Wykształcenie opiekunki osób starszych
Czy osoba, która chce pracować jako opiekunka seniora musi mieć jakieś konkretne wykształcenie medyczne? A może powinna ukończyć specjalne kursy? Czy jeśli chce pracować za granicą, to musi znać język? Czy powinna mieć jakieś predyspozycje do wykonywania tego zawodu oraz określone umiejętności?
Praca opiekunki osób starszych polega na wsparciu bliskich podopiecznego w opiece nad nim. Do obowiązków opiekunki należy prowadzenie domu oraz towarzyszenie seniorowi w codziennym życiu, a także czynności pielęgnacyjne (pomoc w wykonywaniu toalety, ubieraniu się, goleniu/czesaniu, jedzeniu, przyjmowaniu leków itp.). Niektórzy jednak utożsamiają opiekunkę z służącą. Warto podkreślić, że zupełnie niesłusznie.
Opiekunki są bardzo potrzebne, głównie w krajach Europy Zachodniej – w Niemczech i Wielkiej Brytanii. Praca jako opiekunka osób starszych za granicą jest bardzo atrakcyjna pod względem finansowym. Co zrobić, by zostać opiekunką? Czy trzeba mieć jakieś konkretne wykształcenie?
Czy opiekunka seniora musi posiadać wykształcenie kierunkowe?
Wiele osób niesłusznie uważa, że aby zostać opiekunką należy posiadać wykształcenie medyczne. Nie ma takiej konieczności, choć oczywiście osoby z takim wykształceniem są mile widziane w tym zawodzie. Należy jednak wiedzieć, że opiekunka nie wykonuje żadnych zabiegów medycznych czy czynności pielęgniarskich – nie ma prawa ich wykonywać. Opiekunka nie pełni roli opiekunki medycznej czy pielęgniarki.
Wykształcenie kierunkowe nie jest wymagane, gdyż każda kandydatka na opiekunkę przed wyjazdem i podjęciem pracy przechodzi odpowiednie szkolenia z zakresu opieki, pielęgnacji oraz specyfiki schorzeń osób starszych. Na kursie uczy się także specjalnych technik przenoszenia i wsparcia podopiecznych. Nabywa umiejętności pozwalających na sprawne i bezpieczne wykonywanie swoich przyszłych obowiązków.
Osoby z wykształceniem medycznym (pielęgniarki, fizjoterapeuci, rehabilitanci, ratownicy medyczni, masażyści) często zatrudniają się jako opiekunki z uwagi na korzystne warunki finansowe. Chętnie przyjmowane są także osoby z wykształceniem kierunkowym policealnym (po kierunkach: opiekun medyczny, opiekun osoby starszej, technik masażysta, asystent osoby niepełnosprawnej, opiekun środowiskowy itp.).
Predyspozycje do pracy w zawodzie opiekunki osób starszych
Samo wykształcenie nie jest kluczowe, gdyż wiele o sprawowaniu opieki nad seniorami można nauczyć się na kursie przed wyjazdem. Ważne jest to, by opiekunka miała pewne cechy i predyspozycje do pracy w tym satysfakcjonującym, lecz czasami trudnym zawodzie. Opiekunki powinny cechować się dużą dozą empatii, cierpliwością, łatwością nawiązywania kontaktów międzyludzkich oraz adaptacji. Osoba, która chce pracować jako opiekunka seniorów musi rozumieć starsze osoby i umieć wczuwać się w ich emocje, ale jednocześnie im nie ulegać. Powinna także być cierpliwa – jest to konieczne w wielu sytuacjach podczas sprawowania opieki. Nie może się denerwować, gdyż napięcie udziela się podopiecznemu. Ważne jest, by do wszystkich problemów podchodzić ze spokojem. Umiejętność nawiązywania kontaktów jest również ważna, by opiekun mógł stosunkowo szybko stworzyć pozytywną relację z samym podopiecznym, a także jego bliskimi. Z kolei łatwość dostosowywania się do nowych warunków jest istotna z racji świadczenia pracy w różnych miejscach, z dala od swojego miejsca zamieszkania i w innym kraju. Bardzo ważne jest także to, by osoba, która chce zostać opiekunką zwyczajnie lubiła starsze osoby. Ktoś, kto boi się starości nie może wykonywać tego zawodu. Dowiedz się więcej o predyspozycjach i roli opiekunki osób starszych, klikając tutaj: https://promedica24.com.pl/praca-opiekunki/opiekunka-zawod-z-przyszloscia/.
A co ze znajomością języka obcego?
Wymagany poziom znajomości języka zależy od konkretnego kontraktu. Każda oferta pracy zawiera informację na temat wymaganego przez podopiecznego i jego rodzinę poziomu znajomości niemieckiego (podstawowy, komunikatywny lub bardzo dobry). Kandydatka na opiekunkę nie musi wcale znać języka, gdyż może się go nauczyć przed wyjazdem. Promedica24 oferuje kompleksowe kursy językowe – kursy stacjonarne i online, a także pomoce do nauki, takie jak fiszki. Z kolei osobom znającym język proponuje kursy doszkalające.
A doświadczenie?
Posiadanie doświadczenia w pracy z chorymi czy osobami starszymi jest wymagane, jednak nie musi to być koniecznie doświadczenie zawodowe – może być osobiste w opiece nad bliską osobą – rodzicem, dziadkiem/babcią czy kimś innym z rodziny. Oczywiście osoby, które w swojej dotychczasowej pracy zawodowej zajmowały się chorymi, czyli np. pielęgniarki, fizjoterapeuci czy ratownicy medyczni mają łatwiejszy start. Pracę w charakterze opiekunki seniorów można znaleźć na stałe lub sezonowo, w zależności od możliwości wyjazdowych. Promedica24 to europejski lider rynku usług opiekuńczych – sprawdzona i rzetelna firma. Nie tylko oferuje bezpieczną i legalną pracę za granicą z dobrymi warunkami finansowymi, ale także zapewnia kandydatkom na opiekunki darmowe wszystkie niezbędne szkolenia opiekuńcze i językowe. Warto podkreślić, że opiekun pozostaje podczas wyjazdu w stałym kontakcie z opiekunem kontraktu – ma pomoc w rozwiązywaniu wszelkich problemów.
Dodatkowe umiejętności mile widziane
Kandydatka na opiekunkę może wyróżnić się podczas rekrutacji dodatkowymi, niewymaganymi, lecz pożądanymi umiejętnościami, takimi jak na przykład wiedza z zakresu udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Jest to istotne, gdyż kompleksowa opieka nad seniorem obejmuje również obowiązek ratowania życia i zdrowia. Wiadomo, że podczas wykonywania obowiązków opiekuńczych czasem zdarzają się sytuacje, w których opiekunka musi tę wiedzę wykorzystać w praktyce.
Przydatne, choć niekonieczne, jest również czynne prawo jazdy. Są oferty pracy, w których jest wręcz wymagane. Na pewno może być pomocne w wielu sytuacjach, np. podczas zakupów czy wizyty podopiecznego u lekarza.
Sprawność fizyczna jest niezbędna w tym zawodzie. Choć podczas kursu przygotowawczego kandydatki na opiekunki poznają profesjonalne techniki przenoszenia i wsparcia podopiecznych, to jednak do ich wykonywania trzeba użyć siły.