Co robić, gdy senior nie chce współpracować z opiekunką?

9 lutego 2021 Redakcja Promedica24
Oceń ten artykuł

Nie zawsze jest tak, że współpraca opiekunki z seniorem układa się dobrze. Czasem zdarza się, że senior nie chce współpracować ani zaakceptować faktu, że potrzebna jest mu pomoc. Co powinna zrobić opiekunka, by senior czuł, że może jej ufać? Jak zaprzyjaźnić się z podopiecznym? Jak radzić sobie z sytuacją, gdy starsza osoba nie chce współpracować?

W życiu wielu starszych osób przychodzi taki moment, kiedy wymagają opieki. Często dzieci i inni bliscy nie są w stanie zajmować się nimi codziennie. Warto wtedy rozważyć zatrudnienie opiekunki.

Rodzina najczęściej podejmuje decyzję o zatrudnieniu opiekunki osób starszych z uwagi na pogarszający się stan zdrowia seniora, często wymagający całodobowej opieki, brak czasu na samodzielną opiekę czy też inne miejsce zamieszkania/pracy, uniemożliwiające częste wizyty. Kluczowe dla przyszłej współpracy podopiecznego z opiekunką seniora jest podjęcie tej decyzji i przedyskutowanie jej z podopiecznym oraz wyrażenie przez niego zgody. Jeśli rodzina potajemnie zatrudni opiekunkę, nie mówiąc o tym seniorowi i postawi go przed faktem dokonanym, to może on nie zaakceptować tej decyzji. W takim przypadku współpraca może okazać się bardzo trudna albo wręcz niemożliwa.

Reakcja seniora na opiekunkę

Praca opiekunki osoby starszej wiążę się również ze stopniowym budowaniem dobrej relacji z podopiecznym. Senior może różnie zareagować na pojawienie się w jego domu opiekunki. Reakcja zależy od jego stanu fizycznego i psychicznego, a także od tego czy decyzja o zatrudnieniu pomocy została z nim skonsultowana. Jeśli jest niesprawny ruchowo od dłuższego czasu, to być może łatwiej zaakceptuje opiekę. Gorzej może być w sytuacji, gdy jest niesprawny i niesamodzielny od niedawna – wtedy raczej nie będzie chciał zaakceptować nowej sytuacji od razu. Podopieczny może chętnie przyjąć pomoc, ale może także być nieufny, może nie godzić się na opiekę, może być nawet agresywny. Nawet jeśli senior początkowo jest niechętny do współpracy z opiekunką, to zazwyczaj stopniowo akceptuje ją. Opiekunki wyjeżdzające do pracy z Promedica24 przechodzą dedykowane szkolenie, na którym omawiane są zagadnienia dotyczące opieki nad seniorem, także w trudnych sytuacjach. Dodatkowo każda opiekunka ma dostęp do materiałów szkoleniowych, które zawierają wszystkie niezbędne informacje potrzebne podczas wykonywania codziennych obowiązków w domu podopiecznego o różnym stopniu niepełnosprawności.

Cierpliwość i zaufanie to podstawa

Opiekunka osób starszych powinna postępować tak, by przekonać do siebie podopiecznego. Musi dać mu czas na odnalezienie się w nowej rzeczywistości. Powinna wytłumaczyć, że jej pracą nie jest ograniczanie go, lecz pomoc i ułatwienie codziennego funkcjonowania. Tu oczywiście duże znaczenie ma to jak rodzina seniora przygotowała go psychicznie na taką zmianę. Opiekunka powinna być miła i życzliwa – musi wykazać się cierpliwością i stosować metodę małych kroków. W większości przypadków senior z czasem przekona się do niej. Trzeba pamiętać, że jest to dla niego zupełnie nowa sytuacja. Podopieczny może być nieufny czy nawet podejrzliwy, może podważać to, co robi opiekunka. Ważna jest klarowna komunikacja i informowanie seniora o tom co opiekunka robi. Dzięki temu senior będzie mógł stopniowo jej zaufać.

Harmonogram dnia

By senior czuł się komfortowo, należy przestrzegać przyjętego harmonogramu dnia – dzięki temu będzie czuł się bezpieczniej. Ważne jest dostosowanie się opiekunki do rozkładu dnia podopiecznego, a nie odwrotnie. Nie wolno wywracać jego życia do góry nogami. Oczywiście może i powinna urozmaicać mu czas, ale nie powinna zmieniać jego przyzwyczajeń. Dla osób starszych ważna jest rutyna, dlatego trzeba przestrzegać pór posiłków, kąpieli i innych aktywności.

Do zadań opiekunki należy organizowanie czasu wolnego seniora, jednak w taki sposób, w jaki lubi go spędzać. Warto również zachęcać podopiecznego do nowych aktywności, ale nie należy mu ich narzucać. Na samym początku pobytu w domu seniora warto zapytać go o to co lubi robić, czym się interesuje. Wszelkie aktywności poprawiają samopoczucie psychiczne seniora, a także jego zdrowie, to z kolei na pewno przekłada się na relacje z opiekunką.

To samo dotyczy diety seniora. Każdy ma swoje upodobania kulinarne i na siłę nie należy ich zmieniać. Na pewno opiekunka powinna zachęcać podopiecznego do jedzenia zdrowych posiłków, ale takie zmiany należy wprowadzać stopniowo. Nie można pozbawiać seniora wszystkiego, co lubi.

Jak postępować z trudnym seniorem?

Jeśli senior nie chce współpracować, to należy przestrzegać kilku zasad, co być może zmieni jego nastawienie. Opiekunka nie może ulegać emocjom i okazywać zdenerwowania i złości w odpowiedzi na nieprzyjemne zachowanie seniora. Z drugiej strony nie może również tolerować niewłaściwych zachowań i może się na nie nie zgadzać. Powinna rozmawiać z podopiecznym spokojnie i jasno komunikować mu swoje racje. Warto wykorzystywać lepszy humor seniora na podjęcie miłej i pozytywnej rozmowy.

Krytykę seniora opiekunka powinna przyjmować ze spokojem i nie traktować jej personalnie. Negatywne nastawienie i nieprzyjemne, a nawet agresywne zachowanie podopiecznego najczęściej wynika z choroby albo z tego, że źle znosi starość i związane z nią zmiany w swoim życiu. Opiekunka powinna być osobą empatyczną i starać się zrozumieć jego sytuację.