1. Promedica24 >
 2. Aktualności >
 3. Sytuacje nagłe w pracy opiekunki. Sprawdź, jak poradzić sobie z nieplanowanymi zdarzeniami podczas kontraktu

Sytuacje nagłe w pracy opiekunki. Sprawdź, jak poradzić sobie z nieplanowanymi zdarzeniami podczas kontraktu

25-06-2020 Praca za granicą, Zawód opiekunki
 

Decydując się na pracę w innym kraju, musisz liczyć się z tym, że każda trudna sytuacja będzie nowością – choćby z racji tego, że ma miejsce w obcym dla Ciebie środowisku. Zobacz, na jakie sytuacje nagłe powinnaś być przygotowana jako opiekunka osób starszych.

 sytuacje nagłe w pracy opiekunki

 

Ubezpieczenie od nieszczęśliwych wypadków (NNW)

Wyjeżdżając za pracą do Niemiec, warto być przygotowanym na różne sytuacje. Choć możesz być bardzo ostrożna, nie jesteś w stanie przewidzieć wszystkiego, co może Cię spotkać. Dlatego powinnaś zadbać o ubezpieczenie od nieszczęśliwych wypadków (NNW). Tego typu polisa chroni przed kosztownym leczeniem za granicą. Zwykle pozwala pokryć wydatki związane z przewiezieniem do szpitala, hospitalizacją i rehabilitacją. W wielu przypadkach wypłacone z niej środki pokryją zapotrzebowanie finansowe w okresach niezdolności do pracy. Leczenie w krajach Europy Zachodniej bywa naprawdę wysokie. Przykładowo, badania klatki piersiowej z rentgenem mogą wynieść nawet 350 euro. Koszt kilkunastodniowej hospitalizacji może znacząco przekroczyć nawet kilkanaście tysięcy euro. Ubezpieczenie NNW wydaje się przy tym niewielkim wydatkiem – w stosunku do tego, ile pozwala zaoszczędzić. Szczegółowe informacje na ten temat znajdziesz na stronie https://promedica24.com.pl/praca-opiekunki/sytuacje-nagle/.

 

Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej (OC)

Choć praca jako opiekunka osób starszych, sama w sobie, nie niesie ze sobą wielu niebezpieczeństw, nie możesz przewidzieć wszystkiego, co przydarzy się Twojemu podopiecznemu. Wypadki, które obejmują zarówno zdrowie seniorów, jak też ich mienie, niosą ze sobą określone skutki finansowe. Jeśli podopieczny lub jego rodzina będą rościć sobie prawo do zadośćuczynienia, jego koszt pokryje ubezpieczyciel z Twojego OC – do wysokości ustalonej w umowie. Jeżeli nie masz wykupionego ubezpieczenia, jedno nagłe zdarzenie może spowodować, że znacząco uszczuplisz swoje ciężko wypracowane oszczędności. Lepiej być Polakiem mądrym przed szkodą niż po.

 

Własna niedyspozycja

Czasami zdarza się tak, że pomimo dobrego stanu zdrowia, może dotknąć Cię niespodziewana choroba. W takich sytuacjach trzeba umówić się na wizytę u lekarza. Nie możesz jednak pozostawić podopiecznego bez żadnej opieki zastępczej. Jednym z prostszych rozwiązań jest konsultacja z rodziną seniora. Możesz też skontaktować się z firmą, która pośredniczy w zatrudnieniu. Zanim jednak będziesz się z kimś umawiać, powinnaś ustalić z Centrum Alarmowym ubezpieczyciela ERV, w jakiej sytuacji zdrowotnej aktualnie się znajdujesz i dostęp do jakiego lekarza specjalisty będzie Ci potrzebny. W tym celu powinnaś zadzwonić na numer: 0048 58 309 11 00. Kontaktując się z Centrum Alarmowym, możesz także ustalić procedurę do zwrotu kosztów leczenia, które pokryłaś z własnych środków. Pamiętaj, aby gromadzić wszelkie rachunki za usługi medyczne oraz za wykupione leki. W przypadku, kiedy choroba całkowicie uniemożliwia dalszą pracę, powinnaś skontaktować się z Opiekunem Kontraktu. W standardowych godzinach pracy biura możesz też zadzwonić pod numer Contact Center: 0048 22 250 55 55. W sytuacjach nagłych, które wystąpią poza godzinami pracy placówki, warto mieć pod ręką poniższy numer telefonu: 0048 662 162 068. Zabiegi stomatologiczne są rozliczane na osobnych zasadach. Każdorazowo musisz pokryć ich koszty z własnej kieszeni. Następnie powinnaś zgłosić ten fakt w formularzu (do pobrania na stronie internetowej Promedica24) i przesłać go do Działu Likwidacji Szkód ERV. Po weryfikacji, jeśli decyzja wykaże, że leczenie było zasadne, koszty zostaną Ci zwrócone.

