Praca opiekunki osób starszych – co musisz wiedzieć?

10 listopada 2016 Redakcja Promedica24
Oceń ten artykuł

Bywa bardzo satysfakcjonująca, ale i wymagająca. Opieka nad seniorem to wyzwanie, zaangażowanie, praca fizyczna i mentalna z człowiekiem, który bardzo potrzebuje drugiej osoby…

Praca „pełnoetatowa” czy dodatkowa?

To zależy. Opiekunka osoby starszej może być zatrudniona zarówno na kilka godzin w tygodniu, jak i w pełnym wymiarze godzin. Niektórzy seniorzy potrzebują na przykład tylko tego, by ktoś, co rano, przyniósł im zakupy, inni nie mogą pozostawać sami w domu, gdy rodzina wychodzi na cały dzień do pracy. Jeżeli natomiast ktoś jest zdecydowany na podjęcie pracy opiekunki za granicą, musi brać także pod uwagę stały pobyt u podopiecznego (np. przez miesiąc, trzy, pół roku). Każda z tych sytuacji wymaga innego wymiaru czasu pracy opiekunki i innego rodzaju dyspozycyjności. Zgłaszając się do Promedica24, każda opiekunka lub opiekun określa swoje możliwości i preferencje czasowe. Firma optymalnie dopasowuje te kandydatury do klientów i ich wymagań.

Na czym polega praca opiekunki?

Z tym także bywa różnie, bo różne są potrzeby seniorów i ich rodzin w tym zakresie. Czasami zatrudnia się opiekunkę głównie po to, aby dotrzymywała ona towarzystwa starszej, samotnej osobie i zorganizowała jej wolny czas, odpowiednio – do potrzeb i możliwości – aktywizując ją fizycznie lub psychicznie. Niekiedy potrzebny jest ktoś, kto przejmuje zwykłe, domowe obowiązki seniora, któremu gotuje się wtedy obiady, sprząta mieszkanie, robi pranie i zakupy… A czasem niezbędna jest bezpośrednia opieka i fizyczna pomoc w codziennym funkcjonowaniu ludzi chorych lub niepełnosprawnych. Różny jest zakres tych prac i różny jest stopień ich trudności.

Opieka nad seniorem bywa wymagająca

Nie ma reguł, ale należy być przygotowanym nie tylko na najlepsze chwile. Starsi ludzie często potrzebują pomocy, choć nie zawsze się do tego przyznają. Nie zawsze zdarza się, że są szczęśliwi, że muszą liczyć na czyjąś pomoc. Czasem jak każdy z nas miewają swoje humory, do których oczywiście – choćby z racji wieku – mają prawo. Senior ma często również swój charakter, który można złagodzić ciepłem i zrozumieniem. To od opiekunki czy opiekuna zależy, jak zbuduje sobie relacje ze swoim podopiecznym.

Jaka więc powinna być opiekunka osoby starszej?

Opieka nad drugim człowiekiem, nie tylko nad seniorem, wymaga empatii i otwartości na innych. Trzeba być cierpliwym i wyrozumiałym, ale jednocześnie także stanowczym. Pozytywne nastawienie, ciepło i troska muszą przeplatać się z uporem i determinacją… bo i tego czasem wymaga ta praca. Opieka nad starszymi to idealne zajęcie dla tych, którzy lubią kontakt z ludźmi i podejmowanie wyzwań z tym związanych, dla osób, które czują w sobie swoiste „powołanie” do pomagania innym i motywowania ich.

Budowanie relacji z podopiecznym

Początki mogą być trudne, ale systematyczna praca nad zbudowaniem dobrej relacji z podopiecznym seniorem przynosi w końcu efekty. Trzeba zapracować sobie na jego zaufanie, akceptować jego przyzwyczajenia, rozumieć zachowania i trudne emocje… nie oceniać, tylko trwać przy nim i być gotowym do takiej lub innej pomocy. Warto się bliżej poznać, dużo rozmawiać i traktować go, jak dobrego znajomego, a nie klienta czy pacjenta. Trzeba rozumieć starość i respektować jej prawa. Dobrze również dokładnie poznać charakter dolegliwości seniora, by zrozumieć niektóre jego reakcje, wynikające być może wprost z jego choroby lub chorób. Należy pamiętać także, że od razu pierwszego dnia dobrze jest ustalić rozkład dnia ze swoim podopiecznym, co znacznie ułatwia późniejszą, pomyślną współpracę, zgodną z oczekiwaniami każdej ze stron.

Jakie kwalifikacje są potrzebne?

Opiekunka seniora nie musi mieć oczywiście wykształcenia pielęgniarskiego, choć z pewnością jest ono w tej sytuacji niezwykle pomocne. Wystarczy doświadczenie w opiece nas osobami starszymi lub niesprawnymi (choćby takimi z własnej rodziny). Jak pokazują badania realizowane przez Promedica24, zdecydowana większość Polek, bo aż 78% , posiada niezbędne kompetencje do podjęcia pracy zawodowej jako opiekunka osoby starszej Panie zainteresowane wyjazdem do pracy w Niemczech lub Wielkiej Brytanii, powinny – przynajmniej w stopniu podstawowym – znać język niemiecki lub angielski. W wielu przypadkach przydaje się również posiadanie prawa jazdy. Szukając pracy w charakterze opiekunki seniora poprzez Promedica24, trzeba przygotować się na kilkuetapową rekrutację, podczas której kompetencje i wcześniejsze doświadczenia są poddawane weryfikacji. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że Promedica24 oferuje osobom chętnym dodatkowe, profesjonalne szkolenia z zakresu fachowej opieki nad osobami starszymi oraz niezbędne kursy językowe.

A co z formalnościami?

Współpracującym z Promedica24 opiekunkom firma gwarantuje legalną formę zatrudnienia oraz organizację wyjazdu (w przypadku podejmowania pracy opiekuńczej poza granicami kraju – Praca dla opiekunek w Niemczech, Praca dla opiekunek w Anglii, jak również pośrednictwo w znalezieniu pracy w Polsce. Promedica24 jest europejskim liderem wśród podmiotów oferujących pracę dla opiekunek osób starszych. Poszukuje i przygotowuje kandydatów, zapewniając im bezpieczną formę współpracy z podopiecznymi i ich rodzinami na terenie Polski, Niemiec i Wielkiej Brytanii. Do tej pory już ponad 40 tysięcy opiekunek i opiekunów podjęło pracę z ramienia Promedica24.