Jak stan zdrowia podopiecznego wpływa na przebieg kontraktu?

14 kwietnia 2021 Redakcja Promedica24
Oceń ten artykuł

Praca jako opiekunka osób starszych to znacznie więcej niż codzienne obowiązki, to misja poprawy jakości życia podopiecznego, wspierania go i nawiązania relacji opartej na zrozumieniu.

Promedica24 rekrutuje opiekunki zarówno dla seniorów, którym w jesieni życia brakuje przede wszystkim towarzystwa, jak i te, które wspierają osoby obłożnie chore, z chorobami otępiennymi, unieruchomione, chore na nowotwór czy z workiem stomijnym. Jak stan zdrowia podopiecznego wpływa na przebieg kontraktu? Czy opiekunka seniora wie, do jakiego podopiecznego jedzie i jakie wyzwania na nią czekają? Tego wszystkiego (i znacznie więcej) dowiesz się z artykułu.

stand zdrowia podopiecznego

Specyficzne wymagania

Praca opiekunki w Niemczech to pojęcie bardzo pojemne, obejmujące różne zadania. Dlatego jedną z najważniejszych kwestii, na którą należy zwrócić uwagę jest specyficzna sytuacja podopiecznego. Zakres codziennych obowiązków może się różnić, tak jak różnią się sytuacje rodzinne, domowe czy stan zdrowia podopiecznych. Inaczej będzie wyglądała opieka nad osobą leżącą, inaczej nad seniorem z demencją, czy chorobą otępienną, niedowidzącym, poruszającym się na wózku inwalidzkim, a jeszcze inaczej nad w miarę sprawną fizycznie osobą w podeszłym wieku, która potrzebuje przede wszystkim pomocy w drobnych, codziennych sprawach i towarzystwa. Ciężko chory senior może wymagać pełnej opieki włącznie z myciem, karmieniem, załatwianiem swoich potrzeb czy poruszaniem. Te informacje należy sprawdzić i dokładnie przeanalizować przed przyjęciem oferty pracy. Promedica24 rekrutuje opiekunki osób starszych, od razu przedstawiając warunki, stan zdrowia i sytuację, w jakiej jest konkretny senior po to, by podopieczny otrzymał właściwe wsparcie, a opiekunka czuła się komfortowo w pracy.

Śmierć podopiecznego

Trzeba zdawać sobie sprawę także z tego, że stan zdrowia podopiecznego może nie tylko się pogorszyć, ale nawet może nastąpić jego zgon z powodu zaawansowanego wieku lub złego stanu zdrowia. W takich chwilach – choć to bardzo trudne – najważniejsze jest zachowanie spokoju i trzeźwego myślenia. Pierwszym krokiem powinno być wezwanie pogotowia, aby lekarz mógł stwierdzić zgon – zgodnie z procedurami. W przypadku braku obecności rodziny to lekarz powinien wezwać zakład pogrzebowy. Jeśli zaś uprzednio pojaw się rodzina zmarłego, to jej członkowie będą zobligowani o to zadbać. Opiekunka powinna skontaktować się z bliskimi podopiecznego i powiadomić o sytuacji koordynatora w Niemczech. Po śmierci podopiecznego może ona podjąć się opieki nad inną osobą na terenie Niemiec lub też wrócić do Polski. Procedury i porady dotyczące zachowania opiekunki seniora w obliczu śmierci czy pogorszenia stanu zdrowia podopiecznego są z resztą opisane bardzo szczegółowo w  „Poradniku dla opiekunek i opiekunów osób starszych”, a dzięki wsparciu Promedica24 opiekunka nigdy nie zostaje sama w obliczu trudnej sytuacji.

Zapisy umowy

Wybierając się do legalnej pracy zagranicę nie trzeba obawiać się nieznanego – zakres usług świadczonych przez opiekuna osób starszych określony jest w umowie z Promedica24. Ani bliscy seniora, ani on sam, nie mogą wymagać od opiekunki niczego, co nie zostało w niej ustalone. Zabroniona jest na przykład ingerencja opiekunki w powłoki skórne podopiecznego, jak na przykład wykonywanie zastrzyków, podawanie insuliny, pomiar cukru, opatrywanie otwartych ran i podobne zabiegi pielęgniarskie i medyczne. Te czynności wykonują osoby zatrudnione jako pielęgniarki w niemieckich instytucjach medycznych. Ponadto warto wiedzieć, że podopiecznymi chorującymi na przewlekłe choroby i bardzo często mają przyznane Pflegestufe (stopień wymaganej opieki), w niektórych przypadkach opiekują się niemieckie pielęgniarki, tzw. Pflegedienst, które wykonują zalecone przez lekarzy specjalistyczne czynności.

Opieka specjalistyczna, czyli najbardziej wymagające kontrakty

Nowotwory, rany przewlekłe, cewnik urologiczny, stomia czy sonda żołądkowa to sytuacje zdrowotne, które wiele opiekunek uznaje za najbardziej skomplikowane. Nie jest to nieuzasadnione – seniorzy cierpiący na te dolegliwości wymagają szczególnej opieki i zabiegów pielęgnacyjnych. Praca w domu takiego podopiecznego będzie z pewnością wymagała od opiekunki zaangażowania w nowe, niełatwe zadania, zdobycia dodatkowej wiedzy i bliskiej współpracy z jego bliskimi, a nawet z lekarzem czy pielęgniarką. Takie najbardziej wymagające kontrakty są jednak zwykle nie tylko lepiej opłacane, ale i bardzo cenne jako doświadczenie w historii pracy jako opiekunka. Dlatego też zapoznanie się z charakterem zadań czekających w domu podopiecznego jest ważnym aspektem kontraktu, zarówno dla początkujących opiekunek, które chcą zdobyć bezcenne doświadczenie zawodowe, jaki i dla doświadczonych opiekunek, które szukają coraz bardziej specjalistycznych wyzwań. Promedica24 przeprowadza bardzo rozległy wywiad z rodziną, bliskimi i z samym podopiecznym po to, by dokładnie określić obowiązki opiekunki seniora i wybrać do ich pełnienia najbardziej odpowiednią osobę, a z drugiej strony – by opiekunka była świadoma czekających na nią zadań i w momencie wyjazdu z kraju była pewna, że chce i jest gotowa im sprostać.