1. Promedica24 >
 2. Aktualności >
 3. 10 sygnałów, że nasi rodzice potrzebują opieki

10 sygnałów, że nasi rodzice potrzebują opieki

24-02-2020 Opieka nad osobą starszą
 

Rodzice nie będą wiecznie młodzi, starzeją się jak każdy. U starszych osób występuje wiele schorzeń i dolegliwości związanych z wiekiem. To normalna kolej rzeczy, że na starość ludzie czują się gorzej i są mniej sprawni. W wielu przypadkach przychodzi jednak taki moment, że ich stan jest na tyle poważny, że wymagają opieki. Jakie sygnały powinny być ostrzeżeniem dla dzieci wskazującym na to, że należy się nimi zająć?

opieki nad rodzicem

Odwiedzając starszych rodziców, należy uważnie się im przyglądać, a przede wszystkim rozmawiać, pytając o zdrowie, samopoczucie i o to jak sobie radzą. Jest to niezmiernie ważne, zwłaszcza gdy starszy rodzic mieszka sam. Jest wiele objawów starzenia się, które są normalne i nie powinny nas niepokoić. Są jednak również pewne symptomy, które powinny wzbudzić naszą czujność. Na co zwrócić uwagę podczas odwiedzin u wiekowych rodziców? Jeśli je zauważymy, należy rozważyć sprawowanie opieki nad chorym rodzicem.

Starzejący się rodzice – 10 sygnałów alarmujących

Warto zadać sobie 10 pytań dotyczących zdrowia i kondycji rodziców. Odpowiedzi jasno wskażą czy powinniśmy pomyśleć o zapewnieniu opieki nad rodzicem. Oto lista pytań:

 • Czy rodzic potrafi sam o siebie zadbać?
 • Czy ma problemy z pamięcią?
 • Czy ma problemy ze wzrokiem i słuchem?
 • Czy jest bezpieczny w swoim domu?
 • Czy jest bezpieczny, gdy wychodzi na zewnątrz?
 • Czy chudnie?
 • Czy wychodzi z domu i spotyka się z innymi ludźmi?
 • Czy ma problemy z poruszaniem się?
 • Czy cierpi na depresję starczą lub ma lęki?
 • Czy choruje na poważne choroby? Czy ma objawy chorób otępiennych?

Jeżeli rodzic nie potrafi sam o siebie zadbać i nie ma nikogo do pomocy, nie dowidzi/nie widzi, nie dosłyszy/nie słyszy, ma duże problemy z pamięcią (nie chodzi o zwykłe zapominanie, lecz utratę pamięci u osób starszych, która jest objawem demencji starczej), nie jest bezpieczny we własnym domu ani na drodze (ma problemy z poruszaniem się, utrzymaniem równowagi, zwyrodnienie stawów itp.), chudnie (być może nie jest w stanie ugotować sobie obiadu),  nie ma apetytu (brak apetytu u osób starszych to poważny problem), ma problemy z poruszaniem się i wykonywaniem codziennych czynności (drętwienie nóg, drętwienie dłoni, drętwienie palców, zwyrodnienie stawów, problemy z kręgosłupem), nie wychodzi z domu, całe dnie spędza sam, nie chce spotykać się z innymi, ma objawy depresji starczej lub cierpi na stany lękowe, cierpi na poważne choroby wieku starczego – zwłaszcza gdy ma pierwsze objawy chorób wywołujących otępienie starcze, to znaczy, że konieczne jest sprawowanie opieki nad rodzicem.

Udzielenie szczerych odpowiedzi na powyższe pytania da nam obraz tego czy nasz rodzic/rodzice wymagają opieki.

Co zrobić w sytuacji, gdy zauważymy niepokojące objawy u naszych rodziców?

W takiej sytuacji najpierw należy porozmawiać z rodzicem i  zachęcić go, by udał się do lekarza i poddał badaniom. Bardzo ważne jest postawienie odpowiedniej diagnozy, gdyż tylko wtedy można chorego odpowiednio leczyć i zapewnić mu właściwą opiekę. Poza tym warto zamontować w domu rodziców pewne ułatwienia, takie jak np. stołek i uchwyt pod prysznicem, prysznic zamiast wanny, wyższą toaletę. Można również zatrudnić osobę do pomocy w pracach domowych.

Jeśli stan rodzica jest jednak poważny, to wtedy należy rozważyć trzy opcje. Można samemu zaopiekować się rodzicem – w swoim domu, można zatrudnić opiekuna osoby starszej lub zdecydować się na zakład opieki. Wszystkie te rozwiązania mają swoje plusy i minusy. Trzeba jednak to przemyśleć i wybrać najlepszą opcję zarówno dla chorego rodzica, jak i dla nas samych. Najlepsze wydaje się zatrudnienie opiekunki seniora – rodzic ma zapewnioną profesjonalną opiekę w swoim domu, a my jesteśmy choć na kilka godzin dziennie odciążeni i możemy wykonywać obowiązki zawodowe. Opieka nad chorym rodzicem bywa naprawdę ciężka i to nie tylko pod względem fizycznym, ale przede wszystkim psychicznym. Zatem jeśli mamy możliwość zatrudnienia opiekunki do seniora choć na kilka godzin dziennie, to warto skorzystać z takiej możliwości.

 

Pracuj z solidnym pracodawcą i zyskaj

 • atrakcyjne zarobki
 • sprawdzone i indywidualnie dobrane oferty pracy
 • pełną organizację podróży i pobytu: transport, zakwaterowanie i wyżywienie
 • kompleksowe szkolenia merytoryczne z zakresu opieki nad seniorami, udokumentowane certyfikatami
 • dodatkowe ubezpieczanie medyczne (ERGO)
 • całodobowe wsparcie telefoniczne 24/7
 • dedykowanego Opiekuna Kontraktu

Rekrutacja na terenie całej Polski. Prosty i szybki proces rekrutacji!

Zgłoś się »

Zgłoś się do nas. Bezpłatnie oddzwonimy!

Fields with * are required

Informujemy o możliwości wycofania w dowolnym momencie udzielonej zgody więcej+ przez wysłanie maila na adres: daneosobowe@promedica24.pl. lub drogą telefoniczną dzwoniąc na numer: +48 22 120 21 00, pisemnie na adres: Aleje Jerozolimskie 94, 00-807 Warszawa, lub osobiście. Cofnięcie zgody nie będzie wpływało na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.-ukryj

Administratorem Państwa danych osobowych jest spółka Promedica Care Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie (00-807) przy Al. Jerozolimskich 94. Dowiedz się więcej

Polecane oferty pracy dla opiekunek

Oferta na zastępstwo - Bardzo Dobre Warunki Mieszkaniowe, Dislaken

Data wyjazdu: 2021-11-10

Okres wyjazdu: 6 tygodni

Lokalizacja: Dislaken, Niemcy

Znajomość języka: dobra

Opis oferty

Sprawdzona oferta, sympatyczna rodzina!, Kolonia

Data wyjazdu: 2021-10-28

Okres wyjazdu: 6 tygodni

Lokalizacja: Kolonia, Niemcy

Znajomość języka: brak

Opis oferty

Wyjazd jeszcze w październiku, Wiesbaden

Data wyjazdu: 2021-10-26

Okres wyjazdu: 3 miesiące

Lokalizacja: Wiesbaden, Niemcy

Znajomość języka: brak

Opis oferty