Czy praca opiekunki osób starszych trwa 24h/7?
Praca jako opiekunka osób starszych niektórym kojarzy się nie tylko z dużą odpowiedzialnością, ale także – z ogromnymi wyrzeczeniami. Tymczasem nie jest to prawda, a opiekunki osób starszych są w stanie prowadzić zdrowy tryb życia, odpoczywać, utrzymywać kontakt z bliskimi czy oddawać się ulubionym rozrywkom.
Praca jako opiekunka seniora
Wyobrażenia odbiegają od rzeczywistości
Wiele osób czerpie swoją wiedzę na temat zawodu opiekunki osób starszych z opowieści znajomych czy anonimowych wypowiedzi na forach dyskusyjnych. Niestety – nie zawsze to są opowieści zgodne z prawdą, a w dodatku często bywają przerysowane i ubarwione przez opowiadającego. Jak praca opiekunki seniora wygląda w rzeczywistości?
Bycie „do dyspozycji” nie jest tożsame z pracą przez całą dobę
Pierwszym mitem, często zresztą powielanym przez osoby niepracujące w tym zawodzie, jest utożsamianie pozostawania „do dyspozycji”, z wykonywaniem cały czas określonych obowiązków.
Zazwyczaj opiekunki po pewnej godzinie (20-21, choć zależy to od podopiecznego), nie wykonują już żadnych prac. Pozostają jedynie do dyspozycji w razie nagłych wypadków – kiedy zdarzy się coś nieprzewidzianego i będą musiały udzielić osobie starszej pomocy. Jeśli jednak nic takiego się nie dzieje, mogą poświęcić się swoim ulubionym zajęciom – czytaniu, słuchaniu muzyki, oglądaniu filmów, szkicowaniu czy innym aktywnościom. Ważne jest jedynie to, by opiekunka w razie potrzeby mogła zainterweniować i pomóc podopiecznemu.
Wiele zależy od ustaleń z firmą organizującą pobyt oraz rodziną podopiecznego
Praca jako opiekun osób starszych jest z pewnością specyficzna pod wieloma względami – w tym wypadku trudno mówić o klasycznej pracy na etacie. Należy jednak pamiętać, że bardzo dużo zależy też od tego, jakie zasady ustali opiekunka i firma organizująca pracę i pobyt – we współpracy z rodziną podopiecznego i samym podopiecznym.
Wiele opiekunek ma np. jeden dzień w tygodniu tylko dla siebie – opiekę nad osobą starszą przejmuje tego dnia ktoś z rodziny lub pielęgniarka. Zazwyczaj bliscy i firma godzą się również na jeden lub dwa całkowicie wolne wieczory w tygodniu. Dzięki temu, opiekunka może bez przeszkód spotkać się ze znajomymi, skorzystać z okolicznych atrakcji czy też uczestniczyć w interesujących ją zajęciach lub warsztatach.
Opiekunki osób starszych mają również – podobnie jak inni pracownicy – prawo do urlopu. Zarówno pracodawca, jak i sam podopieczny doskonale rozumieją, że opiekunka nie tylko musi odpocząć, ale także spędzić więcej czasu z bliskimi. To szczególnie ważne, zwłaszcza w przypadku opiekunek, które do pracy wyjechały za granicę. Co ważne – zazwyczaj nie ma problemu, by chociaż część urlopu wykorzystać w miesiącach letnich.
Są też przerwy na posiłek czy krótką rozmowę telefoniczną
Opiekunka seniora ma też bardzo często jedną lub nawet dwie godziny wolne w ciągu dnia – na zjedzenie posiłku, chwilę odpoczynku czy krótką rozmowę telefoniczną z bliskimi. Sporo opiekunek wybiera się w tym czasie na krótki spacer. Pomaga to odświeżyć umysł i zrelaksować się.
Oczywiście należy pamiętać, że praca jako opiekunka osób starszych – niezależnie czy jest to praca w Niemczech czy Anglii (dwa najpopularniejsze kierunki wśród opiekunek z Polski) – jest pracą wymagającą. Przez większość dnia należy nie tylko sprawować opiekę nad seniorem czy pomagać mu w różnych czynnościach, ale też wykonywać niektóre zadania domowe czy zakupy. Nie zmienia to jednak faktu, że to wciąż po prostu praca – a jak każdy pracownik, opiekunka także ma prawo do odpoczynku.
Warto pamiętać również, że zawód opiekunki osób starszych jest niezwykle atrakcyjny pod względem finansowym – zwłaszcza u naszych zachodnich sąsiadów (https://promedica24.com.pl/oferty-pracy/praca-w-niemczech/). Warunki pracy natomiast zależą nie tylko od kontraktu, ale także ustaleń z podopiecznym i jego bliskimi.
Warto zadbać o swoje samopoczucie i kondycję psychiczną
Opiekunka musi też zdawać sobie sprawę z tego, że to, czy będzie prowadzić zdrowy tryb życia, w dużej mierze zależy od niej samej. Z pewnością w ciągu dnia będzie w stanie łącznie wygospodarować kilka godzin dla siebie (1-2 w ciągu dnia i kilka wieczorem, gdy pozostaje jedynie do dyspozycji). Dobrze, jeśli poświęci przynajmniej część tego czasu na relaks i czynności, które sprawiają jej przyjemność – to niezwykle ważne w zawodzie opiekunki, która często angażuje się emocjonalnie w wykonywaną pracę.
Warto zatem pamiętać, że praca opiekunki osób starszych – niezależnie, czy to praca w Niemczech czy Anglii – nie jest pracą wykonywaną 24h/dobę przez 7 dni w tygodniu. To często powielany i bardzo szkodliwy mit, który zniechęca wiele osób do podjęcia tego zawodu. Tymczasem rzeczywistość jest zupełnie inna – i mimo, że praca opiekunki seniora jest dosyć wymagająca, to nie jest to praca uniemożliwiająca odpoczynek, kontakt z bliskimi czy zdrowy tryb życia.