Opieka seniora – kiedy wybrać opiekunkę osób starszych, a kiedy dom opieki?
Starsi ludzie bardzo często potrzebują pomocy, choć nie zawsze chcą się do tego przyznać. Pomoc dla seniora może przybierać różne formy: od towarzyszenia w codziennych czynnościach aż po aktywizowanie do twórczego spędzania czasu. Najbliżsi, którzy szukają osób do pomocy przy starszej osobie, mogą skorzystać z domów opieki lub zatrudnić Opiekunkę seniora. W jakich sytuacjach sprawdzą się poszczególne rozwiązania? Dlaczego warto skorzystać z pomocy Opiekunki?
Opieka nad seniorem – nie zawsze na pełen etat
Opieka nad osobami starszymi to niezwykle wymagające zajęcie, które mimo różnego wymiaru godzin wymaga od Opiekunki pełnego poświęcenia. Wszystko zależy od tego, w jakiej kondycji jest podopieczny i czy mieszka sam czy z kimś jeszcze. Opiekunka osób starszych może być zatrudniona na kilka godzin tygodniowo, np. żeby dostarczać podopiecznemu zakupy czy sprzątać mieszkanie. Może również mu towarzyszyć, gdy pozostali domownicy są w pracy, a senior nie może przebywać sam w mieszkaniu. Z kolei opieka seniora za granicą, tak jak w przypadku zatrudnienia za pośrednictwem Promedica24, najczęściej wiąże się z koniecznością stałego pobytu w jego miejscu zamieszkania, przez określony czas – miesiąc, dwa, a nawet pół roku. Jak widać, opieka nad osobą starszą może przyjmować różne wymiary czasowe. Wszystko zależy od rodzaju kontraktu i stanu podopiecznego.
Opiekunka osób starszych – nieoceniona pomoc
Profesjonalna Opiekunka seniora doskonale wie, jak opiekować się osobą starszą w domu.
To wymagające zajęcie, w którym bardzo ważna jest empatia, cierpliwość i podstawowa wiedza medyczna. Warto mieć na względzie, że potrzeby, tak jak i możliwości seniorów, są różne. Co zrobić, żeby współpraca Opiekunki z podopiecznym, jak i jego rodziną przebiegała efektywnie?
Idealna opiekunka seniora, czyli jaka?
Opiekunka osób starszych to zawód przeznaczony dla tych, których cechuje wyjątkowo wysoka empatia do drugiego człowieka. Jeśli ktoś planuje karierę w branży opiekuńczej a wie, że łatwo się denerwuje i można go szybko wyprowadzić z równowagi, już teraz powinien zastanowić się nad swoją decyzją. Cierpliwość jest w tym zawodzie niezbędna. Wszystko dlatego, że osoby starsze, każdego dnia muszą zmagać się z ograniczeniami swojego ciała, a czas ich reakcji może być wydłużony. Z kolei brak empatii skutecznie uniemożliwi nawiązanie więzi z podopiecznym i stworzeniu z nim relacji opartej na zaufaniu. W Promedica24 doskonale zdajemy sobie sprawę z codziennych wyzwań z jakimi zmagają się seniorzy. Wychodząc naprzeciw potrzebom zarówno opiekunek jak i podopiecznych stworzyliśmy kompleksowy poradnik opieki, który dostępny jest na stronie Promedica24 lub w formie pliku PDF do ściągnięcia na komputer.
W zawodzie opiekunki seniora przydatne będzie wykształcenie medyczne, choć nie jest ono wymagane. Podstawowa wiedza medyczna pozwoli Opiekunce np. rozpoznać pierwsze oznaki odwodnienia u osoby starszej czy sprawi, że będzie posiadała odpowiednią wiedzę, aby zajmować się osobą z zaawansowaną demencją lub wymagającą specjalistycznej opieki (pielęgnacja osób posiadających cewnik, stomię lub sondę żołądkową). Przy wykonywaniu niektórych czynności niezbędna jest również sprawność fizyczna – podniesienie podopiecznego wymaga sporej siły.
Dom opieki – kiedy jest koniecznością?
Opiekunka osób starszych nie zawsze jest w stanie sprostać wyzwaniom, jakie czekają na nią podczas opieki nad seniorem. Czasem zdarza się, że podopieczny zaczyna zachowywać się agresywnie (agresja może towarzyszyć niektórym chorobom wieku starczego). W początkowej fazie powstałe zmiany osobowe można najczęściej opanować za pomocą metod farmakologicznych. Jednak, kiedy zaczną się pogłębiać, leki nie przynoszą pożądanych rezultatów. Wraz z postępującą chorobą senior zaczyna być zagrożeniem nie tylko dla samego siebie, ale też dla osób w swoim otoczeniu. W takiej sytuacji opieka nad seniorem w domu jest niemożliwa i należy rozważyć pobyt podopiecznego w domu opieki.