Wiek opiekunki osób starszych – czy ma znaczenie?
Czy ważne jest w jakim wieku jest osoba, która chce zostać opiekunką osób starszych? Panuje powszechne przekonanie, że opiekunkami mogą być przede wszystkim panie w średnim wieku. A co z osobami młodymi – studentkami albo kobietami-emerytkami po 60. roku życia? Czy one mogą wykonywać ten zawód?
Osoby, które decydują się na podjęcie pracy jako opiekunka osób starszych zadają sobie przede wszystkim pytanie czego mogę się spodziewać w zawodzie opiekuna seniorów? A zatem zastanawiają się w szczególności na czym polega ta praca i jakie są obowiązki. Ale na pewno interesuje ich też to jakie wymagania muszą spełnić, by móc zostać opiekunką seniora. Praca ta bowiem nie jest zajęciem dla każdego i warto dobrze poznać jej charakterystykę przed rozpoczęciem pierwszego kontraktu.
Praca dla opiekunek w Niemczech – wymagania
Jakie powinno być wykształcenie opiekunki osób starszych? Nie ma wymogu żadnego konkretnego wykształcenia, a już tym bardziej medycznego. Opiekunka nie wykonuje żadnych zabiegów medycznych ani czynności pielęgniarskich. Nie jest też wymagane wykształcenie opiekuńcze, ponieważ każda kandydatka na opiekunkę seniorów przed wyjazdem do pracy w Niemczech przechodzi szkolenie z zakresu opieki. Oczywiście posiadanie wykształcenia medycznego lub opiekuńczego jest atutem i takie osoby są chętnie zatrudniane.
Jeśli chodzi o znajomość języka niemieckiego, to oczywiście jest ona konieczna. Wymagany poziom językowy jest uzależniony od danego kontraktu. Jednak osoba, która chce zostać opiekunką nie musi znać języka – może się go nauczyć na kursach, które zapewnia Promedica24. Kursy są przeznaczone zarówno dla początkujących, jak i nieco bardziej zaawansowanych.
Doświadczenie w pracy z seniorami lub osobami chorymi jest wymagana, ale nie musi to być doświadczenie stricte zawodowe – wystarczy osobiste w opiece nad kimś z rodziny.
Kluczowe jest posiadanie pewnych cech i predyspozycji do wykonywania tego zawodu. Jakie to cechy? Empatia, cierpliwość, łatwość nawiązywania kontaktów, łatwość adaptacji, opanowanie. Równie ważna jest sympatia do osób starszych.
A czy są jakieś wymagania związane z wiekiem opiekunki seniorów?
Za młoda na pracę jako opiekunka osób starszych?
Panuje powszechne przekonanie, że studentki są za młode na wykonywanie tego zawodu. Dlaczego? Dlatego, że opiekunka powinna być odpowiedzialna, cierpliwa i mieć jakieś doświadczenie w opiece. Te kryteria spełniają także młode kobiety. Ich przewagą jest na pewno to, że mają więcej energii do działania niż osoby starsze i świeższe podejście do wielu spraw. Poza tym mają także więcej siły do pracy. Znają też lepiej języki obce, w tym niemiecki, dzięki czemu mogą wyjeżdżać na kontrakty, na których wymagana jest większa znajomość języka.
Póki co młode opiekunki są w mniejszości, jednak należy wiedzieć, że ich wiek nie jest żadnym ograniczeniem w wykonywaniu tej pracy, a na pewno jest idealnym sposobem na dorobienie sobie podczas studiów, np. w trakcie przerwy wakacyjnej. Oczywiście muszą przygotować się na pewne poświęcenia takie jak np. rezygnacja z typowych rozrywek i nastawić się na to, że praca ta może być wymagająca psychicznie. Młode opiekunki muszą też zastanowić się czy są w stanie znaleźć wspólny język z seniorem.
Praca jako opiekunka osób starszych to także sposób na dodatkowe lub zupełnie nowe zajęcie w czasach pandemii, kiedy wiele młodych kobiet straciło swoją dotychczasową pracę. Więcej na ten temat znajdziesz w opracowanym raporcie na podstawie badań IQS na rzecz Promedica24: Młoda kobieta opiekunką osób starszych.
Opiekunki w średnim wieku
W tym zawodzie preferowane są panie w wieku 40+ z kilku względów. Po pierwsze dlatego, że mają większe doświadczenie życiowe i zawodowe. Po drugie, różnica wieku między nimi a podopiecznymi jest mniejsza, więc łatwiej jest im się dogadać z seniorem. Po trzecie, są bardziej skłonne do dłuższych wyjazdów. Nie jest prawdą, że panie po 50. roku życia nie mogą pracować w opiece. Oczywiście, że mogą. Dziś kobiety chcą być dłużej aktywne zawodowo, więc wiek 50+ czy nawet 65+ nie jest żadną przeszkodą. Osoby starsze przeważnie lepiej radzą sobie z seniorami, być może dlatego, że wcześniej opiekowały się swoimi starszymi rodzicami, dziadkami czy innymi krewnymi.
Seniorzy uczą cierpliwości – o odkrywaniu siebie w dojrzałym wieku
Panie w wieku 60+ także mogą pracować jako opiekunki. Wiele zależy od ich stanu zdrowia. Jednak nawet tak częste w tym wieku problemy z kręgosłupem nie są przeciwwskazaniem do pracy. Nie wszyscy podopieczni są bowiem niesprawni – wielu nie wymaga pomocy w codziennych czynnościach, a jedynie pomocy w prowadzeniu domu i towarzystwa.
Wiele pań w wieku 60+, które są już na emeryturze poszukuje dodatkowego zajęcia i to nie tylko ze względów finansowych, choć to główny powód. Emerytki chcą dorobić do emerytury, która nie pozwala im na realizowanie swoich pasji, takich jak chociażby podróże. Dzięki pracy jako opiekunka osób starszych mogą zarabiać i mogą także realizować się w nowym zawodzie, w nowym miejscu i otoczeniu, a także szlifować język, a przede wszystkim sprawdzić się w nowej roli. To cenne doświadczenie, może nawet cenniejsze niż samo atrakcyjne wynagrodzenie.
Opiekunka osób starszych – tylko praca czy powołanie?
Trzeba mieć na uwadze, że owszem, praca w charakterze opiekunki to zajęcie zarobkowe, ale jednak dość specyficzne. Nie każdy może je wykonywać. Musi mieć jakiś rodzaj powołania czy raczej chęć niesienia pomocy innym. Najważniejsze zatem są chęci, a nie metryka, doświadczenie w opiece czy znajomość języka. W tej pracy sprawdzić może się każdy, kto chce pomagać, lubi ludzi i ma pozytywne nastawienie, a wiek i inne elementy są drugorzędne.
Jeśli myślisz o zmianie zawodu czy masz potrzebę zarobienia dodatkowych pieniędzy, to rozważ pracę jako opiekunka w Niemczech. Panie, które wyjadą do pracy w Niemczech na minimum 62 dni (w tym pobyt obejmie święta Bożego Narodzenia, sylwestra oraz święto Trzech Króli) mogą zarobić nawet 12 500 zł oraz dodatkowo mają zagwarantowany specjalny bonus w wysokości do 350 euro. Jest on ustalany indywidualnie.