1. Promedica24 >
  2. Aktualności >
  3. Czy warto ryzykować?

Czy warto ryzykować?

01-03-2016 Praca za granicą, Zawód opiekunki
 

Ponad pół miliona Polaków pracuje nielegalnie w Niemczech. Aż 200 tys. w tej grupie to opiekunki osób starszych w domach prywatnych. Coraz więcej Polaków, w tym opiekunowie osób starszych, szuka pracy za naszą zachodnią granicą. Jest to remedium na podreperowanie domowego budżetu, czy nawet większe problemy finansowe. Wówczas praca za granicą okazuje się idealnym rozwiązaniem. Problem pojawia się wtedy, kiedy decydujemy się na wyjazd „na czarno”. Może on okazać się bardzo kosztowny – nawet 5000 euro kary grozi osobom pracującym nielegalnie na terenie Niemiec. 10 razy tyle, czyli 50 000 euro grozi osobom, które nielegalnie zatrudniają. Dlatego kar boją się wszyscy. Nielegalnych od 2004 ściga Centrum Kontroli Nielegalnego Zatrudnienia. Celnicy używają rozmaitych środków: częste kontrole firm, zatrzymywanie podejrzanych, rekwirowanie dokumentów, podsłuchiwanie rozmów telefonicznych. Zatrudnione opiekunki są pod regularną kontrolą lekarzy rodzinnych, którzy odwiedzają podopiecznych. Należy również pamiętać, że sądy niemieckie, w przypadku niezapłacenia kary, mają możliwość zamienienia jej na 2 lata więzienia.

Dlaczego ryzykują?

Każdy wyjeżdzający do pracy zagranicę ma wybór: praca legalna lub praca na czarno. Głównym argumentem przytaczanym przez osoby decydujące się na wyjazd „prywatnie”, jest wyższy poziom zarobków. Pytanie tylko, czy pozornie wyższe zarobki. zrekompensują sytuację utraty zdrowia, choroby, ciągłego stresu, braku bezpieczeństwa i dużego obciążenia psychicznego. Opiekunki pracujące na własną rękę nie mają żadnego zabezpieczenia jeśli chodzi o bezpłatną opiekę medyczną. Próbują zabezpieczać się na wypadek choroby lub nieszczęśliwego wypadku turystyczną kartą EKUZ (Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego), o którą występują do NFZ. Jednak ta karta nie gwarantuje wypłaty kosztów poniesionych na leczenie w Niemczech. NFZ coraz częściej kwestionuje wyjazdy turystyczne trwające 2-3 miesiące w jednej miejscowości i nie refunduje leczenia.

Co robić?

Jeżeli jesteśmy zdecydowani na wyjazd, odpowiedź jest prosta. Jedźmy legalnie! Najlepiej przy pomocy jednej z wielu firm na polskim rynku rekrutujących opiekunki. Wybierzmy taką, która działa od wielu lat, ma zaplecze ludzkie i zaufało jej wiele opiekunek. Praca opiekunki wymaga wielu wyrzeczeń, cierpliwości i przede wszystkim spokoju. Praca na czarno tego spokoju nie daje.

 

Pracuj z solidnym pracodawcą i zyskaj

  • atrakcyjne zarobki
  • sprawdzone i indywidualnie dobrane oferty pracy
  • pełną organizację podróży i pobytu: transport, zakwaterowanie i wyżywienie
  • kompleksowe szkolenia merytoryczne z zakresu opieki nad seniorami, udokumentowane certyfikatami
  • dodatkowe ubezpieczanie medyczne (ERGO)
  • całodobowe wsparcie telefoniczne 24/7
  • dedykowanego Opiekuna Kontraktu

Rekrutacja na terenie całej Polski. Prosty i szybki proces rekrutacji!

Zgłoś się »

Zgłoś się do nas. Bezpłatnie oddzwonimy!

Fields with * are required

Informujemy o możliwości wycofania w dowolnym momencie udzielonej zgody więcej+ przez wysłanie maila na adres: daneosobowe@promedica24.pl. lub drogą telefoniczną dzwoniąc na numer: +48 22 120 21 00, pisemnie na adres: Aleje Jerozolimskie 94, 00-807 Warszawa, lub osobiście. Cofnięcie zgody nie będzie wpływało na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.-ukryj

Administratorem Państwa danych osobowych jest spółka Promedica Care Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie (00-807) przy Al. Jerozolimskich 94. Dowiedz się więcej

Polecane oferty pracy dla opiekunek

Oferta na zastępstwo - Bardzo Dobre Warunki Mieszkaniowe, Dislaken

Data wyjazdu: 2021-11-10

Okres wyjazdu: 6 tygodni

Lokalizacja: Dislaken, Niemcy

Znajomość języka: dobra

Opis oferty

Sprawdzona oferta, sympatyczna rodzina!, Kolonia

Data wyjazdu: 2021-10-28

Okres wyjazdu: 6 tygodni

Lokalizacja: Kolonia, Niemcy

Znajomość języka: brak

Opis oferty

Wyjazd jeszcze w październiku, Wiesbaden

Data wyjazdu: 2021-10-26

Okres wyjazdu: 3 miesiące

Lokalizacja: Wiesbaden, Niemcy

Znajomość języka: brak

Opis oferty