Jak wygląda praca opiekunki w Niemczech

21 listopada 2016 Redakcja Promedica24
Oceń ten artykuł

Opieka nad osobami starszymi w Niemczech to praca idealna dla osób empatycznych i wyrozumiałych, które wiedzą, jak opiekować się osobą starszą, chorą lub unieruchomioną. Praca za granicą może być sposobem na zdobycie pieniędzy, ale też prawdziwą przygodą, umożliwiającą poznanie nowych przyjaciół i podszlifowanie języka niemieckiego.

Zapotrzebowanie na opiekę nad osobami starszymi w Niemczech

Z badań Promedica Insight przeprowadzonych przez firmę Promedica24 wynika, że aż 77% niemieckich lekarzy twierdzi, że dla seniora najlepszym otoczeniem jest jego własny dom. Osoby starsze, które mogą w nim pozostać, przeciętnie żyją dłużej niż te, które przebywają w domach opieki. Obecnie aż 4,5 miliona obywateli Niemiec to osoby w wieku powyżej 75. roku życia. Zazwyczaj wymagają oni mniejszej lub większej pomocy. Jeśli rodzina nie może jej sama zapewnić, najczęściej poszukuje profesjonalnej opiekunki. Opiekunki z Polski cieszą się w Niemczech dobrą opinią, uznawane są za sumienne i profesjonalne. Z tego względu, to właśnie one są w Niemczech chętnie zatrudniane do opieki nad bliskimi.

Jakie są zadania opiekunki seniora

Opiekunka zazwyczaj mieszka w tym samym domu co jej podopieczny i do dyspozycji dostaje osobny pokój. Rodzina podopiecznego zapewnia jej też często wyżywienie. Zadania opiekunek zależą przede wszystkim od specyficznych potrzeb starszej osoby, z którą pracują. Na ogół jednak:

  • dbają one o higienę podopiecznego,
  • starają się, aby zachował dobre samopoczucie,
  • wykonują proste prace domowe, takie jak sprzątanie, pranie, zakupy i gotowanie (z uwzględnieniem diety pacjenta),
  • towarzyszą podopiecznemu podczas spacerów, zapewniają mu rozrywki, rozmawiają z nim.

Jeżeli senior jest unieruchomiony, opiekunka musi znać zasady pielęgnacji osób zmuszonych do stałego przebywania w łóżku. Do jej obowiązków będą bowiem należały także:

  • zmiana pościeli, koszuli nocnej i piżamy,
  • mycie osoby leżącej (mycie twarzy, rąk, ramion, tułowia, pleców, nóg, okolic intymnych, głowy i zębów),
  • zmiana pieluch anatomicznych oraz pieluchomajtek,
  • zapobieganie odleżynom,
  • karmienie,
  • pomoc w przeniesieniu się z łóżka na wózek.

Ponadto opiekunka często asystuje osobie starszej podczas zabiegów rehabilitacyjnych i fizjoterapeutycznych. Realizuje również zalecenia lekarza i fizjoterapeuty dotyczące chociażby pomocy w wykonywaniu ćwiczeń usprawniających. Odpowiada też za to, aby senior regularnie przyjmował leki.

Empatia to podstawowe kryterium pozwalające na pracę w charakterze opiekunki

Kobiety, które decydują się na wyjazd za granicę i pracę w charakterze opiekunki, deklarują, że pracę tę traktują jak misję niesienia pomocy osobom potrzebującym. W badaniu przeprowadzonym przez Grupę IQS dla firmy Promedica24 87% badanych, które są zainteresowane pracą za granicą, zgodziło się ze stwierdzeniem, że „rola opiekunki seniorów to misja – podobnie jak praca lekarza i pielęgniarki niesie ona pomoc potrzebującym”. Takie podejście, pełne empatii i wyrozumiałości, ułatwia pracę z osobami starszymi. Wiele z nich ma problemy ze wzrokiem i słuchem oraz cierpi na demencję, która może towarzyszyć chorobie Alzheimera. Osoby z chorobą Alzheimera mają problemy z pamięcią, wykonywaniem podstawowych czynności samoobsługowych, rozpoznawaniem znanych sobie osób i komunikatywnym wypowiadaniem się. Często występują u nich także zaburzenia emocjonalne, np. obniżony nastrój. W zaawansowanym stadium choroby są one całkowicie zdane na swojego opiekuna. Rozwój objawów tych chorób można częściowo spowolnić i złagodzić dzięki życzliwemu traktowaniu podopiecznego i zapewnieniu mu stymulacji intelektualnej, np.: rozmów, spacerów, spotkań z przyjaciółmi, gier i zabaw (o ile dana osoba jest jeszcze w stanie rozumieć ich reguły) oraz słuchania jego ulubionej muzyki.

