Poznajemy potrzeby seniora
Potrzeby seniorów
Potrzeby seniorów możemy podzielić na dwie grupy:
- potrzeby podstawowe, inaczej nazywane egzystencjalnymi,
- potrzeby wyższego rzędu.
Potrzeby podstawowe i wyższego rzędu u seniorów różnią się od potrzeb ludzi młodszych. Różnice wynikają zarówno ze stanu posiadania (doświadczenia i dóbr materialnych) osób starszych, jak też ich sprawności.
Zazwyczaj seniorzy posiadają własny dom lub mieszkanie, potrzebne sprzęty, zabezpieczenie finansowe, rodzinę. Nie muszą martwić się ani o materialne zapewnienie bytu sobie i rodzinie, ani o rozwój kariery zawodowej, mniej interesują się płcią przeciwną. Mają natomiast dużo wolnego czasu i coraz mniej sił.
Co jest niezbędne seniorowi?
Do podstawowych potrzeb zaliczamy:
- potrzeby fizjologiczne: Musimy zapewnić podopiecznemu możliwość jedzenia i picia, załatwiania potrzeb fizjologicznych, higieny i ciepła. Dotyczy to zwłaszcza podopiecznych w cięższym stanie fizycznym lub psychicznym, na przykład przy stomii, inkontynencji, chorych leżących lub cierpiących na chorobę otępienną. Seniorzy w lepszej kondycji także potrzebują pomocy w tym zakresie, polega ona na: dostarczeniu zakupów, przygotowaniu posiłku, sprzątaniu i dbaniu, żeby dom był przewietrzony i ciepły.
- potrzeby bezpieczeństwa: Podopieczny, żeby czuć się bezpiecznie, musi mieć zapewnioną opiekę medyczną, pielęgniarską i opiekuńczą. Powinien wiedzieć, że w razie wystąpienia problemów zdrowotnych lub innych, zawsze, bez względu na porę dnia i nocy, jest ktoś, kto mu pomoże.
PAMIĘTAJMY!
Potrzeby fizjologiczne dominują nad wszystkimi innymi potrzebami!