Zdrowy styl życia a praca opiekunki seniora – jak to pogodzić?

14 września 2021 Redakcja Promedica24
Oceń ten artykuł

Osoby pełniące zawód opiekuna to jednostki o wyjątkowej osobowości: charakteryzują się wysoką dozą empatii, troskliwości, cierpliwości, odpowiedzialności, oraz chęcią niesienia pomocy i uczynnością. Jednak dbając z zaangażowaniem o innych, często zapominają o sobie samych.

Mawia się, że aby dbać o innych, w pierwszej kolejności należy zadbać o siebie samego i o zaspokojenie swoich fundamentalnych potrzeb. W przeciwnym razie, możemy szybko się „wypalić” lub po prostu nie podołać – psychicznie lub fizycznie – opiekuńczym obowiązkom.

Opieka nad osobami starszymi czy schorowanymi to zawód wymagający zarówno siły psychicznej jak i fizycznej witalności. Bycie opiekunem seniora często niesie za sobą wiele wyrzeczeń i sporo wysiłku. Na przykład kiedy stajesz się opiekunem osób starszych za granicą, twoje życie ulega zmianie; opuszczasz rodzinę, wyjeżdżasz do obcego kraju na kilka miesięcy, nagle większość twej uwagi i energii kierowana jest w stronę podopiecznego, a twoje potrzeby schodzą powoli na drugi plan. Dla wielu osób sprawujących opiekę nad innymi, może stać się to ogromnym obciążeniem.

Zdrowy tryb życia to przejaw troski o własne zdrowie i o zachowanie dobrej kondycji psychicznej i fizycznej. Dzięki dbałości o własny dobrostan, mamy siłę, aby troszczyć się o innych.
W jaki sposób zatem pogodzić pracę opiekunki osób starszych w Niemczech ze zdrowym trybem życia.

Właściwy odpoczynek i czas na sen.

Warto pamiętać, że praca opiekunki osób starszych nie jest zajęciem wykonywanym 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu. Każda opiekunka ma zagwarantowany czas na urlop, odpoczynek i relaks. Rozkład przerw i dni wolnych od pracy zależy od zapisów kontraktu i ustaleń z firmą organizującą pobyt na miejscu oraz rodziną podopiecznego.

Zapewnienie sobie komfortu psychicznego w trakcie pracy to ważny element zdrowego trybu życia. Właściwy relaks i odpowiedni sen są niezbędne, aby naładować baterie, utrzymać równowagę, zwiększyć produktywność i być przygotowanym na nowe wyzwania.
Dlatego tak ważne jest, aby optymalnie wykorzystać własny czas wolny na zajęcia, które pozwalają nam oderwać się od pracy i zrelaksować: aktywność fizyczną, ulubione hobby, rozmowę na video-chacie z rodziną czy medytację i ćwiczenia oddechowe. Dobrze przygotowany plan dnia i pozytywne nastawienie pozwolą właściwie wykorzystać każdą wolną chwilę, na przykład tę, gdy twój podopieczny ucina sobie poobiednią drzemkę lub gdy przychodzi do niego pielęgniarka lub rodzina w odwiedziny.

Aby zapewnić sobie dobry sen, wieczorem zrezygnuj z przeglądania mediów społecznościowych; zamiast tego wybierz słuchanie muzyki, relaksującą lekturę lub krzyżówki. Jeśli twój podopieczny wymaga wstawania w nocy, dobrze jest sprawić mu dzwonek, którego użyje, gdy będzie potrzebował twojej pomocy. Dzięki temu, będziesz mogła spokojnie zasnąć, zamiast trwać w niespokojnym czuwaniu.

Odpowiednia dieta.

Niemcy przyzwyczajeni są do spożywania posiłków gotowych, takich, które można kupić w markecie lub zamówić przez internet i szybko odgrzać w domu. Takie gotowe dania są wygodnym i szybkim rozwiązaniem, niestety jest to żywność wysoko przetworzona, która nie jest najzdrowszą opcją. Tego typu dieta stosowana codziennie na dłuższą metę zamiast wspomagać nasz organizm, wyrządza duże szkody.
Jeśli zależy ci na zdrowych posiłkach, porozmawiaj z podopiecznym i jego rodziną i zaproponuj, że kilka razy w tygodniu przygotujesz pełnowartościowy posiłek z dużą ilością warzyw, białe pieczywo zamienisz na pełnoziarniste, a słodycze na świeże owoce. Smaczne lekkie domowe posiłki z pewnością przypadną do gustu podopiecznemu i stopniowo przekonają do zmiany – przynajmniej niektórych – nawyków żywieniowych.

W niemieckich sklepach oferta zdrowych produktów jest bogata i szeroko dostępna, tak samo jak w Polsce. Dzięki temu, możesz bez problemu zaopatrzyć się w dobroczynne kiszonki, jogurty i kefiry, orzechy oraz świeże owoce i warzywa, które pomogą zadbać o twoją odporność.

Aktywność fizyczna.

Odpowiednia porcja codziennej aktywności fizycznej jest kluczowa dla twojego zdrowia i samopoczucia. Postaraj się znaleźć w ciągu dnia chociaż 30 minut na ulubiony sport: szybki marsz, pływanie, bieganie, jogę czy gimnastykę. Warto wspomnieć, że ruch na świeżym powietrzu pozwala oczyścić i zrelaksować umysł, dotlenić mózg, uwolnić endorfiny, a w dłuższej perspektywie – zachować ciało w zdrowiu i dobrej kondycji.

Radzenie sobie ze stresem.

Decydując się na wykonywanie zawodu opiekunki seniora w Niemczech, w ramach troski o zdrowy tryb życia, dobrze jest zadbać też o własny codzienny komfort psychiczny i eliminację czynników wywołujących niepotrzebny stres.
Bardzo ważne jest, aby wybierać oferty legalnej pracy, w sprawdzonych polskich firmach zajmujących się rekrutacją i organizacją wyjazdu. Korzystając ze współpracy z profesjonalną firmą, jak Promedica24 zyskujesz bezpieczeństwo i spokój psychiczny podczas pobytu w Niemczech i podczas pracy. Nie musisz samodzielnie organizować wyjazdu oraz załatwiać formalności, a na miejscu otrzymujesz całodobowe wsparcie opiekuna kontraktu. W razie jakichkolwiek wątpliwości, pytań lub problemów, masz gdzie i do kogo zwrócić się o pomoc. Pewność, że w razie kłopotów nie zostaniesz sama i że uzyskasz odpowiednie wsparcie, to ważny czynnik eliminujący stres związany z nagłymi nieprzewidzianymi sytuacjami.