1. Promedica24 >
 2. Aktualności >
 3. Pomóż seniorowi przetrwać upały – praktyczne porady dla opiekunek osób starszych

Pomóż seniorowi przetrwać upały – praktyczne porady dla opiekunek osób starszych

23-08-2019
 

Wysokie temperatury mogą być niebezpieczne dla osób w każdym wieku, a w szczególności dla seniorów. Udar cieplny, zawał serca, odwodnienie, przegrzanie organizmu, zasłabnięcia – to tylko niektóre z zagrożeń wynikających z upałów. Opiekunki osób starszych, muszą w tym czasie szczególnie zadbać o swoich podopiecznych i nie dopuścić do sytuacji, która mogłaby zagrażać ich życiu lub zdrowiu.

 

Zdrowie seniora – jak o nie zadbać w trakcie upałów?

Do jednego z głównych zadań opiekunki osób starszych należy zorganizowanie podopiecznemu dnia w taki sposób, by zapewnić mu bezpieczeństwo. Jest to szczególnie ważne w czasie, gdy na zewnątrz panują wysokie temperatury. Upały mogą być bardzo niebezpieczne dla osób z chorobami serca, niskim ciśnieniem, nadczynnością tarczycy czy nadwagą. Poniżej kilka rad dla opiekunek seniorów, z których powinny skorzystać podczas upałów.

 • Unikanie wychodzenia na zewnątrz

Pozostanie w domu to najlepsze rozwiązanie, szczególnie między godziną 11, a 15, kiedy temperatury na zewnątrz są najwyższe.

 • Przygotowanie do wizyty na dworze

Jeśli nie da się uniknąć wyjścia na zewnątrz, należy pamiętać o nałożeniu na twarz ochronnego kremu z filtrem UV, zabraniu ze sobą nakrycia głowy oraz odpowiednim stroju – z lekkich i przewiewnych materiałów i odkrytych butów.

 • Odpowiednie przygotowanie pomieszczenia

W pokoju, w którym będzie przebywał senior, warto zasłonić okna i jeśli jest taka potrzeba, umieścić w nim wiatrak, który schłodzi temperaturę.

 • Kąpiele i okłady

Chłodne kąpiele i stosowanie zimnych okładów na ciało, to kolejny sposób na przezwyciężenie upałów.

 • Unikanie skrajnych temperatur

Przebywanie podczas upałów w klimatyzowanych pomieszczeniach lub sięganie po napoje prosto z lodówki nie jest wskazane. Narażenie podopiecznego na duże różnice temperatur, może skończyć się infekcją górnych dróg oddechowych lub przeziębieniem, które będzie trudno zwalczyć seniorowi, szczególnie podczas upałów.

 • Odpowiedni ubiór

Przewiewne ubranie i buty z odkrytymi palcami, mogą pomóc uniknąć przegrzania organizmu. Lepiej zrezygnować z elementów garderoby ze sztucznych tkanin, które nie przepuszczają powietrza i mogą powodować nadmierne pocenie. Warto sięgać po ubrania z naturalnych materiałów, jak bawełna czy len.

 • Dieta dopasowana do temperatury

W czasie upałów, lepiej zrezygnować z ciężkostrawnych posiłków i zamienić je na lekkie dania na bazie warzyw i owoców. Warto też pamiętać o regularnym uzupełnianiu płynów (co najmniej 2 litry dziennie).

Odpowiednie nawodnienie organizmu

Kwestią zasadniczą podczas sprawowania opieki nad osobami starszymi podczas upałów, jest zadbanie o odpowiednie nawodnienie organizmu podopiecznego. Dzienne zapotrzebowanie na wodę osoby dorosłej to ok. 2 litry. Niektórzy seniorzy, mogą mieć problem nie tylko z przygotowaniem napoju, ale też z prawidłowym odczuwaniem pragnienia, dlatego warto często przypominać im o konieczności przyjmowania płynów i dodatkowo do tego zachęcać. Ważne jest, żeby wodę lub inne mało słodkie napoje, dostarczać do organizmu regularnie – najlepiej mniej więcej co godzinę pić chociaż kilka łyków. Niedobór wody jest szczególnie niebezpieczny dla osób, które przyjmują leki. Gdy w ich sytuacji dochodzi do odwodnienia, zwiększa się stężenie leków w organizmie, co może doprowadzić do zapaści lub innego rodzaju powikłań. Przy wysokich temperaturach, przyda się także odpowiednia dieta, bogata w owoce i warzywa, które zawierają dużo wody.

