1. Promedica24 >
  2. Aktualności >
  3. Opieka nad niemieckim seniorem – jak się przygotować?

Opieka nad niemieckim seniorem – jak się przygotować?

23-08-2019
 

Wiele osób decyduje się podjąć opieki nad seniorem za zachodnią granicą kraju. Nic w tym dziwnego – społeczeństwo niemieckie się starzeje, zapotrzebowanie na opiekunów dla osób starszych jest ogromne, a warunki pracy bardzo korzystne. Jeśli zastanawiasz się nad tym, jak, jeszcze przed wyjazdem, przygotować się do opieki nad niemieckim seniorem – ten artykuł powstał z myślą o Tobie!

Zanim ruszysz w drogę

Oferty pracy w charakterze opiekunki lub opiekuna dla seniora w Niemczech można znaleźć tu: https://promedica24.com.pl/oferty-pracy/praca-w-niemczech/. Ale nie podejmuj decyzji pochopnie  –  Twój wyjazd może zostać zorganizowany nawet kilka dni po tym, jak wykonasz pierwszy, oficjalny krok i klikniesz „aplikuj” po wybraniu wymarzonego miejsca pracy. Dlatego, zanim ruszysz w drogę do Niemiec, a nawet zanim przystąpisz do rekrutacji, odpowiednio się przygotuj. Jedna sprawa to powiadomienie rodziny i bliskich czy załatwienie bieżących spraw w Polsce, druga – i tą zajmiemy się w artykule – to wszystko to, co ułatwi Ci nie tylko kontakt z podopiecznym na miejscu, ale także łatwiejszą aklimatyzację poza domem.

Po co język niemiecki do opieki nad seniorem

Biura oferujące pośrednictwo w pracy, której podstawą jest opieka nad seniorem, wśród wymagań wobec kandydatów wymieniają przynajmniej podstawową znajomość języka niemieckiego. Nie ma w tym nic dziwnego, jeśli zdać sobie sprawę, że rolą opiekuna osób starszych jest sprostanie wielu obowiązkom, od prowadzenia domu, aż po towarzyszenie seniorowi w życiu codziennym – w tym podawaniu leków, pomocy w poruszaniu się, pielęgnacji ciała, sprzątaniu, zakupom… Trudno będzie załatwić codzienne sprawy, bez umiejętności porozumienia się w sklepie, aptece, na poczcie czy w innych miejscach. Co gorsze, niełatwa będzie też komunikacja z rodziną seniora, która wie o nim najwięcej i może wiele podpowiedzieć lub zasugerować.

Rozmowa to podstawa

Spośród wszystkich wyzwań, związanych z opieką nad seniorem, najważniejszym jest opieka wyrażająca się w towarzyszeniu seniorowi – spędzanie z nim czasu, dzielenie radości i trosk, nie sposób zaś realizować tego zadania, bez możliwości swobodnej komunikacji w języku podopiecznego. Każdy, nie tylko osoby starsze, chce móc opowiadać, słuchać, budować relację z drugim człowiekiem – dlatego rozmowa jest tak istotnym elementem porozumienia! Między podopiecznym a opiekunem, a często także sąsiadami, znajomymi czy rodziną podopiecznego, powstaje więź. By ją nawiązać i wzmacniać, znajomość naturalnego języka komunikacji (w tym przypadku niemieckiego) jest nieodzowna. Nie można też nie wspomnieć o tym, że wyjeżdżając do pracy do Niemiec bez znajomości niemieckiego, opiekun sam skazuje się na niepowodzenie w wielu sytuacjach, a co za tym idzie – poczucie wyobcowania i nieporadności.