Znajomość języka, doświadczenie w opiece nad osobami starszymi i inne przydatne kwalifikacje

Opieka nad starszą osobą najczęściej wymaga przynajmniej podstawowej znajomości języka obcego. Opiekunka powinna zatem znać język obcy (w tym przypadku język niemiecki) na tyle, aby móc prowadzić rozmowy z podopiecznym, rozumieć jego prośby i życzenia, zrobić w sklepie zakupy, umówić pacjenta na wizytę lekarską i zrozumieć zalecenia lekarza. Osoby, które miały już kontakt z językiem niemieckim, mogą odświeżyć jego znajomość dzięki zasobom dostępnym w internecie. Dzięki materiałom udostępnianym często przez firmy organizujące pracę za granicą nawet osoby początkujące mogą poznać podstawy języka niemieckiego wystarczające do pracy w charakterze opiekunki osoby starszej.

Dla wielu osób opieka nad osobami starszymi to sposób na realizację zawodową i wykorzystanie umiejętności związanych z opieką nad osobą starszą lub chorą. W badaniu dla firmy Promedica24 aż 86% osób zgodziło się ze stwierdzeniem, że praca za granicą w charakterze opiekunki pozwoli im wykorzystać doświadczenie zdobyte podczas opieki nad kimś z rodziny. Bezcenne doświadczenie zdobyte w ten sposób można z pożytkiem wykorzystać, zyskując przy tym wdzięczność bliskich podopiecznego.

Dobrze jest także, aby opiekunka miała prawo jazdy oraz praktykę w prowadzeniu samochodu. Bywa to przydatne przede wszystkim wtedy, kiedy podopiecznego trzeba dowozić do lekarza lub na rehabilitację.

Podczas rekrutacji firma organizująca opiekę medyczną dla seniorów sprawdzi umiejętności i predyspozycje kandydatki na opiekunkę. Zgodnie z nimi zostanie jej powierzona opieka nad pacjentem z określonymi trudnościami i związanymi z nimi wymaganiami.

Korzyści z wyjazdu do pracy w Niemczech

Dla wielu osób najważniejszą motywację do pracy za granicą stanowi możliwość zarobienia pieniędzy. Może to być szczególnie istotne dla kobiet po 50. roku życia, które dotychczas nie pracowały zawodowo. Za granicą ich doświadczenie i umiejętności zdobyte w sposób nieformalny będą doceniane i wynagradzane. Kontrakt na opiekę najczęściej podpisywany jest na okres od 3 tygodni do 6 miesięcy. Pracę tę można zatem podjąć zarówno po to, żeby szybko podreperować budżet, jak i po to, żeby odłożyć trochę oszczędności.

Pieniądze to jednak nie jedyna przyczyna, dla której warto rozważyć wyjazd. Praca w Niemczech to także sposób na nabranie biegłości w posługiwaniu się językiem niemieckim, którego znajomość staje się coraz bardziej pożądana na rynku pracy. Kilka tygodni w kraju Goethego i Schillera to także niepowtarzalna możliwość zobaczenia wielu cennych zabytków architektury, zwiedzania muzeów, w których znajdują się najsłynniejsze dzieła sztuki, wysłuchania koncertu w wykonaniu słynnych na cały świat filharmoników. Wyjazd za granicę umożliwia też poznanie ciekawych ludzi i nawiązanie nowych przyjaźni, o co z wiekiem bywa coraz trudniej.