1. Promedica24 >
  2. Aktualności >
  3. Opieka seniora – kiedy wybrać opiekunkę osób starszych, a kiedy dom opieki?

Opieka seniora – kiedy wybrać opiekunkę osób starszych, a kiedy dom opieki?

07-10-2020 Praca za granicą, Zawód opiekunki
 

Starsi ludzie bardzo często potrzebują pomocy, choć nie zawsze chcą się do tego przyznać. Pomoc dla seniora może przybierać różne formy: od towarzyszenia w codziennych czynnościach aż po aktywizowanie do twórczego spędzania czasu. Najbliżsi, którzy szukają osób do pomocy przy starszej osobie, mogą skorzystać z domów opieki lub zatrudnić Opiekunkę seniora. W jakich sytuacjach sprawdzą się poszczególne rozwiązania? Dlaczego warto skorzystać z pomocy Opiekunki?

Opieka nad seniorem – nie zawsze na pełen etat

Opieka nad osobami starszymi to niezwykle wymagające zajęcie, które mimo różnego wymiaru godzin wymaga od Opiekunki pełnego poświęcenia. Wszystko zależy od tego, w jakiej kondycji jest podopieczny i czy mieszka sam czy z kimś jeszcze. Opiekunka osób starszych może być zatrudniona na kilka godzin tygodniowo, np. żeby dostarczać podopiecznemu zakupy czy sprzątać mieszkanie. Może również mu towarzyszyć, gdy pozostali domownicy są w pracy, a senior nie może przebywać sam w mieszkaniu. Z kolei opieka seniora za granicą, tak jak w przypadku zatrudnienia za pośrednictwem Promedica24,  najczęściej wiąże się z koniecznością stałego pobytu w jego miejscu zamieszkania, przez określony czas
– miesiąc, dwa, a nawet pół roku. Jak widać, opieka nad osobą starszą może przyjmować różne wymiary czasowe. Wszystko zależy od rodzaju kontraktu i stanu podopiecznego.

 

Opiekunka osób starszych – nieoceniona pomoc

Profesjonalna Opiekunka seniora doskonale wie, jak opiekować się osobą starszą w domu.
To wymagające zajęcie, w którym bardzo ważna jest empatia, cierpliwość i podstawowa wiedza medyczna. Warto mieć na względzie, że potrzeby, tak jak i możliwości seniorów, są różne. Co zrobić, żeby współpraca Opiekunki z podopiecznym, jak i jego rodziną przebiegała efektywnie? Pod tym linkiem można znaleźć kilka porad, które mogą okazać się w tej kwestii pomocne: https://promedica24.com.pl/praca-opiekunki/warto-wiedziec/relacje-z-rodzina-podopiecznego-i-z-podopiecznym/.

 

Idealna opiekunka seniora, czyli jaka?

Opiekunka osób starszych to zawód przeznaczony dla tych, których cechuje wyjątkowo wysoka empatia do drugiego człowieka. Jeśli ktoś planuje karierę w branży opiekuńczej a wie, że łatwo się denerwuje i można go szybko wyprowadzić z równowagi, już teraz powinien zastanowić się nad swoją decyzją. Cierpliwość jest w tym zawodzie niezbędna. Wszystko dlatego, że osoby starsze, każdego dnia muszą zmagać się z ograniczeniami swojego ciała, a czas ich reakcji może być wydłużony. Z kolei brak empatii skutecznie uniemożliwi nawiązanie więzi z podopiecznym i stworzeniu z nim relacji opartej na zaufaniu. W Promedica24 doskonale zdajemy sobie sprawę z codziennych wyzwań z jakimi zmagają się seniorzy. Wychodząc naprzeciw potrzebom zarówno opiekunek jak i podopiecznych stworzyliśmy kompleksowy poradnik opieki, który dostępny jest na stronie Promedica24 lub w formie pliku PDF do ściągnięcia na komputer.

W zawodzie opiekunki seniora przydatne będzie wykształcenie medyczne, choć nie jest ono wymagane. Podstawowa wiedza medyczna pozwoli Opiekunce np. rozpoznać pierwsze oznaki odwodnienia u osoby starszej czy sprawi, że będzie posiadała odpowiednią wiedzę, aby zajmować się osobą z zaawansowaną demencją lub wymagającą specjalistycznej opieki (pielęgnacja osób posiadających cewnik, stomię lub sondę żołądkową). Przy wykonywaniu niektórych czynności niezbędna jest również sprawność fizyczna – podniesienie podopiecznego wymaga sporej siły.

 

Dom opieki – kiedy jest koniecznością?

Opiekunka osób starszych nie zawsze jest w stanie sprostać wyzwaniom, jakie czekają na nią podczas opieki nad seniorem. Czasem zdarza się, że podopieczny zaczyna zachowywać się agresywnie (agresja może towarzyszyć niektórym chorobom wieku starczego). W początkowej fazie powstałe zmiany osobowe można najczęściej opanować za pomocą metod farmakologicznych. Jednak, kiedy zaczną się pogłębiać, leki nie przynoszą pożądanych rezultatów. Wraz z postępującą chorobą senior zaczyna być zagrożeniem nie tylko dla samego siebie, ale też dla osób w swoim otoczeniu. W takiej sytuacji opieka nad seniorem w domu jest niemożliwa i należy rozważyć pobyt podopiecznego w domu opieki.

 

Pracuj z solidnym pracodawcą i zyskaj

  • atrakcyjne zarobki
  • sprawdzone i indywidualnie dobrane oferty pracy
  • pełną organizację podróży i pobytu: transport, zakwaterowanie i wyżywienie
  • kompleksowe szkolenia merytoryczne z zakresu opieki nad seniorami, udokumentowane certyfikatami
  • dodatkowe ubezpieczanie medyczne (ERGO)
  • całodobowe wsparcie telefoniczne 24/7
  • dedykowanego Opiekuna Kontraktu

Rekrutacja na terenie całej Polski. Prosty i szybki proces rekrutacji!

Zgłoś się »

Zgłoś się do nas. Bezpłatnie oddzwonimy!

Fields with * are required

Informujemy o możliwości wycofania w dowolnym momencie udzielonej zgody więcej+ przez wysłanie maila na adres: daneosobowe@promedica24.pl. lub drogą telefoniczną dzwoniąc na numer: +48 22 120 21 00, pisemnie na adres: Aleje Jerozolimskie 94, 00-807 Warszawa, lub osobiście. Cofnięcie zgody nie będzie wpływało na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.-ukryj

Administratorem Państwa danych osobowych jest spółka Promedica Care Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie (00-807) przy Al. Jerozolimskich 94. Dowiedz się więcej

Polecane oferty pracy dla opiekunek

Hamburg - Wyjazd do Podopiecznego od 10.11 do 10.01, Hamburg

Data wyjazdu: 2020-11-10

Okres wyjazdu: 2 miesiące

Lokalizacja: Hamburg, Niemcy

Znajomość języka: bardzo dobra

Opis oferty

Samotna Pani Suzanne, Kolonia

Data wyjazdu: 2020-11-14

Okres wyjazdu: 2 miesiące

Lokalizacja: Kolonia, Niemcy

Znajomość języka: bardzo dobra

Opis oferty

Pilnie! Sprawdzone Zlecenie, Bielefeld

Data wyjazdu: 2020-11-16

Okres wyjazdu: 6 tygodni

Lokalizacja: Bielefeld, Niemcy

Znajomość języka: średnia

Opis oferty