Choroby otępienne u seniorów

25 lutego 2022 Redakcja Promedica24
Oceń ten artykuł

Choroba Picka

Choroba Picka to postępujące otępienie rozpoczynające się zwykle między 50 a 60 rokiem życia. Jest to choroba rzadka, obejmująca 1-7% wszystkich otępień.

Charakteryzuje ją występowanie objawów wskazujących na uszkodzenie płatów czołowych, takich jak: euforia, apatia, niepokój czy niedostosowanie społeczne.

Otępienie naczyniopochodne i mieszane

Otępienie naczyniopochodne stanowi przyczynę zaburzeń poznawczych stwierdzanych u około 10% populacji osób starszych. W naszym kraju liczba przypadków otępienia spowodowana patologią naczyń jest stosunkowo częstsza niż w statystykach światowych.

Jest to przede wszystkim wynikiem:

  • niewłaściwej diety,
  • braku kontroli w leczeniu nadciśnienia tętniczego i cukrzycy.

Otępienie naczyniopochodne spowodowane może być różnymi patologicznymi procesami:

  • chorobą małych naczyń,
  • niedotlenieniem mózgu,
  • poudarowym uszkodzenie mózgu,
  • występowaniem miażdżycy.

Otępienie z ciałami Lewy’ego

Otępienie z ciałami Lewy’ego może pojawiać się w wieku podeszłym. Obecnie jest to jednostka chorobowa rozpoznawana coraz częściej w ośrodkach specjalistycznych. Choroba ta charakteryzuje się objawami psychiatrycznymi, dlatego też często pacjenci najpierw zgłaszają się do psychiatry.

Otępienie czołowo-skroniowe

Otępienie czołowo – skroniowe stanowi przyczynę otępienia w około 10% przypadków otępień zwyrodnieniowych. Rozpoznawanie tego schorzenia w grupie osób chorych ma szczególne znaczenie, ponieważ pacjenci wymagają innego postępowania terapeutycznego niż np. w chorobie Alzheimera, podawanie powszechne stosowanych inhibitorów jest nieskuteczne, a niekiedy nawet szkodliwe.