Nauka języka niemieckiego – zajęcia obowiązkowe

Nieznajomość języka obcego jest przeszkodą, ale nie niemożliwą do pokonania. Decydując się na wyjazd do opieki nad seniorem z Promedica24, możesz liczyć na wsparcie również w tym zakresie. Na naszej stronie znajdziesz zarówno darmowe kursy języka niemieckiego online, jak również  bogatą ofertę stacjonarnych kursów niemieckiego od podstaw organizowanych w wielu miastach na terenie całej Polski. Niemieckiego można uczyć się oczywiście w większości szkół językowych, ale program kursów oferowanych przez Promedica24 jest szczególnie wart uwagi ze względu na to, że został przygotowany specjalnie z myślą o przyszłych opiekunach na podstawie doświadczeń osób pracujących w tym zawodzie i podopiecznych. Nauka obejmuje nie tylko codzienne zwroty, ale także słownictwo opisujące czynności z zakresu opieki nad osobą starszą lub chorą.

Kultura i zwyczaje

Żeby dostosować swoje zachowanie i sposób sprawowania opieki nad seniorem do oczekiwań jego i bliskich, warto orientować się także w kulturze i zwyczajach. Dobrze wiedzieć, kiedy podopieczny ma urodziny, by grzecznie złożyć mu życzenia. Dowiedzieć się, czy i jeśli tak, to w jaki sposób celebruje uroczystości religijne, narodowe czy rodzinne. Jaki rozkład dnia jest dla niego najbardziej korzystny, jakie są jego indywidualne przyzwyczajenia, ale także zwyczaje wynikające z kultury kraju. Czy utrzymuje kontakty z innymi seniorami, ma wielu znajomych, przyjaciół i bliskich, a także, w jaki sposób spędzają czas. To ważne z wielu przyczyn – od zachowania pozytywnych stosunków z podopiecznym i jego bliskimi, aż po dbałość o tzw. reżim czasu, którego zaniedbanie, szczególnie w przypadku osób z demencją, może mieć zły wpływ na nastrój seniora.

Zarówno kompetencje językowe, jak znajomość tradycji i kultury łatwo zdobyć, a z pomocą przychodzą kursy i materiały oferowane przez Promedica24. Zawsze warto wierzyć w swoje możliwości – dowodem na to niech będzie to, że zaufało nam już 39 094 opiekunów!

 

 

Pracuj z solidnym pracodawcą i zyskaj

  • atrakcyjne zarobki
  • sprawdzone i indywidualnie dobrane oferty pracy
  • pełną organizację podróży i pobytu: transport, zakwaterowanie i wyżywienie
  • kompleksowe szkolenia merytoryczne z zakresu opieki nad seniorami, udokumentowane certyfikatami
  • dodatkowe ubezpieczanie medyczne (ERGO)
  • całodobowe wsparcie telefoniczne 24/7
  • dedykowanego Opiekuna Kontraktu

Rekrutacja na terenie całej Polski. Prosty i szybki proces rekrutacji!

Zgłoś się »

Zgłoś się do nas. Bezpłatnie oddzwonimy!

Fields with * are required

Informujemy o możliwości wycofania w dowolnym momencie udzielonej zgody więcej+ przez wysłanie maila na adres: daneosobowe@promedica24.pl. lub drogą telefoniczną dzwoniąc na numer: +48 22 120 21 00, pisemnie na adres: Aleje Jerozolimskie 94, 00-807 Warszawa, lub osobiście. Cofnięcie zgody nie będzie wpływało na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.-ukryj

Administratorem Państwa danych osobowych jest spółka Promedica Care Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie (00-807) przy Al. Jerozolimskich 94. Dowiedz się więcej

Polecane oferty pracy dla opiekunek

Praca w Niemczech dla doświadczonej opiekunki, wieś

Data wyjazdu: 2022-02-14

Okres wyjazdu: 6 tygodni

Lokalizacja: wieś, Niemcy

Znajomość języka: dobra

Opis oferty

Praca u Sprawdzonej Rodziny - Wysokie Wynagrodzenie, Göppingen

Data wyjazdu: 2022-02-14

Okres wyjazdu: 6 tygodni

Lokalizacja: Göppingen, Niemcy

Znajomość języka: podstawowa

Opis oferty

Sprawdzona oferta dla doświadczonego Opiekuna!, Wolfsburg

Data wyjazdu: 2022-02-07

Okres wyjazdu: 6 tygodni

Lokalizacja: Wolfsburg, Niemcy

Znajomość języka: bardzo dobra

Opis oferty