Rola opiekuna: więcej niż zwykła praca?

1 marca 2016 Redakcja Promedica24
Oceń ten artykuł

Praca Opiekunki czy Opiekuna osoby starszej jest zadaniem wymagającym wielkiej cierpliwości, empatii i delikatności, dlatego właśnie nie jest to zwykła praca i nie każdy jest w stanie się w niej odnaleźć i czerpać z niej satysfakcję. Bycie Opiekunem osoby starszej równa się wzięciu odpowiedzialności za druga osobę, nie jest jedynie towarzyszeniem jej czy wykonywaniem za nią obowiązków domowych, ale faktycznym troszczeniem się o nią i opiekowaniem się nią. Opiekun musi wykonywać swoje obowiązki niezwykle sumiennie, cały czas mając na uwadze przede wszystkim dobro Podopiecznego.

Zalety, które musi posiadać dobry opiekun to:

  • Współczucie i empatia dla osób starszych, a także odwaga i cierpliwość, aby podjąć się współpracy z chorą osobą
  • Wyrozumiałość dla chwiejnych stanów Podopiecznego i świadomość, że często są one wynikiem choroby, a nie charakteru danej osoby
  • Umiejętność zachowania spokoju w czasie sporu z rodziną lub Podopiecznym,
  • Opanowanie w sytuacji stresującej, takiej jak zagrożenie zdrowia lub życia Podopiecznego i umiejętność błyskawicznego i mądrego zareagowania.

Umiejętności jakie powinien mieć:

Opiekun lub Opiekunka muszą być osobami przygotowanymi na wysiłek fizyczny, choćby taki, jak transfer Podopiecznego z łóżka na wózek; muszą też znać techniki przenoszenia czy podnoszenia osoby nie w pełni sprawnej.

W przypadku wyjazdu zagranicznego niezbędne jest opanowanie przez Opiekuna obcego języka przynajmniej w stopniu komunikatywnym.

Zdarza się też, że ze względu na sporą odległośc między domem Podopiecznego, a sklepem, czy apteką wymagane jest posiadanie przez Opiekuna czynnego prawa jazdy kategorii B.

Pomimo tego, że Opiekun nie wykonuje przy chorej osobie żadnych czynności medycznych, wiedza z tego zakresu jest niezwykle przydatna, jednak do tej pracy nie jest wymagane żadne konkretne wykształcenie.