Wysokie temperatury mogą być niebezpieczne dla osób w każdym wieku, a w szczególności dla seniorów. Udar cieplny, zawał serca, odwodnienie, przegrzanie organizmu, zasłabnięcia – to tylko niektóre z zagrożeń wynikających z upałów. Opiekunki osób starszych, muszą w tym czasie szczególnie zadbać o swoich podopiecznych i nie dopuścić do sytuacji, która mogłaby zagrażać ich życiu lub zdrowiu.
Do jednego z głównych zadań opiekunki osób starszych należy zorganizowanie podopiecznemu dnia w taki sposób, by zapewnić mu bezpieczeństwo. Jest to szczególnie ważne w czasie, gdy na zewnątrz panują wysokie temperatury. Upały mogą być bardzo niebezpieczne dla osób z chorobami serca, niskim ciśnieniem, nadczynnością tarczycy czy nadwagą. Poniżej kilka rad dla opiekunek seniorów, z których powinny skorzystać podczas upałów.
Pozostanie w domu to najlepsze rozwiązanie, szczególnie między godziną 11, a 15, kiedy temperatury na zewnątrz są najwyższe.
Jeśli nie da się uniknąć wyjścia na zewnątrz, należy pamiętać o nałożeniu na twarz ochronnego kremu z filtrem UV, zabraniu ze sobą nakrycia głowy oraz odpowiednim stroju – z lekkich i przewiewnych materiałów i odkrytych butów.
W pokoju, w którym będzie przebywał senior, warto zasłonić okna i jeśli jest taka potrzeba, umieścić w nim wiatrak, który schłodzi temperaturę.
Chłodne kąpiele i stosowanie zimnych okładów na ciało, to kolejny sposób na przezwyciężenie upałów.
Przebywanie podczas upałów w klimatyzowanych pomieszczeniach lub sięganie po napoje prosto z lodówki nie jest wskazane. Narażenie podopiecznego na duże różnice temperatur, może skończyć się infekcją górnych dróg oddechowych lub przeziębieniem, które będzie trudno zwalczyć seniorowi, szczególnie podczas upałów.
Przewiewne ubranie i buty z odkrytymi palcami, mogą pomóc uniknąć przegrzania organizmu. Lepiej zrezygnować z elementów garderoby ze sztucznych tkanin, które nie przepuszczają powietrza i mogą powodować nadmierne pocenie. Warto sięgać po ubrania z naturalnych materiałów, jak bawełna czy len.
W czasie upałów, lepiej zrezygnować z ciężkostrawnych posiłków i zamienić je na lekkie dania na bazie warzyw i owoców. Warto też pamiętać o regularnym uzupełnianiu płynów (co najmniej 2 litry dziennie).
Kwestią zasadniczą podczas sprawowania opieki nad osobami starszymi podczas upałów, jest zadbanie o odpowiednie nawodnienie organizmu podopiecznego. Dzienne zapotrzebowanie na wodę osoby dorosłej to ok. 2 litry. Niektórzy seniorzy, mogą mieć problem nie tylko z przygotowaniem napoju, ale też z prawidłowym odczuwaniem pragnienia, dlatego warto często przypominać im o konieczności przyjmowania płynów i dodatkowo do tego zachęcać. Ważne jest, żeby wodę lub inne mało słodkie napoje, dostarczać do organizmu regularnie – najlepiej mniej więcej co godzinę pić chociaż kilka łyków. Niedobór wody jest szczególnie niebezpieczny dla osób, które przyjmują leki. Gdy w ich sytuacji dochodzi do odwodnienia, zwiększa się stężenie leków w organizmie, co może doprowadzić do zapaści lub innego rodzaju powikłań. Przy wysokich temperaturach, przyda się także odpowiednia dieta, bogata w owoce i warzywa, które zawierają dużo wody.
Kiedy na zewnątrz panują wysokie temperatury, opiekunka osób starszych powinna obserwować swojego podopiecznego baczniej niż zwykle. Nadmierne upały mogą spowodować u seniorów:
Niepokojące objawy, na które powinna zwrócić uwagę opiekunka, to – przede wszystkim – ból głowy, nudności, mroczki przed oczami i ogólne, złe samopoczucie. W takiej sytuacji, pacjenta należy przetransportować do chłodnego miejsca i uzupełnić mu płyny. Jeśli dojdzie do utraty przytomności lub pojawią się drgawki, niezbędne będzie wezwanie pomocy. Warto znać również objawy udaru cieplnego (organizm nie jest w stanie samodzielnie obniżyć temperatury) i słonecznego (powstaje przy dużym, bezpośrednim nasłonecznieniu), by szybko każde z nich rozpoznać. W pierwszym przypadku, pojawia się wysoka temperatura ciała, tętno jest przyspieszone, a skóra sucha. Udar słoneczny objawia się zawrotami głowy, poparzeniami skóry i ogólnym zaniepokojeniem.
Wysokie temperatury są uciążliwe dla młodych ludzi, a dla seniorów, często mogą być niebezpieczne. Razem ze wzrostem temperatury na zewnątrz, rośnie ryzyko odwodnienia, przegrzania organizmu, a nawet udaru. Na opiekunce osób starszych spoczywa obowiązek zapewnienia seniorowi, jak najlepszych warunków, szczególnie w tym trudnym czasie, by uniknął zagrożenia zdrowia. Bardzo ważne jest, aby stosować się do wymienionych wyżej rad. Wtedy, szansa na uniknięcie powikłań związanych z upałami, będzie dużo większa.
Data wyjazdu: 2021-02-01
Okres wyjazdu: 6 tygodni
Lokalizacja: Wessel, Niemcy
Znajomość języka: bardzo dobra
Opis ofertyData wyjazdu: 2021-02-12
Okres wyjazdu: 6 tygodni
Lokalizacja: Altdorf, Niemcy
Znajomość języka: średnia
Opis ofertyData wyjazdu: 2021-02-01
Okres wyjazdu: 1 miesiąc
Lokalizacja: Bonn, Niemcy
Znajomość języka: bardzo dobra
Opis oferty