Poznajemy potrzeby seniora

25 lutego 2022 Redakcja Promedica24
Oceń ten artykuł

Potrzeby seniorów

Potrzeby seniorów możemy podzielić na dwie grupy:

  • potrzeby podstawowe, inaczej nazywane egzystencjalnymi,
  • potrzeby wyższego rzędu.

Potrzeby podstawowe i wyższego rzędu u seniorów różnią się od potrzeb ludzi młodszych. Różnice wynikają zarówno ze stanu posiadania (doświadczenia i dóbr materialnych) osób starszych, jak też ich sprawności.

Zazwyczaj seniorzy posiadają własny dom lub mieszkanie, potrzebne sprzęty, zabezpieczenie finansowe, rodzinę. Nie muszą martwić się ani o materialne zapewnienie bytu sobie i rodzinie, ani o rozwój kariery zawodowej, mniej interesują się płcią przeciwną. Mają natomiast dużo wolnego czasu i coraz mniej sił.

Co jest niezbędne seniorowi?

Do podstawowych potrzeb zaliczamy:

  • potrzeby fizjologiczne: Musimy zapewnić podopiecznemu możliwość jedzenia i picia, załatwiania potrzeb fizjologicznych, higieny i ciepła. Dotyczy to zwłaszcza podopiecznych w cięższym stanie fizycznym lub psychicznym, na przykład przy stomii, inkontynencji, chorych leżących lub cierpiących na chorobę otępienną. Seniorzy w lepszej kondycji także potrzebują pomocy w tym zakresie, polega ona na: dostarczeniu zakupów, przygotowaniu posiłku, sprzątaniu i dbaniu, żeby dom był przewietrzony i ciepły.
  • potrzeby bezpieczeństwa: Podopieczny, żeby czuć się bezpiecznie, musi mieć zapewnioną opiekę medyczną, pielęgniarską i opiekuńczą. Powinien wiedzieć, że w razie wystąpienia problemów zdrowotnych lub innych, zawsze, bez względu na porę dnia i nocy, jest ktoś, kto mu pomoże.

PAMIĘTAJMY!
Potrzeby fizjologiczne dominują nad wszystkimi innymi potrzebami!