1. Promedica24 >
  2. Aktualności >
  3. Jaka jest idealna temperatura pokojowa dla seniora?

Jaka jest idealna temperatura pokojowa dla seniora?

20-03-2020 Opieka nad osobą starszą
 

Bardzo często podczas odwiedzin u babci lub innej starszej osoby, ma się wrażenie, że w mieszkaniu jest bardzo ciepło, wręcz duszno! Wszystko dlatego, że seniorzy inaczej odczuwają temperaturę otoczenia – najczęściej jest im zimniej niż młodszym osobom. Wpływ na to mogą mieć problemy z krążeniem, spowolniony metabolizm, ale również naturalne procesy związane ze starzeniem się organizmu, które nie wynikają z żadnych dolegliwości. Czy jednak maksymalne nagrzewanie mieszkania jest dobrym rozwiązaniem? Zdecydowanie nie – i to bez względu na wysokość rachunków!

Opieka nad osobą starszą – dlaczego seniorzy inaczej odczuwają temperaturę?

Średnia temperatura organizmu zdrowego dorosłego człowieka wynosi do 37 stopni Celsjusza. U osoby starszej może być ona niższa nawet o 1 stopień i wynosić około 36,0-36,2. Wcale nie musi wynikać to z żadnej choroby. To, pozornie niewielkie, odstępstwo od normy może mieć jednak duże znaczenie, w kontekście uczucia komfortu termicznego, i prowadzić do nadmiernego nagrzewania mieszkania.

Idealna temperatura pokojowa dla seniora?

Za punkt wyjścia do ustalenia temperatury pokojowej przyjmuje się 21 stopni Celsjusza, o wilgotności około 40%. Jeśli jednak senior odczuwa chłód przy takiej wartości, można podnieść ją o około 2 stopnie, ale raczej nie więcej. Taka temperatura powinna być w pokoju, w którym spędza się najwięcej czasu. Niższa temperatura powinna być w sypialni. W przypadku dorosłych osób mówi się, że najlepiej spać przy 17 stopniach Celsjusza, jednak dla seniora może być to zdecydowanie za mało, zwłaszcza jeśli zdarza mu się wstawać w nocy do toalety lub kuchni. W sypialni seniora najlepiej utrzymać temperaturę do 20 stopni Celsjusza. Najwyższa temperatura w domu powinna być zawsze w łazience. Może być tam nawet 26-27 stopni Celsjusza. Po kąpieli bardzo łatwo się zaziębić i złapać infekcję – te, mogą być szczególnie uciążliwe dla seniorów, więc lepiej całkowicie ich unikać.

Komfort termiczny seniora – zależy nie tylko od temperatury w mieszkaniu!

Podkręcenie temperatury w mieszkaniu jest najprostszym, ale wcale nie najlepszym sposobem na uczucie chłodu. Opiekując się osobą starszą o wiele lepiej zaproponować jej pozostawienie temperatury na tym samym poziomie lub tylko nieznacznie jej podniesienie, a w zamian dostosować garderobę. Najlepiej założyć więcej warstw lekkich ubrań, z naturalnych izolujących materiałów, jak bawełna czy wełna. W razie konieczności, można dołożyć (lub zdjąć) jedną warstwę, w razie konieczności. Ubieranie się na cebulkę jest bardziej efektywne od podnoszenia temperatury w całym mieszkaniu, które trwa długo i zdecydowanie więcej kosztuje.

Dieta i ruch – przy opiece nad seniorem kluczowe w kontekście temperatury

W kontekście utrzymywania odpowiedniej temperatury ciała, a tym samym poczucia komfortu termicznego, niezwykle istotne kwestie to również właściwie zbilansowana dieta dla osób starszych oraz odpowiednia dawka ruchu.

Seniorzy często nie przykładają należytej uwagi do spożywanych posiłków – jedzą mniej, niż powinni, a ich posiłki bywają nieurozmaicone. Nie chodzi jednak o walory smakowe, a wartości odżywcze. Podstawowa kwestia to kaloryczność – to z niej wynika ilość energii dostarczonej do organizmu. Seniorzy mają mniejsze zapotrzebowanie na energię od osób młodszych, ale dostarczenie dziennie do 1700-1800 kcal dla kobiet i do 2000 kcal dla mężczyzn to warunek konieczny, aby organizm prawidłowo funkcjonował. Do tego trzeba zadbać o odpowiednie wartości odżywcze – węglowodany złożone, białko z mięsa lub roślin strączkowych, tłuszcze nienasycone oraz witaminy i minerały z warzyw oraz owoców powinny znaleźć się w diecie każdego seniora, który chce dbać o swoje zdrowie i samopoczucie, w tym również komfort termiczny.

Na końcu nie można nie wspomnieć o aktywności osób starszych. Ruch, nawet zwykły spacer, kilka wymachów ramion lub skłonów mogą podnieść ciśnienie krwi, poprawić krążenie, pomóc natlenić organizm – nie tylko sprawić, że seniorowi zrobi się cieplej, ale ogólnie poprawi mu się samopoczucie. Podstawowe i niezbyt obciążające ćwiczenia można przeprowadzać samodzielnie. Dobrym pomysłem jest też jednak zorganizowana aktywność fizyczna osób starszych – na przykład w postaci fizjoterapii lub innych zajęć grupowych.

 

Pracuj z solidnym pracodawcą i zyskaj

  • atrakcyjne zarobki
  • sprawdzone i indywidualnie dobrane oferty pracy
  • pełną organizację podróży i pobytu: transport, zakwaterowanie i wyżywienie
  • kompleksowe szkolenia merytoryczne z zakresu opieki nad seniorami, udokumentowane certyfikatami
  • dodatkowe ubezpieczanie medyczne (ERGO)
  • całodobowe wsparcie telefoniczne 24/7
  • dedykowanego Opiekuna Kontraktu

Rekrutacja na terenie całej Polski. Prosty i szybki proces rekrutacji!

Zgłoś się »

Zgłoś się do nas. Bezpłatnie oddzwonimy!

Fields with * are required

Informujemy o możliwości wycofania w dowolnym momencie udzielonej zgody więcej+ przez wysłanie maila na adres: daneosobowe@promedica24.pl. lub drogą telefoniczną dzwoniąc na numer: +48 22 120 21 00, pisemnie na adres: Aleje Jerozolimskie 94, 00-807 Warszawa, lub osobiście. Cofnięcie zgody nie będzie wpływało na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.-ukryj

Administratorem Państwa danych osobowych jest spółka Promedica Care Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie (00-807) przy Al. Jerozolimskich 94. Dowiedz się więcej

Polecane oferty pracy dla opiekunek

Opiekun seniora w Niemczech, Mannheim

Data wyjazdu: 2021-11-11

Okres wyjazdu: 6 tygodni

Lokalizacja: Mannheim, Niemcy

Znajomość języka: brak

Opis oferty

Kontrakt do samotnej podopiecznej, Mainz

Data wyjazdu: 2021-11-04

Okres wyjazdu: 2 miesiące

Lokalizacja: Mainz, Niemcy

Znajomość języka: brak

Opis oferty

Sprawdzona oferta u Pani Helgi , Bad Homburg

Data wyjazdu: 2021-11-05

Okres wyjazdu: 2 miesiące

Lokalizacja: Bad Homburg, Niemcy

Znajomość języka: brak

Opis oferty