Zadbaj o nogi i stopy Podopiecznego
Stopy człowieka każdego dnia narażone są na duże obciążenia, dlatego należy wiedzieć, jak o nie dbać i prawidłowo je pielęgnować, aby były zdrowe i sprawne. Dotyczy to zwłaszcza osób starszych, które potrzebują sprawnych nóg do tego, by móc cieszyć się życiem oraz samodzielnością np. podczas spacerów.
Jak prawidłowo pielęgnować i myć nogi u seniora, pamiętając jednocześnie, że wymagają szczególnej opieki oraz troski? I w końcu – dlaczego jest to tak ważne? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w naszym artykule.
Nogi to jedna z najważniejszych części ludzkiego ciała. Ich sprawność wpływa bowiem na całe życie człowieka – pozwala nie tylko na bezproblemowe poruszanie się w domu, ale także na spacery, spotkania towarzyskie czy realizowanie swoich pasji. Z tych właśnie względów należy wiedzieć, jak o nie dbać i prawidłowo je pielęgnować.
Gdy nogi nie są w pełni sprawne, diametralnie wpływają na życie człowieka, który przestaje być samodzielny – czasami również w najbardziej podstawowych i codziennych czynnościach.
Pielęgnacja stóp osoby starszej – dlaczego jest tak ważna?
Osoby starsze stosunkowo często miewają problemy ze zdrowiem oraz kondycją swoich stóp, co wynika m.in. z wielu lat chodzenia, pracy w pozycji stojącej, noszenia niewygodnego, często źle dobranego obuwia, a także problemów zdrowotnych, takich jak cukrzyca czy choroby serca.
Co więcej, wraz z upływem czasu ciało człowieka traci elastyczność, a jego mięśnie są coraz słabsze – w rezultacie bywa, że senior nie jest już w stanie samodzielnie zadbać o swoje nogi i wymaga fachowej pomocy opiekuna. Odpowiednio szybka reakcja oraz pomoc w pielęgnacji stóp osoby starszej to najlepsza recepta na to, by uniknąć pogorszenia się stanu nóg i uniknąć m.in. infekcji, które mogłyby być realnym zagrożeniem dla zdrowia seniora.
Pielęgnacja stóp osoby starszej – na co zwrócić uwagę?
Jeśli jesteś lub planujesz zostać opiekunem osoby starszej, pamiętaj, że wraz z upływem czasu zmieniają się nie tylko rysy twarzy, ale także wygląd i kondycja innych części ciała – w tym również stóp.
Skóra seniorów staje się bardzo delikatna i podatna na wpływ szkodliwych czynników zewnętrznych – dzieje się tak m.in. z uwagi na fakt, że nie wytwarza już wystarczającej warstwy tłuszczowej, która by ją chroniła. W rezultacie, skóra stóp jest wrażliwa i przesuszona, pojawiają się problemy ze zrogowaceniami na piętach i bolesnymi otarciami, do których dochodzi częściej niż dotychczas. W skrajnych przypadkach zdarzają się również krwawienia oraz bolesne pęknięcia, które wymagają szybkiego i fachowego zaopatrzenia.
Częstym problemem osób starszych są także odciski, które powracają nawet wówczas, gdy podopieczny chodzi w wygodnym i dobrze dopasowanym obuwiu na płaskiej podeszwie, co wynika m.in. z deformacji stóp, do których dochodzi wraz z upływem lat.
Opiekując się seniorem, należy również zwrócić uwagę na stan jego paznokci – u osób starszych stają się grubsze, zniekształcone, mogą być na nich widoczne bruzdy, a zabarwienie płytki może odbiegać od tego, które powszechnie uważane jest za prawidłowe.
Choć mycie i pielęgnacja nóg u seniora jest niezbędna do tego, by polepszyć jego komfort życia, nie zawsze samodzielna pomoc opiekuna może okazać się wystarczająca. Dotyczy to np. osób chorych na cukrzycę i z zaburzeniami krążenia – aby wyeliminować ryzyko przerastania paznokci czy ich wrastania, warto zapisać seniora na wizytę u specjalisty – podologa.
Mycie i pielęgnacja nóg u seniora – krok po kroku
Podstawą pielęgnacji stóp osoby starszej jest codzienne mycie jej nóg. Należy również dbać o regularne nawilżanie skóry.
Mycie nóg u seniora
W przypadku osoby starszej, która jest przewlekle chora i w związku z tym głównie leży, pamiętaj o tym, by w trakcie mycia odkrywać jedynie te części ciała, które w danej chwili planujesz umyć. Dzięki temu nie wyziębisz swojego podopiecznego, a dodatkowo zapewnisz mu maksimum intymności i komfortu w trakcie całego zabiegu.
Przed przystąpieniem do mycia nóg u seniora, na bieżąco uprzedzaj go o tym, co planujesz robić.
Zegnij jedną z jego nóg w kolanie i delikatnie podłóż pod nią podkład higieniczny. Zamocz myjkę w ciepłej wodzie ze środkiem myjącym, umyj udo oraz pachwinę i osusz skórę ręcznikiem. Następnie podłóż pod nogę ręcznik i postaw na nim miskę z wodą – włóż do niej nogę Twojego podopiecznego, dokładnie umyj łydkę oraz stopę (pamiętaj o użyciu szczoteczki do paznokci). Wytrzyj nogę ręcznikiem. Czynność powtórz z drugą nogą.
Pielęgnacja stóp osoby starszej – nawilżanie skóry
Po dokładnym umyciu nóg podopiecznego, nałóż na nie preparat nawilżający (np. olejek lub balsam z mocznikiem). Pamiętaj, aby dokładnie rozsmarować go na skórze, wykonując masaż w kierunku: „do góry”, dzięki czemu pobudzisz krążenie krwi w nogach. Nie zapomnij użyć również środka do zrogowaciałej skóry pięt.
W trosce o zdrowe stopy seniora – zakup wygodnych butów
W trosce o stopy Twojego podopiecznego, oprócz codziennego mycia i nawilżania stóp, zadbaj o to, aby zawsze chodził w wygodnych i dobrze dopasowanych butach, które zapewnią mu całodzienny komfort noszenia, stabilność podczas chodzenia (a tym samym zniwelują ryzyko upadku) oraz ograniczą ryzyko powstania na skórze bolesnych pęcherzy i otarć.
Zdecydowanie niewskazane jest obuwie ciasne, z wąskimi czubkami, bardzo sztywną podeszwą, na wysokim i niestabilnym obcasie, a także buty wykonane w całości ze sztucznych materiałów, które nie zapewniają stopom prawidłowej wentylacji w trakcie chodzenia.
Więcej informacji na temat higieny i pielęgnacji osób starszych znajdziesz na https://promedica24.com.pl/poradnik-opieki/opieka-nad-osoba-starsza/.