Opiekunka seniora – na co powinna zwrócić uwagę podczas upałów?

Kiedy na zewnątrz panują wysokie temperatury, opiekunka osób starszych powinna obserwować swojego podopiecznego baczniej niż zwykle. Nadmierne upały mogą spowodować u seniorów:

 • odwodnienie,
 • zaburzenia krzepnięcia krwi,
 • skoki ciśnienia,
 • udar słoneczny,
 • udar cieplny.

Niepokojące objawy, na które powinna zwrócić uwagę opiekunka, to – przede wszystkim – ból głowy, nudności, mroczki przed oczami i ogólne, złe samopoczucie. W takiej sytuacji, pacjenta należy przetransportować do chłodnego miejsca i uzupełnić mu płyny. Jeśli dojdzie do utraty przytomności lub pojawią się drgawki, niezbędne będzie wezwanie pomocy. Warto znać również objawy udaru cieplnego (organizm nie jest w stanie samodzielnie obniżyć temperatury) i słonecznego (powstaje przy dużym, bezpośrednim nasłonecznieniu), by szybko każde z nich rozpoznać. W pierwszym przypadku, pojawia się wysoka temperatura ciała, tętno jest przyspieszone, a skóra sucha. Udar słoneczny objawia się zawrotami głowy, poparzeniami skóry i ogólnym zaniepokojeniem.

Wysokie temperatury są uciążliwe dla młodych ludzi, a dla seniorów, często mogą być niebezpieczne. Razem ze wzrostem temperatury na zewnątrz, rośnie ryzyko odwodnienia, przegrzania organizmu, a nawet udaru. Na opiekunce osób starszych spoczywa obowiązek zapewnienia seniorowi, jak najlepszych warunków, szczególnie w tym trudnym czasie, by uniknął zagrożenia zdrowia. Bardzo ważne jest, aby stosować się do wymienionych wyżej rad. Wtedy, szansa na uniknięcie powikłań związanych z upałami, będzie dużo większa.

 

 

 

Pracuj z solidnym pracodawcą i zyskaj

 • atrakcyjne zarobki
 • sprawdzone i indywidualnie dobrane oferty pracy
 • pełną organizację podróży i pobytu: transport, zakwaterowanie i wyżywienie
 • kompleksowe szkolenia merytoryczne z zakresu opieki nad seniorami, udokumentowane certyfikatami
 • dodatkowe ubezpieczanie medyczne (ERV)
 • całodobowe wsparcie telefoniczne 24/7
 • dedykowanego Opiekuna Kontraktu

Rekrutacja na terenie całej Polski. Prosty i szybki proces rekrutacji!

Zgłoś się »

Zgłoś się do nas. Bezpłatnie oddzwonimy!

Fields with * are required

Informujemy o możliwości wycofania w dowolnym momencie udzielonej zgody więcej+ przez wysłanie maila na adres: daneosobowe@promedica24.pl. lub drogą telefoniczną dzwoniąc na numer: +48 22 120 21 00, pisemnie na adres: Aleje Jerozolimskie 94, 00-807 Warszawa, lub osobiście. Cofnięcie zgody nie będzie wpływało na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.-ukryj

Administratorem Państwa danych osobowych jest spółka Promedica Care Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie (00-807) przy Al. Jerozolimskich 94. Dowiedz się więcej

Polecane oferty pracy dla opiekunek

Opiekunka seniorów, Frankfurt

Data wyjazdu: 2019-10-08

Okres wyjazdu: 3 tygodnie

Lokalizacja: Frankfurt, Niemcy

Znajomość języka: podstawowa

Opis oferty

Oferta na zastępstwo - Wysokie Wynagrodzenie, Karlsruhe

Data wyjazdu: 2019-10-08

Okres wyjazdu: 6 tygodni

Lokalizacja: Karlsruhe, Niemcy

Znajomość języka: podstawowa

Opis oferty

Sprawdzony Kontrakt - Wysokie Wynagrodzenie, Wurzburg

Data wyjazdu: 2019-10-07

Okres wyjazdu: 3 miesiące

Lokalizacja: Wurzburg, Niemcy

Znajomość języka: średnia

Opis oferty