 

Konieczność powrotu do Polski

Trudne sytuacje rodzinne, mogą wymusić na Tobie potrzebę szybszego powrotu do kraju. Zarówno odpowiedzialność, ciążąca na zawodzie opiekunki osób starszych, jak też warunki kontraktu, nie pozwalają na samowolne opuszczenie miejsca pracy. Osoba, którą do tej pory się zajmowałaś, nie może nagle pozostać sama. Zgodnie z postanowieniami umowy, będziesz zobowiązana do udowodnienia swojej sytuacji poprzez przesłanie stosownych dokumentów, na przykład zaświadczenia o przyjęciu na oddział szpitalny czy akt zgonu członka rodziny. Weź pod uwagę, że Opiekun Kontraktu musi zająć się poszukaniem zastępstwa jeszcze przed Twoim wyjazdem.

 

Śmierć podopiecznego

Podczas opieki nad osobami schorowanymi i w podeszłym wieku, trzeba mieć na uwadze, że w czasie trwania kontraktu może dojść do śmierci podopiecznego. W takich chwilach najważniejsze jest zachowanie spokoju. Pierwszym krokiem powinno być wezwanie pogotowia (numer 112), aby lekarz mógł stwierdzić zgon – zgodnie z procedurami. W przypadku braku obecności rodziny to lekarz powinien wezwać zakład pogrzebowy. Jeśli zaś uprzednio pojawią się bliscy zmarłego, sami będą zobligowani o to zadbać. Pamiętaj jednak, że to na Tobie spoczywa obowiązek skontaktowania się z rodziną – w celu przekazania smutnej informacji. Musisz też powiadomić o sytuacji koordynatora w Niemczech, a także Opiekuna. Takie wydarzenie nie kończy jednak Twojego kontraktu. Wraz z Promedica24 możesz ustalić, czy podejmiesz się opieki nad inną osobą na terenie Niemiec czy też wrócisz do Polski.

 

Praca jako opiekun seniora się opłaca!

Pomimo wielu wyzwań z jakimi musi się mierzyć opiekunka osób starszych podczas wyjazdu do pracy, z zawodem opiekuna związane jest także wiele profitów:

 • wysokie wynagrodzenie – stawki za opiekę nad osobami starszymi w Niemczech, wykraczają daleko poza możliwości zarobkowe za podobną pracę, wykonywaną w kraju.
 • możliwość poznania nowych osób – nie tylko wykonujących ten sam zawód, ale również sympatycznych podopiecznych;
 • poznanie życia w Niemczech – na własnej skórze możesz przekonać się, jak wygląda codzienność naszych zachodnich sąsiadów;
 • bezpieczny kontrakt i wsparcie w czasie jego trwania – Opiekun Kontraktu, jak również inni pracownicy Promedica24 są do Twojej dyspozycji i chętnie pomogą w razie jakichkolwiek pytań czy wątpliwości.

 

Jeśli jesteś zainteresowana pracą jako opiekunka seniorów w Niemczech, wejdź na stronę: https://promedica24.com.pl/oferty-pracy/praca-w-niemczech/ i skontaktuj się z nami!

 

Pracuj z solidnym pracodawcą i zyskaj

 • atrakcyjne zarobki
 • sprawdzone i indywidualnie dobrane oferty pracy
 • pełną organizację podróży i pobytu: transport, zakwaterowanie i wyżywienie
 • kompleksowe szkolenia merytoryczne z zakresu opieki nad seniorami, udokumentowane certyfikatami
 • dodatkowe ubezpieczanie medyczne (ERGO)
 • całodobowe wsparcie telefoniczne 24/7
 • dedykowanego Opiekuna Kontraktu

Rekrutacja na terenie całej Polski. Prosty i szybki proces rekrutacji!

Zgłoś się »

Zgłoś się do nas. Bezpłatnie oddzwonimy!

Fields with * are required

Informujemy o możliwości wycofania w dowolnym momencie udzielonej zgody więcej+ przez wysłanie maila na adres: daneosobowe@promedica24.pl. lub drogą telefoniczną dzwoniąc na numer: +48 22 120 21 00, pisemnie na adres: Aleje Jerozolimskie 94, 00-807 Warszawa, lub osobiście. Cofnięcie zgody nie będzie wpływało na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.-ukryj

Administratorem Państwa danych osobowych jest spółka Promedica Care Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie (00-807) przy Al. Jerozolimskich 94. Dowiedz się więcej

Polecane oferty pracy dla opiekunek

Pilna rekrutacja - Oferta Na Zastępstwo, Ahrensburg

Data wyjazdu: 2022-02-10

Okres wyjazdu: 6 tygodni

Lokalizacja: Ahrensburg, Niemcy

Znajomość języka: średnia

Opis oferty

27.01 wyjazd do opieki! , Pfullingen

Data wyjazdu: 2022-01-28

Okres wyjazdu: 2 miesiące

Lokalizacja: Pfullingen, Niemcy

Znajomość języka: bardzo dobra

Opis oferty

Zadzwoń i poznaj nowe oferty pracy w Opiece na terenie Niemiec! , Monachium

Data wyjazdu: 2022-01-28

Okres wyjazdu: 6 tygodni

Lokalizacja: Monachium, Niemcy

Znajomość języka: bardzo dobra

Opis oferty