, więc praca opiekunki jest w zasadzie dla mnie zajęciem naturalnym. Bardzo przydaje mi się szpitalne doświadczenie i umiejętność udzielania podstawowej pomocy medycznej w trudnych sytuacjach. [Bożena]

Długo opiekowałam się moja ciężko chorą babcią, potem mamą. Umiem to robić i czuję, że mogę w ten sposób pomagać ludziom. Rozumiem starszych i chorych. Taka opieka to nie tylko pilnowanie dawek i godzin podawania leków czy robienie codziennych zakupów. To coś znacznie ważniejszego… [Hanna]